Mae Jemisonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mae Carol Jemisonová
Astronaut NASA
Mae Jemisonová
Št. príslušnosť USA
Narodenie 17. október 1956 (61 rokov)
Decatur, Alabama, USA
Čas vo vesmíre 7 dní 22 hodín 30 minút
Kozmonaut od 12. júna 1987
Misie STS-47
Znaky misií Sts-47-patch.png

Mae Carol Jemisonová (* 17. október 1956, Decatur, Alabama, USA) je americká astronautka po lete raketoplánom Endeavour v roku 1992, 20. žena a 281. človek vo vesmíre.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Jej rodičmi sú Charlie Jemison a Dorothy Green. Základné vzdelanie získala na Beethoven School v Chicagu. Titul doktorky získala po absolvovaní dvoch vysokých škôl, v odbore chémia na Stanford University a medicíny na Cornell University. V NASA je od roku 1987.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Druhá misia raketoplánu Endeavour odštartovala z kozmodrómu na myse Canaveral v septembri roku 1992. Jemisonová ako členka posádky sa stala 281. človekom vo vesmíre, zároveň tu bola prvou ženou tmavej pleti. Osemdňový let bol katalogizovaný v COSPAR pod označením 1992-061A. Sedemčlenná posádka bola v zložení: Robert Gibson, Mae Jamisová, Curtis Brown, Mark Lee, Jerome Apt, Jane Davisová a dr. Mamoru Mohr z Japonska. Bezproblémový let bol venovaný biologickým a technologickým experimentom v laboratóriu Spacelab, pripravenými japonskou agentúrou NASDA.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

Populárna astronautka absolvovala v roku 2009 prednáškové turné po amerických školách, organizované manželkou prezidenta USA.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Michelle Obama brings STARS TO DC SCHOOLS: Alicia Keys, Debbie Allen, Phylicia Rashad, Mae Jemison join First Lady to talk career goals. [online]. eurweb.com, 2009-03-20, [cit. 2009-03-30]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mae Jemisonová na českej Wikipédii.