Maginotova línia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vstup do Ouvrage Schoenenbourg pozdĺž Maginotovej línie v Alsasku.
Mapa severnej časti Maginotovej línie severne od hraníc so Švajčiarskom. Plnou čiarou opevnenia s delostrelectvom. Prerušovanou čiarou slabšie vyzbrojené opevnenia.

Maginotova línia bol francúzsky systém opevnení na francúzsko-nemeckej hranici proti útokom Nemcov. Pozostával z betónových opevnení, prekážok, guľometných hniezd a pod.

Vybudovaná bola v rokoch 1929-1939 na severnej a východnej hranici Francúzska v dĺžke 400 kilometrov. Pomenovaná je podľa francúzskeho ministra vojny Maginota. Svojho času to bol najväčší systém opevnení na svete, tvoril ho systém pevností (Ensemble, Gros Ouvrages, Petit Ouvrages), kazemát, blokov (blocks), úkrytov (abris), pozorovateľní (observatories) a prekážok. Všetko sa členilo na opevnené oblasti a sektory.

Pokladala sa za neprekonateľnú, svoj účel splnila, pretože počas druhej svetovej vojny ju boli nútené nemecké vojská obísť cez Belgicko a Luxembursko. Priviedla Francúzsko k fatálne chybnému odhadu situácie. Defenzívna stratégia zapríčinila francúzsku porážku na jar roku 1940.

Niekedy sa pojem používa aj pre podobný systém na hraniciach Francúzska s Talianskom (pozri Alpská línia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]