Manabí (provincia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mapa provincie Manabí v Ekvádore.

Manabí je provincia v Ekvádore. Jej hlavným mestom je Portoviejo. Provincia dostala meno po obyveteľoch "Manabí" [1]. Nachádza sa v strednej časti Ekvádoru na pobreží Pacifikého oecánu, Manabí je známe svojimi nádhernými plážami, kurióznymi rybárskymi dedinkami, obchodnými strediskami ako je Manta, druhý najväčší prístav krajine a Manabijským hospodárskym strediskom a národným parkom "Machalilla", s jeho bohatou vegetáciou a rozličnými druhmi fauny. Taktiež sa tu vyrába mnoho remeselných výrobkov a provincia je celosvetovo známa svojou hrnčiarskou výrobou a výrobou panamských klobúkov. Podnebie v provincii je suché až subtropicky vlhké, s priemernou teplotou 25 °C. Má dve vnútroštátne letiská a medzinárodné nákladné letisko.

Pláže[upraviť | upraviť zdroj]

San Vicente, San Jacinto, San Clemente, Puerto Cayo, Puerto Rico, Puerto Lopez, Crucita, Canoa, Cojimíes, Pedernales a Jaramijó to všetko sú príjemné pláže s rybárskymi dedinkami. Tieto pláže sa tiahnu viac než 300 km pozdĺž pobrežia Manabí. Celoročne navštevované dovolenkové strediská provincie Manabí poskytujú pokoj a ticho ako aj lahodnú, jedinečnú pobrežnú kuchyňu. Okolitá vegetácia sa skladá z mangrov, húštin a lesov. Dedinky ako je Puerto López či Pedernales sa stali dovolenkvými strediskami s dobrou hotelovou infraštruktúrou a slúžia ako východiskové body pre výlety na miesta ako národný park Machalilla. Odľahlejšie hotely a ekoubytovne postavené z trstiny a iných miestnych prírodných materiálov sú taktiež populárnymi turistickými cieľmi.

Mestá - história, zvyky a remeslá[upraviť | upraviť zdroj]

Manta je druhým najväčším prístavom krajiny s rozsiahlymi hotelovými zariadeniami a je najväčším mestom provincie Manabí. Jej hlavná pláž, Murciélago, má modernú promenádu s množstvom reštaurácií ponúkajúcich miestne kulinárne špeciality a najlahodnejšie nápoje regiónu. V posledných rokoch sa stala populárnou zastávkou medzinárodných výletných lodných spojení plaviacich sa z Karibiku do Latinskej Ameriky. Mesto má množstvo barov a diskoték, často navštevovaných turistami, špeciálne cez víkendy. V októbri, Manta pravidlene víta tucty divadelníkov, ktorí prichádzajú na Chusig Theater počas medzinárodného divadelného festivalu. Manta je tiež významným obchodným cieľom medzinárodných firiem obchodujúcich s tuniakmi a rastlinnými olejmi.

Bahía de Caraquez má taktiež veľa prvotriednych hotelov a miest na oddych a zábavu. Veľa ľudí sa rozhodne pre krátku plavbu loďou cez rieku Río Chone a užije si deň v susednom San Vicente alebo sa vyberie na krátky výlet autobusom do surferskej a rybárskej dedinky Canoa. Alternatívne si môžete užiť pláže v Bahía, roztrúsené pozdĺž promenády, alebo si to snáď namieriť na odľahlé pláže ako Boca Briceño alebo El Matal. Ďalšie zaujímavé miesta zahŕňajú ústie rieky Río Chone s ostrovmi Isla Corazón a Fragatas, múzeom Centrálnej Banky a Domom kultúry.

Medzi mnohé atrakcie Portoviejo, hlavného mesta provincie, taktiež známeho ako mesto "kráľovských tamariškov", patrí Metropolitná katedrála a seminár San Pedro. Okolo mesta je niekoľko prírodných termálnych kúpeľov ako El Zapallo, La Peña, La Papayita, San Antonio a Cerro de Hojas.

Montecristi - história klobúkov[upraviť | upraviť zdroj]

Montecristi je medzinárodne známa dedina pre svoju výrobu vysokokvalitných “Panamských klobúkov” (áno, čítate správne, panamské klobúky sa vyrábajú a vždy sa vyrábali v Ekvádore a nie v Paname). Ležiac na úpätí veľkej hory nazývanej Montecristi, rovnomenné mestečko poskytuje veľa atrakcií ako sú dom Eloy Alfaro (bývalý ekvádorský prezident), múzeum Hermanasa Largacha a pútnické miesto Monserrate Sanctuary, kde tradične putujú tisícky tak ekvádorských ako aj zahraničných pútnikov, špeciálne cez víkendy. Ďalším zaujímavým miestom je La Pila, kde umelci vyrábajú množstvo rozličných plastík a napodobenín predkolumbovskej keramiky. Popri klobúkoch tieto umelecké ústredia vystavujú iné ručne vyrábané remeselné produkty rozličných druhov zo slamy a železa.

Národný park Machalilla Park - archeológia a panenské pláže[upraviť | upraviť zdroj]

S nepoškvrnenými bielymi plážami, endemickou vegetáciou a ostrovom La Isla de la Plata, kde prežívajú zabudnuté niektoré z galapgských druhov, navštevujú celoročne národný park Machalilla tak miestni ako aj zahraniční turisti. Hlavnou sezónou je obdobie od júna do októbra, to je obdobie keď sem z Antarktídy priplávajú veľryby aby tu priviedli na svet mláďatá. Nachádza sa približne 80 km južne od Portoviejo, a park je aj miestom zaujímavých archeologických nálezísk ako Agua Blanca, s pozostatkami kultúry Machalilla. Za zmienku stojí ešte aj ostrov Salango Island, kde našli útočiste ohrozené také druhy ako je mravenčiar.

Kuchyňa[upraviť | upraviť zdroj]

Sa skladá z rýb, kreviet alebo mäkkýšov, Ceviche je jednou najchutnejších špecialít v Manabí. Vo všeobecnosti sú všetky druhy morskej stravy veľmi populárne. Ale čo môžete denno-denne nájsť na stole tak miestnych obyvateľov ako aj turistov sú rybie pokrmy, pripravované s búrskymi orieškami a sancocho, miestna pochúťka pripravovaná so zeleniny a rýb. V Puerto Lopéz je celkom populárny pokrm spondylus ceviche pripravovaný z mäkýšov druhu spondylus.

Kantóny[upraviť | upraviť zdroj]

Provincia je rozdelená na 22 kantonov.

Kantón (a hlavné mesto)

 1. Bolívar (Calceta)
 2. Choce (Choce)
 3. El Carmen (El Carmen)
 4. Flavio Alfaro (Flavio Alfaro)
 5. Jama (Jama)
 6. Jaramijó (Jaramijó)
 7. Jipijapa (Jipijapa)
 8. Junín (Junín)
 9. Manta (Manta)
 10. Montecristi (Montecristi)
 11. Olmedo (Olmedo)
 12. Paján (Paján)
 13. Pedernales (Pedernales)
 14. Pichincha (Pichincha)
 15. Portoviejo (Portoviejo)
 16. Puerto López (Puerto López)
 17. Rocafuerte (Rocafuerte)
 18. Santa Ana (Santa Ana)
 19. San Vicente (San Vicente)
 20. Sucre (Bahía de Caráquez)
 21. Tosagua (Tosagua)
 22. Veinticuatro de Mayo (Sucre)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]