Manuel de Falla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Manuel de Falla
Manuel de Falla
španielsky hudobný skladateľ

Narodenie 23. november 1876
Cádiz, Španielsko
Úmrtie 14. november 1946 (69 rokov)
Alta Gracia, Argentína

Manuel de Falla y Matheu (* 23. november 1876, Cádiz– † 14. november 1946, Alta Gracia) je španielsky impresionistický hudobný skladateľ a dirigent.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Falla sa narodil v roku 1867 v Cádiz v Španielsku. Tu dostal od matky prvé klavírne hodiny, neskôr sa však presťahoval do Madridu, kde študoval klavír a kompozíciu na tamojšom konzervatóriu. Jeho profesorom kompozície bol Felipe Pedrell, ktorý Fallu doživotne ovplyvnil svojou orientáciou na španielsky folklór.

V roku 1907 Falla odišiel do Paríža, kde sa stretol s Debussym, Dukasom a Ravelom. Tak sa dostal do kontaktu s impresionizmom, ktorý predstavuje ďalší významný impulz pre jeho tvorbu. V Paríži zotrval až do roku 1914, kedy sa vracia znovu do Madridu. V nasledujúcom období skomponoval všetky svoje významné diela.

Od roku 1939 žil Falla v Argentíne. Návratu do vlasti mu bránil fašisticky režim zúriaci v Španielsku. V Argentíne Falla pracoval na svojom oratóriu Atlantída, ktoré malo byť jeho najrozsiahlejším. Dielo však nestihol dokončiť, v roku 1946 zomiera v Alta Gracia v argentínskej provincii Cordóba. V roku 1947 boli jeho telesné pozostatky prevezené do Španielska a uložené v katedrále v rodnom Cádize.

Charakteristika tvorby[upraviť | upraviť zdroj]

Falla je predstaviteľom španielskej národnej skladateľskej školy a prvým významným španielskym skladateľom od dob Isaca Albéniza. Vo všetkých jeho kompozíciách je nepriehľadnuteľná výrazná inšpirácia španielskym folklórom a ľudovými melodickými a rytmickými prvkami. Hlavným umeleckom prúdom, ktorý Fallu ovplyvnil pri pobyte v Paríži je impresionizmus, čo sa prejavilo hlavne na harmonickej stránke jeho diel, pestrej inštrumentácií a širokej palete orchestrálnych farieb. Vďaka tomu ho možeme zaradiť medzi najvýznamnejších svetových impresionistických skladateľov.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Dielo Manuela de Fallu je útle. Za najvýznamnejšie opusy sú považované jeho balety Trojrohý klobúk a Čarodejná láska, ktoré existujú i v podobe orchestrálnych suit. Opera Krátky život je mimo Španielska a Južnej Ameriky uvádzaná len výnimočne. Naopak, jeho najčastejšie uvádzaným dielom sú Noci v španielskych záhradách pre klavír a orchester. Málo známy, ale zaujímavý je tiež Čembalový koncert.

Koncertná tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Balety[upraviť | upraviť zdroj]

  • Trojrohý klobúk (El Sombrero de tres picos), G. 53
  • Čarodejná láska (El amor brujo), G. 68

Opera[upraviť | upraviť zdroj]

  • Krátky život (La Vida breve), G. 39

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]