MarCO Mars Cube One

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MarCO Mars Cube One
cube sat
PrevádzkovateľNASA
Hlavní dodávateliaJPL
DružicaSlnka
Dátum štartu5. máj 2018, 11:05 UTC
Nosná raketaAtlas V 401
KozmodrómVandenberg SLC-3E
Webová stránkahttps://mars.nasa.gov/insight/
Hmotnosť13 kg
Rozmery10×20×30 cm
Energiasolar
BatérieLi-ion
Pristátie
Telesoprelet okolo Marsu
Dátumprelet 26. 11. 2018

Mars Cube One (alebo MarCO ) je misia, ktorá štartovala 5. mája 2018 spolu s misiou NASA InSight Mars[1]. Pozostáva z dvoch cubesatov, MarCO-A a MarCO-B[2] , ktoré boli schopné poskytnúť komunikáciu v reálnom čase so Zemou pre InSight pri vstupe, zostupu a pristátí (EDL) 26. novembra 2018 - keď bol InSight mimo zorný pohľad od Zeme.  Oba sú vo formáte 6U (10 × 20 × 30 cm) CubeSat a misia je testom nových miniaturizovaných komunikačných a navigačných technológií. Toto sú prvé CubeSaty určené na prevádzku mimo obežnej dráhy Zeme a okrem telekomunikácií testovali vytrvalosť CubeSatov v hlbokom vesmíre.

Zariadenie InSight vyslalo svoje telemetrické údaje čoskoro po pristátí, a preto Marco nebol kritický pre misiu InSight , ale skôr demonštroval nový reléový systém a technológiu pre budúce použitie v misiách do iných častí Slnečnej sústavy, ktoré nemusia mať prenosový orbiter nasadený.

označené. Predný kryt je vynechaný, aby sa zobrazili niektoré vnútorné komponenty. antény a solárne polia sú v nasadenej konfigurácii
Ilustrácie cubesatu MarCO s niektorými kľúčovými komponentmi

Hmotnosti každého je 13,5 kg. Sú vybavené zrkadlovou anténou s vysokým ziskom a miniatúrnym rádiom pracujúcim v UHF (iba príjem) a X pásmom (prijem a prenos). Majú miniatúrny širokouhlý fotoaparát, iónový pohon a sledovač hviezd pre navigáciu.

Štart a trajektória[upraviť | upraviť kód]

Vyniesla ich raketa Atlas V 401 (AV-078) z Vandenberg Air Base Base Spread Complex 3-East spolu so sondou InSight, 5. mája 2018 o 11:05 UTC. Bola to prvá americká medziplanetárna misia, ktorá štartovala z Kalifornie. Po prechode na trajektóriu k Marsu sa cubesaty MarCO oddelili a leteli vlastnou trajektóriou na Mars, kde otestovali funkčnosť a navigáciu CubeSatov v hlbokom vesmíre.

Cesta k Mars trvala 6,5 mesiaca.

Prenos signálu z EDL Insight[upraviť | upraviť kód]

Kontrolóri misie sondy Insight dostali signál EDL (entry, descent, and landing) do riadiaceho centra prostredníctvom satelitov Mars Cube One (MarCO), ktoré signál zo sondy Insight úspešne zachytili a preposlali na Zem.

Podobné misie za obežnou dráhou Zeme[upraviť | upraviť kód]

Nadchádzajúca Exploration Mission 1 k Mesiacu bude mať 13 CubeSatov ako sekundárne užitočné zaťaženie. Každý CubeSat je vyvíjaný iným tímom s rôznymi cieľmi.[3]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. mars_insight_launch_presskit [online]. [Cit. 2018-12-06]. Dostupné online.
  2. MarCO: Planetary CubeSats Become Real [online]. www.planetary.org, [cit. 2018-11-30]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. NORTHON, Karen. Space Launch System’s First Flight to Send Sci-Tech Sats to Space. NASA, 2016-02-02. Dostupné online [cit. 2018-11-30]. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]