Margaret Rhea Seddonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Margaret Seddonová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Margaret Rhea Seddonová
Astronaut NASA
Margaret Rhea Seddonová
Št. príslušnosťUSA
Narodenie8. november 1947 (72 rokov)
Murfreesboro, Tennessee, USA
Predchádzajúce zamestnanielekár
Čas vo vesmíre30 dní 2 hodiny 21 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-51-D, STS-40, STS-58
Znaky misiíSts-51-d-patch.pngSts-40-patch.pngSts-58-patch.png

Margaret Rhea Seddonová (* 8. november 1947, Murfreesboro, Tennessee, USA) je americká lekárka a bývalá kozmonautka z raketoplánov.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Po základnej a strednej škole (Central High School, Murfreesboro) v roku 1970 vyštudovala univerzitu v Berkeley, odbor fyziológia a doktorát medicíny obhájila na univerzite v Tennesse (University of Tennessee, College of Medicine) v roku 1973. Potom bola zamestnaná v nemocnici v Memphise. Odtiaľ bola vybraná roku 1978 ešte slobodná do NASA k oddielu pripravujúcich sa kozmonautov. Neskôr sa vydala, manželom je o rok starší astronaut Robert Lee Gibson.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Po prvýkrát letela na palube raketoplánu Discovery s misiou STS-51-D, spoločne so šiestimi ďalšími kozmonautmi, medzi ktorými bol aj senátor Jake Garn, ďalej Karol Bobko, Donald Williams, Stanley Griggs, Jeffrey Hoffman a technik firmy McDonnell Douglas Charles Walker. Štartovali na Floride z mysu Canaveral. Na obežnej dráhe vypustili družicu Anik C-1 (známa pod názvom Telesat 9) a druhú Leasat 3. Druhá družica však po vypustení nezačala fungovať aj napriek množstvu pokusov kozmonautov ju opraviť. Každý taký nezdar ovplyvnil finančný výťažok letu, let teda z tohto pohľadu nepatril medzi úspešné.

Druhá expedícia bola s raketoplánom Columbia a zamerala sa na biologické experimenty v laboratóriu Spacelab, na palube boli desiatky potkanov, medúz. Posádku misie STS-40 tvorili títo kozmonauti: veliteľ Bryan O'Connor, pilot Sidney Gutierrez, letoví špecialisti James Bagian, Tamara Jerniganová, Margaret Seddonová a vedeckí pracovníci dr. Millie Hughes-Fulfordová a dr. Francis Gaffney. Expedícia bola úspešná.

Svoj tretí let absolvovala v misii STS-58 na jeseň roku 1993. Bola na palube raketoplánu Columbia, ktorého posádku tvorili John Blaha, Richard Searfoss, Margaret Seddonová, William McArthur, David Wolf, Shannon Lucidová a Martin Fettman. Na palube so sebou vyviezli 48 pokusných hlodavcov, celý program bol venovaný biologickým skúmaním ľudí a potkanov pri záťaži a pokusoch vo vesmíre. Aj táto výprava pristála na základni Edwards Air Force Base s veľkou kulisou prizerajúcich sa divákov.

Počas svojich 3 letov strávila vo vesmíre 30 dní, je zaregistrovaná ako 163. kozmonaut Zeme a siedma zo žien v kozme.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]