Marian Drugda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marian Drugda
slovenský sochár
Narodenie7. apríl 1945 (75 rokov)
Detva

akad. soch. Marian Drugda ArtD. (* 7. apríl 1945, Detva) je slovenský sochár, dizajnér a pedagóg, ktorý svoje diela vystavoval doma a v zahraničí.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Marian Drugda študoval v rokoch 1960 - 1964 na Strednej priemyselnej škole pre umelecké spracovanie kameňov v Turnove. Od roku 1966 pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Oddelení tvarovania výrobkov spotrebného priemyslu, kde absolvoval v roku 1972 u doc. Václava Kautmana.
V rokoch 1973 - 1981 Drugda pracoval na Inštitúte priemyselného dizajnu v Bratislave. V roku 1981 začal tvoriť ako výtvarník v slobodnom povolaní. Od roku 1997 je pedagógom na Ústave dizajnu[1] Fakulty architektúry STU Marian Drugda experimentálnym spôsobom vytvára reliéfne a plastické variabilné objekty, takzvané variabily, väčšinou zložené z dvoch, alebo troch farebných perforovaných platní rôznych geometrických tvarov (štvorec, kruh, trojuholník) zoradených za sebou na pevnej základni.[2] Variabilom sa venuje od roku 1976. Je členom Umeleckej besedy slovenskej, Klubu konkrétistov a medzinárodného hnutia MADI - movement, abstraction, dimension, invention, ktoré združuje výtvarníkov geometrickej orientácie z celého sveta. Drugda sa zúčastnil približne 160 spoločných výstav a zorganizoval 20 samostatných výstav doma a v zahraničí. Pri príležitosti svojho jubilea 65. rokov vystavil v apríli 2010 svoje diela v rámci výstavy Variabily v Galérii SPP v Bratislave.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Útav diazajnu Fakulty architektúry STU
  2. Galéria SPP pozýva: Marian Drugda približuje život v geometrii