Mary Cassattová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mary Cassattová
autoportrét (1878) americká maliarka
autoportrét (1878)
americká maliarka
Narodenie22. máj 1844
Allegheny, Pensylvánia, USA
Úmrtie14. jún 1926 (82 rokov)
Le Mesnil-Théribus, Francúzsko
PodpisMary Cassattová, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mary Cassattová

Mary Stevenson Cassattová (* 22. máj 1844, Pensylvánia, Spojené štáty – † 14. jún 1926, Le Mesnil-Théribus, Francúzsko) bola americká maliarka. Značnú časť svojho života strávila vo Francúzsku, kde sa tiež zoznámila s Edgarom Degasom a neskôr vystavovala s preslávenými impresionistami. V roku 1894 ju Gustave Geffroy zaradil medzi "tri najvýznamnejšie impresionistické maliarky" po boku Marie Bracquenmondovej a Berthe Morisotovej.[1] Jej najčastejším umeleckým námetom boli scény z každodenného života žien, zobrazenie matiek s deťmi a intímna atmosféra rodinného života.

Raný život a vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Cassattová sa narodila v Allegheny City v Pensylvánii do úspešnej rodiny makléra. Cassattová v detstve veľa cestovala, okrem iného strávila päť rokov v Európe a navštívila mnoho významných miest, ako Londýn, Paríž a Berlín.[2] V cudzine sa naučila nemecky a francúzsky a tiež získala svoje prvé lekcie v kresbe a hudbe. Aj napriek protestom svojej rodiny sa Mary už v 15 rokoch vydala študovať maliarstvo na Pensylvánskej akadémii umení v Philadelphii. Keďže jej ale nevyhovovalo pomalé tempo štúdia a povýšený prístup učiteľov a jej mužských kolegov, rozhodla sa v roku 1866 odísť do Paríža študovať starých majstrov. Keďže ženy ešte nemohli študovať v parížskej akadémii École des Beaux-Arts, Cassattová začala dochádzať na súkromné ​​lekcie vysoko uznávaného Jean-Léona Gérôma. V roku 1869 bol jeden z jej obrazov vybraný porotou do parížskeho Salónu, kam Cassattová potom posielala svoje diela po ďalších desať rokov. V lete 1870 sa Cassattová vrátila do Ameriky. Jej otec sa stále staval proti jej maliarskej kariére a platil jej iba najzákladnejšie životné potreby. Cassattová kvôli nedostatku financií a závislosti na rodine dokonca zvažovala, že s maliarstvom skončí a zoženie si nejaké zamestnanie. Čoskoro ale jej dielo získalo pozornosť arcibiskupa v Philadelphii, ktorý ju požiadal o vytvorenie kópií Correggia v talianskej Parme. Mary sa teda znovu vydala do Európy.

Impresionizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Počas návštevy Európy bol jeden z jej obrazov prijatý do Salónu a naviac tiež našiel kupca. V Parme získala Cassattová mnoho obdivovateľov a bola podporovaná tamojšou umeleckou skupinou. Potom cestovala do Španielska a nakoniec sa usadila vo Francúzsku. Cassattová tvrdohlavo kritizovala konvenčnosť a zastaranosť Salónu a spôsob vyberania obrazov pre výstavy, ktorý znevýhodňoval ženy. V roku 1877, kedy jej obrazy boli odmietnuté Salónom, pozval ju Edgar Degas, aby vystavovala s impresionistami. Cassattová Degasa veľmi obdivovala a pozvanie na výstavu s impresionistami prijala s nadšením. Cassattová propagovala impresionistov a ich diela v Amerike, pôsobila ako poradkyňa pre zberateľov umenia a navyše impresionistov podporovala aj finančne. V roku 1886 prebehla 1. impresionistická výstava aj v Amerike. Cassattová neskôr začala pracovať jednoduchším štýlom a tiež experimentovala s rôznymi technikami - okrem iného napríklad s grafikou.

Neskorý život[upraviť | upraviť zdroj]

Mary Cassattová bola maliarsky aktívna aj v deväťdesiatych rokoch 19. storočia a aj napriek rozpadu impresionistickej skupiny zostávala s niektorými maliari v kontakte. Cassattová ale ku sklonku života ochorela a roku 1914 takmer oslepla, ale ešte v roku 1915 prispela pätnástich dielami sufražetkám na podporu boja žien za volebné práva. Mary Cassattová zomrela 14. júna 1926 na zámku v Beaufresne neďaleko Paríža a pochovaná bola v rodinnej hrobke v Mesnil-Théribus.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Geffroy, Gustave. Histoire de l'Impressionnisme, La vie Artistique 268. Paris: Denta, 1892-1903.
  2. CUNNINGHAM, Antonia. Impresionisti. Vyd. 1. V Prahe: Slovart, 2004. 256 s. ISBN 80-7209-600-1.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mary Cassattová na českej Wikipédii.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]