Mary Elizabeth Mastrantonio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mary Elizabeth Mastrantonio
v roku 2013
Celé menoMary Elizabeth Mastrantonio
Narodenie 17. november 1958 (64 rokov)
Oak Park, Illinois, USA
Povolanieherečka, speváčka
Roky pôsobenia1980 – súčasnosť
ManželPat O'Connor (od 1990)
Deti2

Mary Elizabeth Mastrantonio (* 17. november 1958, Oak Park, Illinois, USA) je americká herečka a speváčka, ktorá bola nominovaná na prestížne filmové ocenenie Academy Awards, za jej herecký výkon vo filme Farba peňazí (1986).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mastrantoniová sa narodila na predmestí Chicaga, v štáte Illinois. Obaja jej rodičia boli talianskeho pôvodu. Mastrantoniová študovala drámu na University of Illinois. Počas leta pracovala v zábavnom parku Opryland v USA, aby si zarobila peniaze na vysokú školu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Mastrantoniová sa prvýkrát objavila na obrazovke vo filme Briana De Palmu, Zjazvená tvár z roku 1983. O rok neskôr, si zahrala v benefičnom divadelnom predstavení Vianočná koleda s Helen Hayes, Raulom Juliom či Haroldom Scottom. V roku 1986 si zahrala po boku Paula Newmana, vo filme Farba peňazí, kde za svoj herecký výkon, bola nominovaná na Academy Awards a Zlatý glóbus. V roku 1989 ju obsadil režisér James Cameron do filmu Priepasť.

V roku 1991 si zahrala s Kevinom Costnerom, vo filme Robin Hood - Kráľ zbojníkov. V roku 1999 hrala vo filme Dokonalá búrka.

V rokoch 20052007 hosťovala vo štvrtej a piatej sérii televízneho seriálu, Bez stopy. V roku 2015 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Všemohúci. V rokoch 20182020 hrala v akčnom televíznom seriály, Mŕtvy bod.

Mastrantoniová sa objavila aj vo viacerých divadelných hrách na Broadwayi a aj v iných divadlách. Za jej divadelné vystúpenia v New Yorku, jej priniesli nomináciu na cenu Tony a dve nominácie na cenu Drama Desk.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1990 je Mastrantoniová vydatá za režisérom Pata O'Connora, s ktorým má dvoch synov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mary Elizabeth Mastrantonio na anglickej Wikipédii.