Mata Hari

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Mata Hari pozri Mata Hari (rozlišovacia stránka).
Mata Hari
holandská exotická tanečnica, kurtizána
Portrét na pohľadnici z roku 1906
Portrét na pohľadnici z roku 1906
Rod. menoMargaretha Geertruida Zelle
Narodenie7. august 1876
Leeuwarden, Holandsko
Úmrtie15. október 1917 (41 rokov)
Vincennes, Francúzsko
ManželRudolf John MacLeod (1895 – 1903)
DetiNorman-John MacLeod
Jeanne-Louise MacLeod
PodpisMata Hari, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mata Hari

Mata Hari, vlastným menom Margaretha Geertruida Zelle (* 7. august 1876 – † 15. október 1917) bola holandská exotická tanečnica, kurtizána, obvinená zo špionáže, aj keď pravdepodobne neprávom.[1] Bola popravená zastrelením popravnou čatou vo Francúzsku, dôvodom bola špionáž pre Nemecko počas 1. svetovej vojny.[2]

Jej otec, Adam Zelle, vlastnil klobučníctvo, pričom investoval do ropného priemyslu a tak nadobudol svoj majetok. Práve preto mohla študovať na exkluzívnych školách už od svojich 13 rokov. Potom ale rodina utrpela finančné ťažkosti. Margaretha stále túžila po bohatom živote, aký zažila v detstve a preto sa vydala a už ako 21 ročná porodila svoje 1. dieťa. So svojím mužom a deťmi žila v exotickej krajine, kde sa ale jej deti (chlapec a dievčatko) nakazili chorobou (jedná z teórií hovorí že ich otrávil ich domovský sluha). Chlapec zomrel a prežilo len dievča. Mata sa so svojím mužom neskôr rozviedla a aby si zarobila na živobytie rozhodla sa podnikať v profesii, ktorú si aj sama vymyslela. Bola exotickou tanečnicou, ktorá pôsobila na rôznych "večierkoch". Neskôr jej vláda zaplatila za to, aby od významných osobností získavala informácie týkajúce sa vojny. Je možné, že takúto službu ponúkala viacerým krajinám. Neskôr ju odsúdili na trest smrti popravením... Ako jej posledné gesto si odmietla dať zaviazať oči.

Holandská speváčka Kovacs sa nechala inšpirovať jedinečným životom Mata Hari a v septembri roku 2020 vyšiel rovnomenný album Mata Hari. Azerbajdžanská speváčka Efendi vystúpila v roku 2021 v pesničkovej súťaži Eurovision Song Contest, ktorá sa konala v holandskom Rotterdame s piesňou Mata Hari.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Howe, Russel Warren (1986). Mata Hari: The True Story. New York: Dodd, Mead and Company. s. x-xi, 285.
  2. Mata Hari [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2011-08-07]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mata Hari