Matematická operácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Matematická operácia alebo počtový úkon alebo počtový výkon alebo operácia je operácia s matematickými entitami, operácia s matematickými objektami, napr. aritmetická operácia. Pre štúdium vlastností jednotlivych operácií a ich vzájomných vzťahov sa zavádzajú algebrické štruktúry.

Pojmom operácia sa v matematike, logike a informatike označuje postup, ktorý na základe daných vstupov (nazývaných tiež argumenty, vstupné hodnoty alebo operandy) vyprodukuje jednu alebo viac hodnôt (nazývaných tiež výstupné hodnoty, výsledky alebo výstupy). Najčastejšie sa vyskytujúce operácie sú unárna operácia a binárna operácia. Unárna operácia vyžaduje iba jednu vstupnú hodnotu (príkladom sú trigonometrické funkcie), zatiaľčo binárna operacia vyžaduje dve vstupné hodnoty (napríklad sčítanie, odčítanie, násobenie alebo delenie).

Operácia sa ale nemusí týkať iba čísel, napríklad v logike sa môžu hodnoty pravda a nepravda spojovať operáciami konjunkcie a disjunkcie, vektory v lineárnej algebre sa môžu sčítať a odčítať, množiny v teórii množín sa môžu zjednocovať a prenikať a funktory v teórii kategórií sa môžu skladať.

Operácia nemusí byť definované pre všetky mysliteľné hodnoty. Napríklad operácia delenia nie je pre reálne čísla definovaná, pokiaľ je druhý argument 0. Argumenty, pre ktoré je operácia definovaná, tvorí definičný obor a hodnoty, ktoré môžu byť operáciou vyprodukované, tvoria obor hodnôt.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Matematická operace na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).