Materiálová konštanta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 12:43, 24. august 2011, ktorú vytvoril Vegbot (diskusia | príspevky) (→‎Pozri aj: typo gram, replaced: == Súvisiace články == → == Pozri aj ==)

Materiálová konštanta v technike je konštanta, ktorá charakterizuje danú látku. Materiálová konštanta je často fyzikálna veličina, ktorá pre daný materiál nadobúda konštantnú hodnotu iba za určitých podmienok (určitý rozsah teplôt, tlaku a pod.). Materiálová konštanta teda charakterizuje vlastnosť danej látky za presne špecifikovaných podmienok.

Materiálovou konštantou bývá často fyzikálna veličina, napr. permeabilita, teplotný súčiniteľ elektrického odporu, modul pružnosti, alebo niektoré špeciálne hodnoty fyzikálnych veličín, napr. medza sklzu a podobne. Môže tiež závisieť na tvare telesa, napr. odpor vzduchu vyjadrujúcí odpor prostredia.

Materiálovou konštantou môže byť aj technická veličina, charakterizujúca skúmaný proces, napr. konštanty charakterizujúce vplyv korózie, šírky vzorku a pod.

Materiálové konštanty sa obvykle vyskytujú v empirických vzťahoch a sú väčšinou určované experimentálne. Materiálové konštanty sa vyskytujú predevšetkým v technike, fyzike a chémii.

Pozri aj