Matrac

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matrac

Matrac je podložka, spravidla umiestnená na lôžku, na ktorom sa spí alebo odpočíva.

Druhy matracov[upraviť | upraviť kód]

Matrace rozdeľujeme na niekoľko druhov, najčastejšie podľa materiálu z ktorého je vyhotovené ich jadro (hlavná vrstva v strede matraca, ktorá absorbuje väčšinu na matrac položenej záťaže). Okrem jadra obsahuje matrac väčšinou aj ďalšie vrstvy, ktoré upravujú jeho vlastnosti (kokosová doska[1] na zvýšenie tvrdosti či prevzdušnenosti, či latex[2], alebo rôzne druhy peny na vytvorenie mäkšieho matraca atď).

Podľa jadra matrace delíme na:

Pružinové matrace[upraviť | upraviť kód]

Je najstarším typom moderných matracov. Základ matraca tvorí pružinový blok v ktorom sú vedľa seba uložené navzájom pospájané pružiny. Váha je na tomto type matraca absorbovaná pružinami, na ktoré sa rozloží rovnomernejšie práve vďaka ich vzájomnému spojeniu. Pod tento typ matrace je vhodný len pevný podklad - doska, resp. rovný tvrdý povrch. Ak by sme ich položili na lamelový rošt, pružiny by nemali oporu po celej ich ploche a dochádzalo by tiež k čiastočnému prenosu váhy na rošt, čím by sa celý matrac príliš deformoval a tým aj rýchlo ničil).

Taštičkové matrace[upraviť | upraviť kód]

Veľmi podobný pružinovým matracom. Jeho jadro tvorí blok zložený z navzájom oddelených pružín uložených v textilných taštičkách. Váha je v tomto prípade oproti pružinovému matracu absorbovaná a prenášaná každou taštičkou zvlášť, čo umožňuje jej rovnomerné rozloženie. Spravidla platí, že čím viac taštičiek má matrac na meter štvorcový, tým lepšie ortopedické vlastnosti. V praxi sa môžeme stretnúť napríklad s matracmi s hustotou od 256 až po 1100 ks pružín na m2[3].

Okrem prispôsobovania sa záťaži rozložením do bodov - bodovej elasticity, sa vyznačujú taštičkové matrace aj výbornou vzdušnosťou, čo obmedzuje prípadnú tvorbu plesní.

Penové matrace[upraviť | upraviť kód]

Veľkú skupinu matracov tvoria penové matrace, ktorých základ tvorí penový blok. Ten môže byť vyrobený z rôznych druhov peny podľa použitého materiálu a technológie výroby (PUR pena, HR pena, studená pena (kombinácia PUR a HR peny), pamäťová/lenivá pena, ...). Každý druh peny sa vyznačuje rôznymi vlastnosťami (tvrdosť, elasticita, vzdušnosť atď), čo následne vplýva aj na vlastnosti samotného matraca.

Podklad penových matracov by mal tvoriť lamelový rošt, aby mohol matrac preniesť váhu na rošt a nemusel ju absorbovať celú sám. Na pevnom podklade by dochádzalo k jeho vysokej záťaži a deformovaniu (viac zaťažená časti by boli tlačené priveľkým tlakom oproti ostatným, ľahšie zaťaženým, či nezaťaženým a táto jednostranná dlhodobá záťaž by spôsobila vznik nerovností samotného matraca - "preležal by sa").

Latexové matrace[upraviť | upraviť kód]

Od penových matracov aj napriek veľkej podobnosti a spoločným vlastnostiam odlišujeme latexové matrace. Vyrábajú sa buď z prírodného alebo syntetického latexového materiálu. Rovnako ako penové matrace, aj latexové matrace môžu mať rôzne vlastnosti v závislosti na hustote latexového bloku.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Matrac

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  1. matrace-vegas.sk/clanok/kokosove-dosky
  2. matrace-vegas.sk/clanok/latex-a-latexove-jadra
  3. matrace-vegas.sk/clanok/pruzinove-jadra