Preskočiť na obsah

Matthew Dominick

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Matthew Dominick
Astronaut NASA
Astronaut NASA
Št. príslušnosťUSA
Narodenie7. december 1981 (42 rokov)
Wheat Ridge, Colorado, USA
Súčasné zamestnanieNámorný pilot
Predchádzajúce zamestnanieTestovací pilot
HodnosťVeliteľ
Kozmonaut od9. decembra 2020

Matthew Stuart Dominick (* 7. decembra 1981, Wheat Ridge, Colorado, USA) je testovací pilot amerického námorníctva a astronaut NASA. Má nalietaných viac ako 1 600 hodín v 28 lietadlách, 400 pristátí na lietadlových lodiach, 61 bojových misií a takmer 200 skúšobných pristátí na lietadlových lodiach.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Matthew Stuart Dominick sa narodil 7. decembra 1981 v meste Wheat Ridge v Colorade, USA Donaldovi a Rhonde Dominickovým. Vyštudoval strednú školu D'Evelyn Junior/Senior High School v meste Littleton v štáte Colorado. V roku 2005 získal bakalársky titul v odbore elektrotechnika na Univerzite v San Diegu s vedľajšími odbormi fyzika a matematika.

Dominick a jeho manželka Faith majú dve dcéry.

Vojenská kariéra

[upraviť | upraviť zdroj]

Po ukončení štúdia na univerzite v San Diegu bol Dominick vymenovaný za práporčíka námorníctva Spojených štátov. Absolvoval základný letecký výcvik v NAS Pensacola a v roku 2007 bol vymenovaný za námorného letca. Absolvoval výcvik na lietadlá F/A-18 Super Hornet. V rámci VFA-143 absolvoval dve nasadenia na podporu operácie Trvalá sloboda, než bol vybraný na účasť v programe spolupráce medzi United States Naval Test Pilot School (USNTPS) a Naval Postgraduate School, čo mu umožnilo získať titul Master of Science in Systems Engineering na Naval Postgraduate School a navštevovať školu pre námorných pilotov.

Po absolvovaní programu bol vymenovaný za skúšobného pilota a bol pridelený k VX-23 so základňou v NAS Patuxent River v Marylande. Tam pôsobil ako projektový dôstojník pre vývojové letové skúšky mnohých programov. Dominick sa podieľal aj na vývoji lietadiel X-47B, V-22 Osprey, E-2C Hawkeye a F-35C Lightning II. V čase svojho výberu za astronauta slúžil Dominick ako vedúci oddelenia v jednotke VFA-115 so základňou v Atsugi v Japonsku.

Jeho povýšenie na veliteľa námorníctva bolo schválené 27. júna 2019.

Kariéra v NASA

[upraviť | upraviť zdroj]

V júni 2017 bol Dominick vybraný za člena 22. skupiny astronautov NASA a začal dvojročný výcvik.[1] V čase svojho výberu bol Dominick na mori na lodi USS Ronald Reagan.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. POTTER, Sean. NASA Names Artemis Team of Astronauts Eligible for Early Moon Missions [online]. NASA, 2020-12-09, [cit. 2023-04-02]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Matthew Dominick na anglickej Wikipédii.