Mauna Kea Observatories

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Observatóriá na Mauna Kea

Mauna Kea Observatories, skr. MKO, je súbor samostatných astronomických budov a zariadení, nachádzajúcich sa na vrchole vyhasnutej sopky Mauna Kea na Veľkom ostrove v Havajskom súostroví. Celý komplex sa rozkladá na ploche približne 2 km² v prírodnej rezervácii Mauna Kea a nazýva sa aj Astronomický okrsok. Výstavba prvých zariadení začala v roku 1967 a celý komplex je v správe Havajskej univerzity.

Na vrchole vulkánu Mauna Kea boli nebeské observatória už od staroveku, preto je považovaný za jedno z najlepších astronomických miest na svete. Z tohto dôvodu je domovom mnohých popredných svetových astronomických observatórií. V tejto výške je hustota zemskej atmosféry približne 40 % z hustoty, ktorú dosahuje na hladine mora, a obsah vodnej pary v nej asi 90 %, čo umožňuje mimoriadne čistý obraz nočnej oblohy. Navyše, vrchol je vysoko nad hornou hranicou inverznej vrstvy, čo v danej oblasti znamená 300 jasných nocí ročne. Aj pri 20° zemepisnej šírky je možné vidieť celú severnú a väčšinu južnej oblohy. Skutočnosť, že je sopka štítom, znamená, že cestná doprava na vrchol je pomerne jednoduchá. Vďaka nízkej hustote osídlenia ostrova vzniká len malé svetelné znečistenie svetelnými emisiami z umelo vytvorených svetelných zdrojov. Všetky tieto faktory určujú vrchol vulkánu Mauna Kea ako ideálne miesto pre vysokoúrovňovú astronómiu.

Výstavba ďalekohľadov na Mauna Kea je zdrojom mnohých právnych a politických sporov v posledných rokoch. Vzhľadom na vyššie uvedené vlastnosti je vrchol vulkánu veľmi obľúbenou destináciou astronómov, keďže práve tento vrchol celej oblasti je teraz domovom pre viac ako tucet ďalekohľadov. Pôvodné domáce obyvateľstvo a environmentálne skupiny protestujú, že výstavba ďalších ďalekohľadov by spôsobila značné škody na životnom prostredí a ďalšie znesvätenie miest s veľkým kultúrnym významom. Podľa legendy je vrchol Mauna Kea domovom bohyne snehu, Poliahu, a množstva ďalších božstiev. Je tiež dôležitým miestom pre modlitby, pohreby, zasvätenie detí a tradičné nebeské pozorovania. Okrem toho je vulkanická oblasť domovom unikátnych druhov hmyzu zvaného wēkiu. Hmyz sám o sebe je hlavným bodom diskusie. Keďže tu došlo k úniku ortuti (pred rokom 1995) a vzniku odpadových skládok v súvislosti s teleskopmi, je to obzvlášť znepokojujúce, pretože došlo k znečisteniu unikátnych a nedotknutých systémov podzemnej vody v oblasti.

Počas posledných desiatich rokov boli hlavné právne rozpory nad týmito otázkami riešené havajským súdnym systémom. Dňa 19. januára 2007 tretí obvodný súd opätovne potvrdil svoje rozhodnutie zastaviť ďalšiu výstavbu observatórií na Mauna Kea, kým nebude schválený vhodný plán riadenia, ktorý dokáže dostatočne riešiť škody vznikajúce na životnom prostredí a kultúrne dôsledky spojené s astronomickým vývojom.

Plány na ďalšie dva ďalekohľady boli schválené. Projekt tridsaťmetrového teleskopu (TMT), najväčšieho optického infračerveného ďalekohľadu, aký bol kedy postavený na Zemi, sa v súčasnosti navrhuje skupina vedcov zo svetových organizácií, vrátane University of California, Caltech a Gordona and Betty Moore Foundation. Mauna Kea bolo vybrané ako miesto pre TMT v júli 2009, s vopred schváleným projektom a právnymi záležitosťami. Niekoľko vedeckých ústavov v spolupráci s United States Air Force plánujú vybudovať veľký ďalekohľad Pan-Stars. California Institute of Technology oznámil, že submilimetrové observatória Caltech budú vyradené z prevádzky v roku 2016 a budú úplne odstránené, aby sa obnovil pôvodný stav miesta.

Panoráma[upraviť | upraviť zdroj]

Panoráma Mauna Kea
Panoráma Mauna Kea

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]