Maxwell Montes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maxwell Montes
Maxwell Montes of planet Venus.jpg

Pohorie Maxwell
Poloha 65,2° N 3,3° E
Max. výška 11,6 km
Priemer 797 km
Názov Maxwellovo pohorie (lat.)

Maxwell Montes (Maxwellovo pohorie alebo pohorie Maxwell) je horské pásmo na severnej pologuli Venuše. Nachádza sa v ňom aj najvyšší bod Venuše, ktorý siaha vyše 10 kilometrov (podľa iných zdrojov 8 až 11 km) nad úroveň okolitých nížin a 12 km nad priemerný povrch Venuše. Pohorie je dlhé 797 km a je súčasťou rozsiahlej vysočiny Ishtar Terra.

Pohorie je okrem výšky výnimočné tým, že ako jeden z mála útvarov na Venuši nemá ženské meno, ale je pomenované podľa význačného fyzika J. C. Maxwella.

Na východe horstvo klesá k oblasti Fortuna Tessera, jeho západné časti sú komplexom hrebeňov a brázd. Sú mimoriadne strmé, údaje zo sondy Magellan odhalili, že juhozápadné úbočie má sklon 35°. Pohorie vzniklo pravdepodobne kolíziou dvoch kontinentálnych blokov podobne ako Himaláje. Stláčanie a praskanie kôry dvoch blokov napokon vyústilo do vrásnenia a prešmyku platní.

Na východnom svahu Maxwell Montes sa nachádza dvojitý kráter. Jeho vonkajšia časť má priemer 100 km a hĺbku 1 km, vnútorný kráter má priemer 55 km a je hlboký 1 km, celý komplex je s najväčšou pravdepodobnosťou vulkanického pôvodu.