Medúzovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medúzovce
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Scyphozoa
Goette, 1887
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Medúzovce (lat. Scyphozoa) je trieda z kmeňa pŕhlivce (Cnidaria). Charakterizovaná je tým, že u nich prevažuje medúzové štádium nad polypovým štádiom, ktoré je veľmi špecializované a podieľa sa na rozmnožovaní.

Patria sem viaceré plávajúce rôsolovité mechúrniky. Sú aktívne plávajúce. Obyčajne majú tvar zvona či taniera, pologule či gule.Majú rovnaký ústny aj vyvrhovací otvor. Ústa sa nachádzajú sa na spodnej strane tela a často sú obklopené veľkými lalokmi alebo dlhými ramenami. Na vonkajšom okraji tela majú jemné vlákna s pŕhlivými bunkami. Ich zmyslovými orgánmi sú oči a statocysta.

Medúzy sú väčšinou morské, žijú skoro vo všetkých moriach a oceánoch. Niektoré druhy sú rozšírené po celom svete. Požierajú planktón a menšie kraby, ryby a raky. Rozmnožujú sa len pohlavne – larvy sa usadzujú na dne mora a pučia z nich nové medúzy. Najbežnejším druhom je tanierovka ušatá (Aurelia aurita), a to v lete v Severnom mori.

Vývinový cyklus[upraviť | upraviť zdroj]

Po kopulácii gamét vo vode vzniká zygota, ktorá sa brázdi až na planulu. Táto prisadá a mení sa na strobilu, na ktorej smerom zdola nahor pučaním prirastajú budúce mladé medúzy – najstaršia je úplne hore. Po čase sa zaškrtením oddelí (v tomto štádiu ju nazývame efyra), prevracia sa o 180°, dorastajú jej ramená a dospieva. Týmto spôsobom sa oddeľujú ďalšie a ďalšie efyry.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

trieda medúzovce (Scyphozoa):

V niektorých systémoch sa do medúzovcov zaraďuje aj inak samostatná trieda štvorhranovce (Cubozoa).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Medúzovce
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Medúzovce

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]