Medená doba

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rekonštrukcia opevneného mesta z doby medenej, Los Millares, Španielsko

Medená doba (lingvisticky nesprávne doba medená) alebo chalkolit alebo medenokamenná doba je označenie historickej epochy vo vývoji ľudstva, ktorá sa nachádza medzi neolitom a bronzovou dobou. Pojem sa používa buď ako synonymum pre eneolit v niektorých oblastiach najmä na Blízkom východe, v Levante (v minulosti aj v Egypte), v Maďarsku, Španielsku či Portugalsku, alebo ako inak definované obdobie medzi neolitom a bronzovou dobou (pozri eneolit).

Nomenklatúra[upraviť | upraviť kód]

Termín sa najskôr ujal na Pyrenejskom polostrove a vo vtedajšom Uhorsku (F. Pulszky), pretože sa v týchto oblastiach našlo pre toto obdobie veľké množstvo medenej industrie. Roku 1880 potom podal T. Vilanova na 9. medzinárodnom kongrese v Lisabone návrh na oddelenie medenej doby od bronzovej doby. Napriek tomu sa - s výnimkou Maďarska a Pyrenejského polostrova - dodnes v mnohých krajinách namiesto pojmu medená doba používajú výrazy neskorý neolit, eneolit a podobne (pozri pod eneolit).

Prísne vzaté je aj menší rozdiel medzi termínmi „medená doba“ a „chalkolit (medenokamenná doba)“. Medená doba sa uprednostňuje pre Európu, chalkolit pre Blízky východ. Ale pojem chalkolit (namiesto „medená doba“) sa zvykne používať napríklad vo Francúzsku.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Charakteristiku pozri pod eneolit.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Medená doba