Levanta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Levanta

Levanta je historické označenie

a často aj: pobrežie Egypta, pobrežie juhovýchodného Grécka a pobrežie Malej Ázie

  • d) v čase, keď sa obchod medzi krajinami Levanty a Európu nazýval levantský, označovala Levanta len prístavné mestá uvedených krajín, neskôr aj ich vnútrozemské mestá s obchodno-dopravnou funkciou
  • e) regiónu v Španielsku

Pôvod slova[upraviť | upraviť zdroj]

Názov Levanta pochádza zo spodstatnelého príčastia latinského/talianskeho levare (zdvíhať) resp. francúzskeho lever, ktoré znie vo francúzštine levant (východ slnka, ráno) resp. v taliančine levante (východ). Zrejme teda Levanta predstavuje región, kde z pohľadu Grékov a Rimanov vychádzalo slnko. Tým je ekvivalentom arabského pomenovania Mašrik - krajina kde vychádza slnko.

Levanta v užšom zmysle[upraviť | upraviť zdroj]

Levanta je súčasťou Blízkeho východu.

Ako súčasť Levanty sa tradične udáva aj región Kilikia na tureckom stredomorskom pobreží (nie však náhorná plošina vnútrozemia) a Sinajský polostrov. Podľa niektorých zdrojov dokonca Levanta zahŕňa len pobrežie Malej Ázie a Egypta.

Pojmom levantínci sa označovalo talianske obyvateľstvo stredomorských miest v stredoveku a novoveku, pochádzajúce z Janova a Benátok. Títo utvárali v prístavoch pod osmanskou správou európske (kresťanské) štvrte so zameraním na obchod a niektoré špecifické remeslá (výroba zbraní). V prvej polovici 20. storočia získalo toto pomenovanie hanlivú konotáciu ako označenie európskych prisťahovalcov (Gréci, Arméni, Taliani, Francúzi), ktorí sa asimilovali s miestnym obyvateľstvom a kultúrou, zachovávajúc si náboženstvo a jazyk.

Región Levanty vstúpil do dejín predovšetkým ako dejisko križiackych výrav v 11. - 13. storočí.

Španielska Levanta[upraviť | upraviť zdroj]

Neoficiálny región (costa de) Levante (doslova: pobrežie Východu) sa nachádza aj na španielskom stredomorskom pobreží, na území dnešných provincií Valencia a Murcia. Je známe svojím jaskynným umením z epipaleolitu, mezolitu a začiatkov neolitu, pomenovaným levantínsky okruh. Toto umenie nemá nič spoločné s východným Stredomorím. Časovo nasleduje po známejšom franko-kantábrijskom okruhu (jaskyne Lascaux, Altamira, Troy Fréres).