Medzinárodné bankové číslo účtu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Medzinárodné bankové číslo účtu (angl. International Bank Account Number, skr. IBAN) je medzinárodne štandardizovaná forma čísla bankového účtu, ktorá umožňuje strojové automatizované spracovanie bezhotovostných platieb, jednoznačnú identifikáciu účtu, krajiny a bankovej inštitúcie príjemcu platby a tým minimalizuje chybovosť, zjednodušuje a urýchľuje medzinárodné bezhotovostné platby.

Koncept IBAN bol vytvorený Európskym výborom pre bankové štandardy v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO)[1] a jeho podoba je definovaná v medzinárodnej norme ISO 13616. Aj keď pôvodne mal IBAN uľahčovať bezhotovostné prevody iba medzi krajinami Európskej únie, v súčasnosti tento štandard využíva väčšina európskych krajín, ale aj krajiny na Blízkom a Strednom východe, či v Karibiku. Podľa registra organizácie SWIFT, ktorá je od roku 2006 registračnou autoritou pre IBAN, ho v marci 2016 používalo 71 krajín sveta.[2]


Štruktúra IBAN[upraviť | upraviť zdroj]

IBAN môže byť tvorený max. 34-znakovou kombináciou písmen a číslic. V písomnej forme je IBAN medzerami rozdelený na skupiny po 4 znaky, v elektronickej forme sa medzery medzi skupinami znakov vypúšťajú.

IBAN tvorí kombinácia veľkých písmen a číslic v nasledovnej štruktúre:

  • 2 veľké písmená – kód krajiny (napríklad IT – Taliansko, SK – Slovensko, AT – Rakúsko, ...)
  • 2 znaky – kontrolné číslice umožňujúce programovú kontrolu čísla účtu
  • max. 30 znakov – kód banky, číslo účtu – predčíslie účtu a základné číslo účtu

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

IBAN pre slovenské banky má vždy 24 znakov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IBAN: Interational Bank Account Number [online]. Brusel : European Committee for Banking Standards, 2003. Dostupné online. (po anglicky)
  2. IBAN Registry [online]. Brusel : The Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication SCRL (SWIFT), marec 2016. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]