Merkava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Merkava

Izraelský hlavný bojový tank Merkava Mk-III LIC

Merkava
Všeobecná charakteristika
Posádka 4 (vodič, veliteľ, strelec, nabíjač)
Dĺžka 7,6 m (so zbraňou vpred=9,04 m)
Šírka 3,72 m (bez (?)lemu)
Výška 2,66 m (strecha veže)
Hmotnosť 63 ton (I a II)
65 ton (III a IV)
Pancier a výzbroj
Pancier vrstvená oceľ/niklový kompozit + (?)classified modular
Hlavná výzbroj 1 × 105 mm L7 kanón + 50 nábojov (I a II)
1 × 120 mm zbraň s hladkým vŕtaním + 48 nábojov (III a IV)
LAHAT protitanková strela
Druhotná výzbroj 1 × 7,62 mm koaxiálny guľomet (I-III) a/alebo 1 × 12,7 mm koaxiálny guľomet (IV)
2 × 7,62 mm guľomety
1 × 60 mm vnútorný mortar
Pohyblivosť
Motor naftový motor
900 hp (I, II)
1 200 hp (III)
1 500 hp (IV)
Zavesenie skrutková pružina
Rýchlosť na ceste 60 km/h; cez terén=55 km/h
Výkon/hmotnosť 14 k/tonu (I a II)
18 k/tonu (III)
23 k/tonu (IV)
Dosah 500 km

Merkava (po hebrejsky: Prehrať מרכבה) je séria hlavných bojových tankov vyvinutých a vyrobených v Izraeli pre Izraelské obranné sily. Jeho unikátnu konštrukciu navrhol tím vedený legendárnym tankovým veliteľom, generálom Talom.

Merkava (vojnový voz v hebrejčine) bol navrhnutý pre prežitie posádky; motor je umiestnený v prednej časti tanku, čím je zvýšená predná hmotnosť, zatiaľ čo posádka môže uniknúť z poškodenej Merkavy cez dvere v zadnej časti trupu. Vďaka silnému opancierovaniu a vysokej mobilite je to jeden z najlepšie chránených tankov na svete.

Je vyrábaný v tankovej továrni v Tel HaShomer v základni obrneného zboru a väčšinu súčiastok vyrábajú firmy izraelského bezpečnostného priemyslu ako sú IMI, Elbit, Soltam, atď.

Merkava Mk 1[upraviť | upraviť zdroj]

Merkava I zozadu. Za povšimnutie stoja dvere.

Tank Merkava bol prvýkrát uvedený do služby v apríli 1979. Bol vyvinutý pre drsný terén severnej časti Izraelu a Golanské výšiny. Bol vyzbrojený 105 mm kanónom, motor mal umiestnený vpredu a mal zadné dvere. Zúčastnil sa Libanonskej vojny v 1982. Mal mnohé detské problémy ako napríklad problematický brzdný systém.

Merkava Mk 2[upraviť | upraviť zdroj]

Merkava Mk 2 bol uvedený do služby v roku 1983. Zaviedol mnohé vylepšenia, ktoré sa zamerali na mestský boj a prežitie posádky vrátane z vnútra ovládaného 60 mm mínometného systému, po bojoch s Libanonom v 1982 a bitkách v Bejrúte.

Merkava Mk 3[upraviť | upraviť zdroj]

Merkava III.

Merkava Mk 3 bola uvedená v roku 1990, po informáciach získaných počas Izraelského ťaženia v Libanone v roku 1982. Mark 3 zaviedol 1200 koňový (895 kW) motor, nové zavesenie a prevodovku a nový 120 mm kanón s hladkým vývrtom.

Mk 3B[upraviť | upraviť zdroj]

Verzia z roku 1995, Mk 3B (taktiež známy ako Merkava Baz), mal vylepšený systém riadenia strieľania, zabudovanú NBC ochranu a klimatizáciu. Taktiež bol pridaný balík modulárneho pancierovania (nazvaný „Kasag“), ktorý spravil z tanku Merkava 3 Baz Kasag jeden z najlepšie pancierovaných tankov na svete.

Mk 3 4. generácia[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasná generácia Mk 3 tankov je Dor-Dalet (4. generácia), ktorá zahŕňa modulárny prídavný pancier, vylepšené pásy, vylepšený guľomet a zabudované systémy klimatizácie a NBC ochrany.

Merkava Mk 4[upraviť | upraviť zdroj]

Merkava Mk 4 je posledná generácia série izraelských hlavných bojových tankov Merkava, ktorá je v službe od roku 2004. Poskytuje extra ochranu pre posádku so silnejšími a presnejšími palebnými systémami.


Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Merkava