Mestské kúpalisko (Pezinok)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mestské kúpalisko bolo kúpalisko na Sládkovičovej ulici (dnešná Mladoboleslavská ulica) v Pezinku.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeho mieste sa od roku 1924 nachádzal mestský letný kúpeľ, ktorý bol daný do prevádzky 15. mája 1925. V roku 1949 bola pôvodná kúpeľná budova náhradená novou s práve vznikajúcim letným kúpaliskom. Kúpalisko sa nachádzalo v susedstve, dnes už zaniknutého, Hostinca Lipár pri križovatke. Areál pozostával s troch betónových bazénov (malého, stredného, veľkého), betónových šmykľaviek, skokanských mostíkov, priľahlej zelene a budovy bývalého Espressa, v ktorej neskôr sídlil mládežnícky Atlas klub. Atlas klub bol miestom konania koncertov a výstav. Každoročne sa kúpalisko otváralo na Medzinárodný deň detí a bolo obľúbeným miestom stretávania sa a rekreácie.

Zánik a súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Budovy zbúraného mestského kúpaliska pri rozostavanom bytovom dome
Pohľad na bytový dom stojaci na mieste bývalého kúpaliska

V prevádzke bolo do začiatku 90. rokov 20. storočia. Pravdepodobným dôvodom ukončenia prevádzky bol problém s bazénmi. Kúpalisko následne začalo pustnúť a bolo predané zahraničnému investorovi, ktorý ale predčasne zomrel. Kúpalisko opäť získalo do vlastníctva mesto a v roku 1996 prípadlo štátu. Mestské kúpalisko bolo zbúrané a na jeho mieste sa začalo s výstavbou budovy okresného úradu, ktorá nebola dokončená. Štát predal súkromnému investorovi kostru budovy a mesto pozemok pod ňou. V súčasnosti sa tu nachádza bytový dom.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • POSPECHOVÁ, Petra. Pezinský letný kúpeľ [online]. www.mestskemuzeumpk.sk, [cit. 2021-02-22]. Dostupné online.
  • Spomienka na bývalé kúpalisko. Pezinčan, júl 2013. Dostupné online [cit. 2021-02-22].
  • Príbeh o pezinskom kúpalisku - Srdce Pezinka, združenie [online]. www.srdcepezinka.sk, [cit. 2021-02-22]. Dostupné online.