Pezinok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg O rovnomennom okrese pozri Pezinok (okres).
Súradnice: 48°17′31″S 17°15′58″V / 48,291944°S 17,266111°V / 48.291944; 17.266111
Pezinok
mesto
Flag of Pezinok.gif
Vlajka
Coat of Arms of Pezinok.svg
Znak
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Bratislavský kraj
Okres Pezinok
Región Malokarpatský
Časti Grinava, Cajla
Vodné toky Saulak, Limbašský potok
Nadmorská výška 152 m n. m.
Súradnice 48°17′31″S 17°15′58″V / 48,291944°S 17,266111°V / 48.291944; 17.266111
Rozloha 72,76 km² (7 276 ha) [1]
Obyvateľstvo 23 004 (31. 12. 2020) [2]
Hustota 316,16 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1208
Primátor Igor Hianik[3] (OĽaNO, Progresívne Slovensko, SaS, SPOLU)
PSČ 902 01, 902 03, 902 14...
ŠÚJ 508179
EČV PK
Tel. predvoľba +421-33
Adresa mestského
úradu
Mestský úrad
Radničné námestie 7
902 14 Pezinok
E-mailová adresa poslať email
Telefón 033 / 690 11 00
Fax 033 / 641 23 03
Poloha mesta na Slovensku
Red pog.svg
Poloha mesta na Slovensku
Interaktívna mapa mesta
Wikimedia Commons: Pezinok
Webová stránka: pezinok.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:
Demonym: Pezinčan[4]

Pezinok (nem. Bösing, maď. Bazin, lat. Bazinium)[5] je okresné mesto na juhozápade Slovenska v Bratislavskom kraji.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Leží asi 22 kilometrov severovýchodne od Bratislavy. Trochu ďalej severovýchodne od neho leží Trnava.

Najbližšie susedné obce sú (v zátvorke je uvedený približný geografický smer vzhľadom k Pezinku):

Cez Pezinok tečie Blatina, miestnymi odnepamäti nazývaná ako potok „Saulak“ alebo „Cajloch“. Podľa prvého ľudového názvu je pomenovaná aj ulica – Saulaková. Limbašský potok tečie cez historickú mestskú časť Grinava (vo všetkých starších dokumentoch až do konca 20. storočia sa uvádza Rakový potok a nie je známy žiaden záväzný právny dokument, v ktorom by bol tento názov zmenený, starousadlíci používajú názov Rakový potok).

Klíma

Priemerná teplota v Januári (najchladnejší mesiac) -0,5°C (1990-2010)

Priemerná teplota v Júli (najteplejší mesiac) 21,5°C (1991-2010)

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Územie, na ktorom sa dnes rozkladá mesto Pezinok, sa v písomných materiáloch prvýkrát spomína v listine z roku 1208 ako „terra Bozin“.

V nasledujúcich storočiach sa mesto postupne zmenilo z banskej osady na vinohradnícke mestečko po druhej vlne nemeckej kolonizácie na začiatku 16. storočia. Snaha mešťanov a obyvateľov Pezinka o získanie práv slobodného kráľovského mesta vyvrcholila 14. júna 1647, keď cisár Ferdinand III. udelil Pezinku tieto privilégiá.

V 17. – 18. storočí zažíval Pezinok svoj najväčší rozkvet a patril medzi najbohatšie mestá Uhorska. Jeho sláva a bohatstvo bolo založené na produkcii kvalitných vín.

V 19. storočí začalo postupné spriemyselňovanie mesta; bola tu založená prvá továreň na výrobu kyseliny sírovej v Uhorsku, továreň na výrobu ihiel a takisto veľká tehelňa. Dočasnú konjunktúru v 19. storočí spôsobilo predovšetkým obnovenie ťažby zlata v chotári Pezinka a zavedenie železnice, čím sa Pezinok stal najdôležitejším mestom Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.

Prvá polovica 20. storočia predstavovala úpadok mesta. V tomto čase nebolo v Pezinku väčšieho priemyselného podniku, čo zároveň s poklesom vinohradníckej produkcie spôsobilo masívne vysťahovalectvo do Ameriky. Postupné zlepšenie sa začalo až po skončení druhej svetovej vojny. Jednou z príčin úpadku bol aj fakt, že administratívnym centrom regiónu (okresu) sa nelogicky stalo susedné mestečko Modra.

Dnes je Pezinok moderným mestom s vybudovaným priemyslom (najmä strojárska, tehliarska a stavebná výroba), kvalitnou vinohradníckou a vinárskou produkciou, rozvinutým obchodom a zaujímavými historickými pamiatkami.

Za posledných 10 rokov sa v Pezinku veľa postavilo a zrekonštruovalo. Je tu niekoľko supermarketov, hypermarket, reštaurácie a pizzérie, zopár hostincov – z ktorých najznámejší je tzv. Bermudský trojuholník: Lipár (dnes už neexistujúci), Benda, Koníček, niekoľko diskoték a Dom kultúry.

Vznikajú nové obytné zóny zamerané na individuálnu aj hromadnú bytovú výstavbu.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Pre mesto je charakteristické historické centrum s typickými meštianskymi domami, ulicami v pravidelnom sieťovom pôdoryse a zvyškami pôvodných hradieb. K najvýznamnejším kultúrnohistorickým pamiatkam patrí Pezinský zámok z 13. storočia s priľahlým Zámockým parkom, štyri historicky aj architektonicky cenné kostoly a renesančná Stará radnica.

Doložené historické názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Doložené sú tieto historické názvy:[6][7]

Časti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Ku dňu 31. 12. 2018 žilo v Pezinku 24 931 ľudí.[8] (podľa neoficiálnych sčítaní niečo cez 30 000 obyvateľov s obyvateľmi bez trvalého bydliska.)

Etnické zloženie obyvateľstva[upraviť | upraviť zdroj]

Národ Počet
Slováci 96,51 %
Česi 1,21 %
Maďari 0,52 %
Nemci 0,10 %
Ukrajinci 0,08 %
Rusíni 0.07 %
Rómovia 0,01 %
iní

Náboženské zloženie obyvateľstva[upraviť | upraviť zdroj]

Náboženstvo Počet
rímski katolíci 64,83 %
bez vyznania 21,02 %
evanjelici a.v. 8,22 %
grécki katolíci 0,38 %
pravoslávni 0,23 %
iní

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

V Pezinku sa produkuje dobré víno. Je to najmä priaznivou klímou a tiež aj dlhou tradíciou v spracovávaní. Značné percento obyvateľov rodinných domov má miesto zadnej záhradky aj malý, niekoľkoriadkový vinohrad.

Model Sochy slobody v roku 2007

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia bola mafiánom Petrom Steinhübelom postavená zmenšená napodobenina Sochy slobody pred jeho vtedajším autoservisom. Peter Steinhübel bol v roku 1999 zastrelený, ale napodobenina ostala na svojom mieste až dodnes. Napodobenina je na rozdiel od originálu vysoká len približne 4 metre a je slonovinovej farby.[9]

Dňa 11. júna 2005 bol v Pezinku údajne upečený najväčší krčah na svete. Vysoký bol 110 cm.

Kultúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pezinok je kultúrna metropola (nielen) regiónu. Silnú tradíciu tu má divadlo - PRD (Pezinské rozprávkové divadlo). Vždy tu bolo niekoľko kapiel. Najlepšie sú Krtinec, Karpatskí pastieri, Brajgel. Vznikla tu aj rapová skupina Nerieš. Každý rok sa tu konával divadelný festival Cibulák, ktorý už bohužial nefunguje. Od roku 2003 pribudol aj festival amatérskych filmov PAFF a od roku 2014 aj pivný festival Pezinok Pije Pivo. Aj keď je basketbal šport, v Pezinku znamená viac, je to tu i napriek rozpadu mužstva BK Slovakofarma súčasť životného štýlu. Tiež možno povedať, že Pezinok má snáď najviac skateboardistov na obyvateľa na Slovensku. Toto je ale skutočne len povrchný náhľad na bohatosť a pestrosť miestnej scény.

Kultúrne podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Kultúrne inštitúcie[upraviť | upraviť zdroj]

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Pezinok má bohatú športovú tradíciu a rozvoj športu. V Pezinku je činných viac ako 30 športových klubov, spolkov a zväzov, v ktorých je organizovaných vyše 2 000 občanov mesta. Vytvárajú podmienky nielen pre rekreačné športovanie, ale mnohé z nich vychovali slovenských reprezentantov, či sú zapojené do celoslovenských vrcholných súťaží, resp. medzinárodných líg. K najúspešnejším športom v Pezinku patria mužský basketbal, ženský volejbal, karate, džudo, armwrestling, orientačný beh a iné.

Pezinok je domovom Svatavy Špánikovej - majsterky sveta v kickboxe (semikontakt), juniorského majstra Európy v džude Milana Randla, viacnásobných majstrov Slovenska v basketbale, volejbale, armwrestlingu, orientačnom behu a najlepšieho slovenského horského cyklistu a majstra Európy v zjazde na horskom bicykli Filipa Polca.

Pezinok je aj lákadlom motorizmu - každoročné preteky do vrchu na Pezinskej Babe patria k najobľúbenejším pretekom celého seriálu.

V roku 2003 Mesto Pezinok prvýkrát zorganizovalo cyklomaratón s dĺžkou 200 km do partnerských miest, ktorý sa stretol s pozitívnym ohlasom a tak sa cyklomaratón so zmenenou trasou zopakoval i v nasledujúcich rokoch.

Amatérskym i rekreačným športovcom sú k dispozícii mnohé športoviská, 6 značkovaných turistických trás, 9 náučných chodníkov a pre zimné športy lyžiarsky areál na Babe s možnosťou umelého zasnežovania.

V roku 2010 sa tu znova rozbehla hokejbalová liga v ktorej je 7 tímov.

Snáď aj blízkosť obce Šenkvice s jej známou motokrosovou dráhou sa dlhodobo podpísala pod neustály nárast záujmu o moto- aj cyklokros, pričom oba sú v Pezinku silno zastúpené, s rastúcou tendenciou.

Niektoré pezinské športové kluby:

Viacero rokov bola v Pezinku amatérska Pezinská Minifutbalová Liga. Používala futbalové pravidlá FIFA s menšími obmenami:

 • Asfalt miesto trávnika
 • Hracia plocha a bránky mali parametre hádzanej

Liga sa v roku 2004 z dôvodu neposkytnutia ihriska hádzanárskym klubom rozpadla.

Príležitostne sa ešte konájú In-Line Hokej zápasy, nevykazujú však ligové parametre.

V roku 2018 bol dostavaný a daný do prevádzky zimný štadión s názvom Aréna Pezinok. Nachádza sa pri Areáli zdravia Rozálka. Zimný štadión ponúka celoročné verejné korčuľovanie na ľadovej ploche, ale aj možnosť usporiadania súkromných akcií.[10]

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sa nachádza 1 základná škola s materskou školou, 3 základné školy (do roku 2007 boli 4), jedna cirkevná základná škola a tri stredné školy.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2021-03-21, [cit. 2021-03-30]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2018-11-13. Dostupné online.
 4. JÚĽŠ. Pezinčan v slovníkoch JÚĽŠ [online]. Bratislava: Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV. Dostupné online.
 5. MAJTÁN, Milan. Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997). Bratislava : [s.n.], 1998.
 6. Pezinok - História - Okres Pezinok - E-OBCE.sk [online]. www.e-obce.sk, [cit. 2021-01-27]. Dostupné online.
 7. BARABÁS, Ladislav. Etymológie: Pôvod názvu mesta Pezinok [online]. ladislavbarabas.blogspot.com, utorok 6. októbra 2015, [cit. 2021-01-27]. Dostupné online.
 8. Mesto Pezinok | Obyvateľstvo [online]. www.pezinok.sk, [cit. 2019-05-24]. Dostupné online.
 9. KURIOZITA DŇA: Napodobenina slávnej Sochy slobody stojí aj na Slovensku [online]. Dnes24.sk, 24. január 2017, [cit. 2019-02-20]. Dostupné online.
 10. https://www.arenapezinok.sk

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pezinok

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]