Stolný tenis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Stolný tenis je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad sieťku na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne aby ju nemohol vrátiť.

Stolný tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvhodnejším herným spôsobom. Stolný tenis je individuálny šport hraný v halách špeciálne na to určených, ale aj v klasických krytých halách, kde sa dajú rozmiestniť stoly na hru.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Hra sa nazývala gossima a do Európy, z Japonska, ju priniesli Angličania v 80tych rokoch 19. storočia. Skutočným začiatkom stolného tenisu bol však tenis, ktorý sa jeho nadšenci snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia - na stôl. Stolný tenis sa sprvu hral na rôznych rozmeroch stolov, s gumovými poprípade korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis ako oficiálna športová hra sa začala zavedením celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy ( Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česko-Slovenska ). Ako pretekárska hra sa však dlho neudržal a pestoval sa viac ako spoločenská zábava. Až v roku 1920 sa u nás stolný tenis ako šport znova oživil a ako aj v ostatných európskych krajinách sa rýchlo rozvíjal. Z hľadiska vývoja techniky, taktiky a použitia náčinia rozdeľujeme stolný tenis na:

 1. obdobie drevenej rakety 18841926
 2. obdobie gumenej rakety 19271951
 3. obdobie špongiovej rakety 19521959
 4. obdobie sendvičovej rakety 19601969
 5. obdobie účinných druhov rakiet ( od roku 1970 až podnes )

Potrebné vybavenie[upraviť | upraviť zdroj]

Stolnotenisový stôl
 • Stôl - povrch stola sa nazýva hracou plochou, ktorá má obdĺžníkový tvar. Ku hracej ploche patria aj horné hrany, bočné hrany tam ale nepatria. Je rozdelený na dve polovice napnutou sieťkou. Stredová čiara rozdeľuje stôl na potreby štvorhry.
 • Sieťka - sa skladá zo stojančekov, špagáta a samotnej sieťky. Sieťka by mala byť čo najbližšie k stolu po celej dĺžke, konce sieťky by mali byť čo najtesnejšie pripojené k stojančekom.
 • Loptička - je guľatá o hmotnosti 2,7 gramu,s priemerom 40 mm a úplne dutá. Je vyrobená z celuloidu alebo podobnej plastickej hmoty, má bielu, oranžovú farbu.
 • Raketa - môže mať rôznu veľkosť, tvar a hmotnosť, jej podklad však musí byť pevný. Raketa musí byť pokrytá poťahom. V súčasnosti sa používajú najmä gumové alebo gumoplastové povrchy. Musia byť farebne odlíšené – jeden musí byť červený, jeden čierny. Povolené poťahy musia byť schválené stolnotenisovou federáciou - ITTF.

Medzi najznámejšie značky, ktoré vyrábajú stolnotenisové vybavenie patrí Joola, Butterfly, Donic, Stiga, Yasaka, ale aj mnoho ďalšich.

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže kompletné znenie pravidiel sa dá nájsť pomocou externého odkazu [1], je uvedené len vymedzenie základných pojmov, a skrátené pravidlá.

Základné pojmy[upraviť | upraviť zdroj]

Výmenou sa nazýva čas, počas ktorého je loptička v hre. Ak sa výsledok výmeny nezarátava nazýva sa nová loptička. Ak sa výsledok výmeny zarátava volá sa bod. Hráč, ktorý má zahrať v danej výmene loptičku ako prvý, je hráčom podávajúcim. Hráč, ktorý zahrá loptičku vo výmene ako druhý, je prijímajúcim hráčom. Rozhodca riadi a usmerňuje zápas.

Správne podanie[upraviť | upraviť zdroj]

Podáva sa s loptičkou voľne ležiacou na dlani, ktorá musí byť otvorená. Loptička musí byť nadhodená minimálne 16 cm vysoko. Musí sa najprv dotknúť plochy podávajúceho a tak plochy prijímajúceho. Ak sa loptička dotkne sieťky a preskočí na stranu prijímajúceho, podanie sa opakuje - NET. Povinnosťou hráča je podávať tak, aby mohla byť posúdená jeho správnosť. Podanie sa mení po dvoch zahraných loptičkách.

Bod[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč získava bod, ak :

 • jeho súper podá nesprávne
 • jeho súper nesprávne vráti loptičku
 • jeho súper úmyselne dvakrát za sebou zahrá loptičku

Set[upraviť | upraviť zdroj]

Kto ako prvý dosiahne 11 bodov vyhráva set, okrem prípadu, keď obaja hráči dosiahnu 10 bodov. V tom prípade vyhrá hráč, ktorý ako prvý dosiahne o 2 body viac než druhý.

Zápas[upraviť | upraviť zdroj]

Hrá sa na rozhodujúci počet setov z nepárneho počtu setov. Hra v zápase je plynulá, okrem povolených prestávok medzi setmi, poprípade v situácii time-outu.

Súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

Celosvetové turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Belgický stolnotenisový tím Vilette Charleroi (2003)

Súťaže v stolnom tenise sú obzvlášť obľúbené v Ázii a Európe. Tomuto športu dominuje Čína s najvyšším počtom svetových titulov. Francúzsko, Švédsko, Nemecko, Kórea, Japonsko však majú tiež veľa svetových hráčov. V stolnom tenise sa organizujú Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy, taktiež je súčasťou Olympijských hier. Najviac skúseností sa získava na takzvaných ProTour, ktoré sa organizujú po celom svete. Na Majstrovstvách sveta a Majstrovstvách Európy sa hrá o tituly a medaily, ako aj o cenné body do príslušných rebríčkov.

Stolný tenis na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najväčšie úspechy v ére samostatnosti SR na ME patria:

Slovenské turnaje[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sú najprestížnejšou súťažou Majstrovstvá Slovenskej republiky. S dlhodobou tradíciou sa organizuje Pohár duklianskych hrdinov, ako aj bodovacie turnaje .

Prehľad víťazov MSR
Rok Víťaz
2015 SlovenskoWang Yang
2014 SlovenskoWang Yang
2013 SlovenskoPeter Šereda
2012 SlovenskoĽubomír Pištej
2011 SlovenskoĽubomír Pištej
2010 SlovenskoĽubomír Pištej
2009 SlovenskoErik Illáš
2008 SlovenskoThomas Keinath
2007 SlovenskoĽubomír Pištej
2006 SlovenskoPeter Šereda
2005 SlovenskoĽubomír Pištej
2004 SlovenskoPeter Šereda
2003 SlovenskoJaromír Truksa
2002 SlovenskoErik Illáš
2001 SlovenskoErik Illáš
2000 SlovenskoJaromír Truksa
1999 SlovenskoJaromír Truksa
1998 SlovenskoVladimír Janči
1997 SlovenskoVladimír Janči
1996 SlovenskoTomáš Janči
1995 SlovenskoTomáš Janči
1994 SlovenskoTomáš Janči
1993 SlovenskoTomáš Janči

Slovenská špička, reprezentácia[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi slovenskú špičku, taktiež ako do reprezentácie už dlhšie patria Ľubomír Pištej, Peter Šereda, Alexander Valúch, Wang Yang. Medzi ženami to sú Eva Ódorová, Viera Marčeková, Viktória Lučenková, Lenka Kmotorková a Barbora Balážová. Slovenskí stolní tenisti a tenistky reprezentujú Slovensko aj v prestížnej Európskej lige, ktorej sa zúčasťňujú hráči svetového formátu. Je to súťaž družstiev mužov a žien hraná v 2-ročnom cykle ako kvalifikácia na Majstrovstvá Európy družstiev.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.sstz.sk/Dokumenty/Pravidla.htm

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]