Ondrej Šteberl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ondrej Šteberl
insitný maliar a poštový doručovateľ
Narodenie23. apríl 1897
Pezinok, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie30. november 1977 (80 rokov)
Bratislava, ČSSR
Zamestnaniepoštový doručovateľ, insitný maliar

Ondrej Šteberl (* 23. apríl 1897, Pezinok – † 30. november 1977, Bratislava) bol slovenský insitný maliar a poštový doručovateľ. Patril medzi najvýraznejšie a najvýznamnejšie osobnosti insitného výtvarného umenia na Slovensku a v Európe vôbec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Približne od svojich šesťdesiatich šiestich rokov sa venoval maľbe a kresbe, v ktorej prejavoval svoj výnimočný talent, neviazaný estetickými normami a konvenciami. Jeho farby sú čisté a plné jasu, nanášané odvážnymi ťahmi štetca. Obľúbeným motívom či skôr znamením v jeho obrazoch sú kvety a príroda vôbec. Zúčastnil sa najvýznamnejších výstavných podujatí, akým bolo napríklad svetové Trienále insitného umenia v Bratislave v roku 1966 a 1969, pre ktoré ho objavil „otec“ insitných umelcov na Slovensku, historik umenia Štefan Tkáč.[1]

Umelecky sa nevzdával, mal výtvarný inštinkt vrodeného nadania. V rozsiahlom maliarskom diele, okolo tisíc obrazov, sa inšpiroval spomienkami na detstvo, mladosť aj na roky prežité počas 1. svetovej vojny v Albánsku. Emociálne silný ohlas mali u autora biblické deje zo Starého zákona a kresťanstva. Ďalšie námety sú ovplyvnené podvedomím, snami a víziami.

Jeho diela sú v majetku Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, Severočeskej galérie v Litoměřiciach a v mnohých európskych galériách a súkromných zbierkach. Vystavoval v mnohých európskych mestách ako Bratislava, Brno, Düsseldorf, Lugano, Zagreb, Turín, Bagdad, Bonn, Oslo, Helsinki a v mnohých ďalších.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1969 získal druhú cenu na Trienáloch insitného umenia v Bratislave a v roku 1970 prvú cenu na výstave v Naivi ’70 v Záhrebe.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. SOLGA, Oliver. Dve výročia maliara Ondreja Šteberlu. Pezinčan, marec 2017, roč. 50., s. 7. Dostupné online [cit. 2019-06-18]. ISSN 1338-1857.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]