Bagdad

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O rovnomennej provincii pozri Bagdad (provincia).
Bagdad
بغداد
Hlavné mesto Irackej republiky
Prezývka: "Dar boží" resp. "Dar kráľov"
Štát Irak Irak
Guvernorát Bagdad
Rieka Tigris
Nadmorská výška 34 m n. m.
Súradnice 33°20′S 44°23′V / 33,333°S 44,383°V / 33.333; 44.383
Rozloha 204,2 km² (20 420 ha)
Obyvateľstvo 8 765 000 (2016)
Hustota 42 923,6 obyv./km²
Vznik 762
Primátor Zekra Alwachová
Časové pásmo +3
PSČ 10001 - 10090
Tel. predvoľba +964-1
Poloha Bagdadu v Iraku
Poloha Bagdadu v Iraku
Mapa mesta
Mapa mesta
Wikimedia Commons: Baghdad
Webová stránka: baghdad.gov.iq/
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bagdad (arab. بغداد‎ – Bagdád) je hlavné a najväčšie mesto Iraku a guvernorátu Bagdad. Leží na rieke Tigris. Po Teheráne je to druhé najväčšie mesto juhozápadnej Ázie a zároveň aj druhé najväčšie mesto Arabského sveta po Káhire. V roku 2011 sa počet jeho obyvateľov odhadoval na 7 216 040.

Poloha a prírodné podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Bagdad leží v plochej krajine stredného Iraku na rieke Tigris v nadmorskej výške 34 m. Podnebie je púštne, kontinentálne s výraznými teplotnými rozdielmi medzi dňom a nocou. Priemerná ročná teplota je 22 °C, pohybuje sa od 9 °C v januári po 34 °C v júli; ročný úhrn zrážok dosahuje iba 155 mm.

Dejiny mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Bagdad založil na ľavom brehu Tigrisu roku 762 kalif al-Mansúr z abbásovskej dynastie, ktorý sem preniesol svoje sídlo z Damasku. Názov však pochádza už z dôb skoršej osady a jeho výklad je sporný – najčastejšie z perzštiny vo význame "Bohom dané", eventuálne z aramejčiny "Ovčia ohrada". Tiež môže znamenať "Mesto mieru" alebo "Dar kráľov".[chýba zdroj].

Mesto s charakteristickým kruhovým pôdorysom sa čoskoro stalo jedným z civilizačných centier vtedajšieho sveta a dôležitou obchodnou križovatkou medzi Indiou, Perziou a Európou. V Bagdade, vtedy prezývanom Madína as-Salám („Mesto mieru“), žilo podľa niektorých odhadov až milión obyvateľov. Najslávnejšie obdobie mesta za kalifa Hárúna ar-Rašída dodnes pripomínajú príbehy Tisíc a jednej noci. Koniec pozície Bagdadu ako centra arabského sveta prišiel 10. februára 1258, kedy ho vyplienilo mongolské vojsko Hülegü chána; o život vtedy prišlo odhadom 250-tisíc ľudí. Z tejto rany sa mesto už nespamätalo a upadlo do postavenia provinčného centra. Od roku 1534 do roku 1921 patrilo k Osmanskej ríši. V roku 1938 sa stalo hlavným mestom Irackého kráľovstva, najprv pod britskou správou, neskôr nezávislého, dnes Irackej republiky. Vďaka tomuto titulu sa mesto postupne opäť stalo jedným z centier arabskej kultúry.

V poslednom období je mesto častou obeťou vojen a útokov, ako napríklad posledná vojna v Iraku, pri ktorej bolo mesto vystavené intenzívnemu bombardovaniu. To sa prejavuje aj na kvalite života v meste - v rôznych rebríčkoch kvality života sa Bagdad spravidla ocitá na chvoste[1]. Aj v súčasnosti je mesto opäť v ohrození, ako sa ho snažia dobyť militanti z Islamského štátu.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Inocencio, Ramy. 4. december 2012. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bagdad
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Bagdad