FootGolf

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
FootGolf
Riadiaci orgán Federation for International
FootGolf (FIFG)
Kontakt nie
Obe pohlavia áno, oddelené súťaže
Kategória Loptová hra
Miesto konania Golfové ihrisko
Potrebné vybavenie Futbalová lopta
Vrcholné podujatie Majstrovstvá sveta
Olympijské hry Nie
Popularita celosvetová
Pozri aj Športový portál

Footgolf je šport, ktorý kombinuje prvky dvoch populárnych športov futbalu a golfu.[1][2] Hrá sa podobným spôsobom ako golf (na golfových ihriskách), ale s futbalovou loptou, ktorú musia hráči dostať najmenším počtom kopov do veľkých jamiek. Footgolf je v porovnaní s golfom dostupnejší, nevyžaduje totiž drahé športové vybavenie.[3]

Zastrešujúcou medzinárodnou organizáciou je od júna 2012 Federation for International FootGolf (FIFG). Na Slovensku je footgolf zastrešený Slovenskou FootGolfovou Asociáciou (SFGA).

Oficiálne pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne pravidlá footgolfu (Laws of the Game) vo veľkej miere vzchádzajú z golfových a používajú sa vo všetkých súťažných stretnutiach. Určujú všetky aspekty hry.

Hracia plocha[upraviť | upraviť zdroj]

Jamkovisko na ihrisku v Skalici. V pozadí "raf" a "semi-raf"

FootGolf sa hrá na jamkách a v drvivej väčšine na golfových ihriskách. Slovo jamka môže znamenať skutočnú dieru v zemi, do ktorej sa má lopta dostať alebo časť ihriska od daného odpaliska až k nemu príslušnému jamkovisku (angl. green) na ktorom je vyvŕtaná jamka. Väčšina ihrísk má podľa možností 9 alebo 18 jamiek. Keďže má väčšina jamiek jamkovisko príliš ďaleko od odpaliska, a nedá sa zasiahnuť prvým kopom, je medzi jamkoviskom a odpaliskom nízko sekaný pruh zvaný „fervej“ (angl. fairway). Okolitá tráva nesekaná alebo sekaná vysoko sa nazýva „raf“ (angl. rough).

Na jamkách sú rozmiestnené rôzne „prekážky“ čo môže byť „bunker“ (piesočná prekážka, angl. bunker), z ktorej sa hrá horšie než z trávy, alebo vodná prekážka (rybníky, potoky a pod.). V prekážkach platia zvláštne pravidlá, ktoré sťažujú hru, napríklad v bunkeri hráč pred samotným odkopom nesmie spraviť žiadny a teda kope do lopty z miesta. Pokiaľ lopta zostane v oblasti označenej ako vodná prekážka, môže ju hráč hrať podľa podobných pravidiel ako v bunkeri, alebo s pripočítaním trestného úderu z miesta mimo prekážku.

Na jamkovisku je tráva kosená veľmi nízko, takže sa lopta môže po zemi gúľať na vzdialenosť niekoľkých metrov. Jamkoviská bývajú rôzne zvlnené, čo sťažuje správne mierenie. Samotná jamka má priemer 51 - 53 cm a mala by mať hĺbku 30-40 cm. V strede sa nachádza vložka, do ktorej možno zapichnúť dlhú tyč s vlajkou, ktorá zaisťuje viditeľnosť jamky aj z veľkej vzdialenosti. Pozícia jamky na jamkovisku nie je stála a môže sa zo dňa na deň meniť.

Pokiaľ lopta skončí za označenými „hranicami ihriska“, nemožno ju z daného miesta odohrať.

Par[upraviť | upraviť zdroj]

Každá jamka je označená „parom“. „Par“ je číslo závislé na vzdialenosti medzi odpaliskom a jamkoviskom. Obvyklá hodnota tejto vzdialenosti je od 50 do 250 metrov. Par je teoretický počet kopov, na ktorý by skúsený footgolfista mal jamku zahrať. Footgolfista by sa na dva kopy pod par mal dostať na jamkovisko a potom potrebuje ešte dva paty. Celkový par všetkých jamiek 18 jamkového ihriska býva 72.

Hra[upraviť | upraviť zdroj]

Každá hra je založená na hraní určitého počtu jamiek v danom poradí. Jedno kolo znamená 18, na 9-jamkových ihriskách sa preto chodí dvakrát 9 jamiek. Na každej jamke sa začína odkopom z odpaliska a pokračuje sa ďalšími kopmi, pokiaľ lopta neskončí v jamke. Cieľom je použiť čo najmenej kopov. Maximálny počet kopov na jednej jamke je 9. Pokiaľ sa hráčov nepodarí na 9 kopov dopraviť loptu do jamky, dostáva 1 trestný bod a skóre 10.

Dress code je vo FootGolfe vyžadovaný

Hráči chodia po ihrisku po skupinkách dvaja, traja alebo štyria niekedy sprevádzaní nosičmi (caddie, „kedík“), ktorí nosia napríklad náhradnú loptu a pomáhajú hráčom. Každý hráč hrá svojou loptou (okrem iných variant hier) od odpaliska k jamke. Po odohraní z odpaliska hrá prvý ten, ktorého lopta je najďalej od jamky. Na ďalšom odpalisku hrá prvý ten, ktorý dosiahol najnižšieho počtu kopov.

Každý hráč funguje ako zapisovateľ inému hráčovi v skupine, teda do zápisu o stretnutí zapisuje jeho výsledky na jednotlivých jamkách. Pre kontrolu si môže zapisovať aj vlastné výsledky. V hre na kopy je výsledkom súčet počtu kopov a trestných kopov. Trestný kop nie je skutočný kop, ale trest uložený podľa pravidiel.

Lopta[upraviť | upraviť zdroj]

Hrá sa s guľatou loptou s obvodom medzi 68-70 cm a váhou 410-450 g.

Výstroj hráčov[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči sú povinní mať nasledujúci výstroj:

 • tričko s límcom
 • bavlnené krátke nohavice
 • podkolienky (štucne)
 • halové kopačky alebo turfy(kopačky so štupľami sú zakázané)

Medzinárodné súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovstvá sveta[upraviť | upraviť zdroj]

Svetový šampión (2016) Christian Otero (ARG), Enrique Reyes (MEX) a Ján Kozák (SVK)
I. MS (2012)

Prvé majstrovstvá sveta vo footgolfe (FootGolf World Cup) sa konali 1.-3. júna 2012 v maďarskej obci Kisoroszi, víťazom sa stal Maďar Béla Lengyel.[4] Súťaže sa zúčastnilo 77 hráčov z 8 krajín sveta. Súťaž tímov sa v premiérovom ročníku neuskutočnila.[5]

II. MS (2016)

Druhý šampionát sa konal v januári 2016 v meste Pilar na predmestí argentínskeho Buenos Aires.[6] Celého turnaja sa zúčastnilo 230 hráčov z 26 krajín z celého sveta. V súťaži tímov triumfovalo družstvo USA.[5] Súťaž jednotlivcov vyhral favorizovaný Argentínčan Christian Otero.[7] Prvýkrát v histórii sa turnaja zúčastnili aj hráči Slovenska a prekvapili celý svet, keď v súťaži družstiev skončili na 6. mieste a v TOP 10 súťaže jednotlivcov sa umiestnili Ján Kozák (3. miesto) a Branislav Fodrek (9. miesto).

Šesťčlennú reprezentáciu Slovenska tvorili hráči Ján Kozák ml., Branislav Fodrek, Tomáš Bartko, Juraj Gubáni, Tomáš Tengeri a hovorca SFGA pre MS 2016 Rastislav Blaško, ktorý spravodajsky pokrýval šampionát a bol tak prvým akreditovaným novinárom zo Slovenska na majstrovstvách sveta.

III. MS (2018)

Slovenskí reprezentanti vo FootGolfe obhajovali na 3. majstrovstvách sveta v Maroku bronz v súťaži jednotlivcov a 6. miesto v tímovej súťaži 25-členná reprezentácia Slovenska. Z predchádzajúcich 2. MS v Argentíne v roku 2016 obhajoval v tímovej súťaži 6.miesto a v súťaži jednotlivcov bronz Ján Kozák ml.

3. MS (World Cup) sa konal od 9. do 16. decembra v Marakéši na troch footgolfových ihriskách za účasti hráčov z 33 kvalifikovaných štátov sveta v troch individuálnych kategóriách a v tímovej súťaži. V kategórii muži bude hrať 360 hráčov, 68 seniorov – muži nad 45 rokov ako aj 45 žien.

Okrem Jána Kozáka ml., bývalého slovenského futbalového reprezentanta a účastníka futbalových MS 2010 v Južnej Afrike, posilnil slovenskú reprezentáciu ďalší futbalista, tiež účastník MS 2010 a najlepší slovenský strelec na futbalových MS, Róbert Vittek. Vo výprave boli ďalší bývalí i hrajúci futbalisti.

25-člennú výpravu tvorilo 21 hráčov v mužskej kategórii (Ján Kozák ml., Róbert Vittek, Tomáš Bartko, Michal Dian, Juraj Gubáni, Tomáš Kikuš, Dušan Vangel, Martin Galajda, Martin Šimončič, Igor Šimončič, Samuel Horváth, Patrik Pomichal, Tomáš Tengeri, Jaroslav Šnajdar, Viliam Nemčko, Tomáš Gažovič, Marek Čechovič, Dušan Konečný, Peter Kluka, Cyril Dolinský, Peter Klačo), dvaja v kategórii seniori – muži nad 45 rokov (Rastislav Blaško, Attila Lukács) a dve v ženskej kategórii (Rebeka Režná, Simona Ondrejkovičová).

FIFG – Federácia svetového FootGolfu zaradila oficiálne medzi favoritov majstrovstiev sveta v mužskej kategórii aj Tomáša Bartka a v ženskej kategórii Rebeku Režnú.

V súťaži krajín Slovensko obhájilo pozície z MS v Argentíne v osmičke najlepších tímov sveta. Na základe výsledkov hráčov v mužskej kategórii sa po dvoch hracích kolách kvalifikovalo Slovensko medzi 16 krajín na 8. mieste. V osemfinále porazili Slováci Japonsko 4:3 a v boji o postup o medaily podľahli Veľkej Británii 1:3, keď ešte dve jamky pred koncom viedli 4:3.

V súťaži jednotlivcov v kategórii muži vybojoval 6. miesto 22-ročný Martin Šimončič a v kategórii ženy 6. miesto 16-ročná Rebeka Režná.

Majstrovstvá Európy[upraviť | upraviť zdroj]

2. majstrovstvá Európy tímov - EURO FOOTGOLF 2019

Slovensko na 2. majstrovstvách Európy tímov - EURO FOOTGOLF 2019 získalo historicky prvú tímovú medailu - bronz. Šampionát sa konal v rezorte Magnolia Park Boarstall pri Oxforde v Anglicku za účasti 16 tímov: Veľká Británia, Francúzsko, Slovensko, Holandsko, Taliansko, Maďarsko, Španielsko, Švédsko, Portugalsko, Írsko, Slovinsko, Luxembursko, Švajčiarsko, Nórsko, Belgicko, Team X.

Footgolfový tím Slovensko s pohárom za 3. miesto a bronzovými medailami na 2. ME tímov EURO FOOTGOLF 2019

V zápasoch sa hralo o 6 bodov, proti sebe z dvoch tímov nastupovali traja sólo hráči a tri dvojice, spolu 9 hráčov s náhradníkmi. Hralo sa na 18 jamkovom ihrisku, bod sa pripisoval za víťazstvo na jamke, samostatné zápasy sa mohli skončiť víťazstvom jedného z hráčov alebo remízou. Slovensko na základe renkingu najlepších štyroch hráčov nasadili ako tretí tím na čelo skupiny C. V skupinovej fáze Slováci vyhrali nad Luxemburskom 6:0, Nórskom 5:1 a Maďarskom 3,5:2,5. V štvrťfinále vyhralo Slovensko nad Talianskom 4:2. V semifinále s Francúzskom došlo k remíze 3:3 a Slovensko podľahlo v rozstrele dvoch hráčov na 18. jamke. V zápase o 3. miesto remizovalo Slovensko 3:3 s Holandskom a bronz pre Slovensko rozhodol rozstrel na 18. jamke.

Po druhý raz za sebou sa majstrom Európy stal výber Veľkej Británie, ktorý vo finále porazil Francúzsko 4,5:1,5.

12-členná výprava Slovenska na 2. ME: Tomáš Bartko (kapitán), Rastislav Blaško, Martin Galajda, Peter Gardian, Juraj Gubáni, Samuel Horváth, Tomáš Kikuš, Patrik Pomichal, Tomáš Tengeri, Branislav Thron, Martin Šimončič, Dušan Vangel.[8][9][10]

3. majstrovstvá Európy tímov - EURO FOOTGOLF 2021

Slovensko na 3. majstrovstvách Európy tímov - EURO FOOTGOLF 2021 obhájilo 3. miesto, čím získalo svoju druhú bronzovú medailu.

FootGolf na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Tento dynamicky sa rozvíjajúci šport na Slovensko priniesli v roku 2013 Tomáš Dittinger, prvý prezident Slovenskej FootGolfovej asociácie (SFGA), Tomáš Kikuš a Tomáš Obert. Prvé ihrisko na Slovensku vzniklo v Malackách. Dňa 21. februára 2014 bolo založené občianske združenie Slovenská FootGolfová asociácia. Po Dittingerovi bol v rokoch 2017 - 2018 Jaroslav Šnajdar, ktorého v roku 2018 vystriedal Viliam Nemčko.

Prvý turnaj[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý turnaj bol usporiadaný v areáli White Eurovalley Golf Resort v Malackách dňa 19. októbra 2014. Víťazom sa stal Béla Lengyel (majster sveta z roku 2012), ako najlepší zo slovenských hráčov sa umiestnil Martin Meliš z Trenčína.

Slovenská tour[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2015 organizuje SFGA sériu turnajov, z ktorej na konci každého kalendárneho roku vzíde víťaz - Majster Slovenska vo FootGolfe. Prvým Majstrom Slovenska sa stal bývalý futbalový reprezentant Ján Kozák. V roku 2016 zvíťazil Tomáš Bartko, v roku 2017 Michal Dian, v rokoch 2018, 2019 Tomáš Bartko a v roku 2020 Michal Dian. Absolut víťaz bol aj zároveň víťazom v kategórii muži.

Od sezóny 2016 sa otvorila kategória žien, ktorú 5 x za sebou 2016 - 2020 vyhrala Rebeka Režná, po prvý raz ako 14-ročná.

Od sezóny 2018 na základe vzniku novej kategórie vo svete sa hrá súťaž Seniorov - muži nad 45 rokov, v ktorej zvíťazil Attila Lukács, druhý skončil Rastislav Blaško a tretí Milan Macho, v sezóne 2019 zvíťazil opäť Attila Lukács a v 2020 Marek Vittek.

Od sezóny 2018 sa Tour hráva na 18-jamkových ihriskách.

Slovenský pohár

Od sezóny 2018 sa hráva Slovenský pohár na 9-jamkových ihriskách.

Prvým absolut víťazom v roku 2018 sa stal Michal Dian, v roku 2019 Ján Horváth a v roku 2020 Martin Šimončič.

Medzi mužmi nad 45 rokov - seniori zvíťazil v rokoch 2018, 2019 Attila Lukács a v roku 2020 Igor Šimončič.

Medzi ženami v rokoch 2018 - 2020 3x za sebou zvíťazila Lucia Čermáková.

FootGolfové kluby[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2014 začali vznikať na Slovensku FootGolfové kluby. V súčasnosti hráva v Tour a Pohári niekoľko klubov:

 • 1.SFGK Carpathians Slovakia
 • Senecký footgolfový team
 • FG Spartak Trnava
 • FG Senec
 • FG Trnava
 • FG Domaniža Team
 • Kráľovský footgolfový klub Bratislava
 • FG AS Trenčín

Footgolfovové ihriská na Slovensku

18-jamkové: Bernolákovo, Malacky, Malý Slavkov, Rajec, Skalica, Šurany, Veľká Lomnica

9-jamkové: Chorvátsky Grob - Čierna Voda, Koš (Prievidza), Tomášov, Trnava

Známe osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Hráči slovenskej futbalovej reprezentácie na FootGolfe

FootGolf už okúsili známe tváre zo športu aj šoubiznisu:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému FootGolf

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]