Michael Spondyles

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Michael Spondyles (gr.: Μιχαὴλ Σπονδύλης, tal.: Michele Sfrondilo) bol vysokopostavený byzantský hodnostár a eunuch, ktorý sa stal antiochijským douxom (lat. duxom) a neskôr talianskym katepanom.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Michael bol jedným z dvorných eunuchov byzantského cisára Konštantína VIII. (vládol 1025 - 1028). V roku 1026 bol menovaný guvernérom (douxom) východnej metropole ríše Antiochie.[1] Po tom, čo v roku 1027 vtrhol aleppský emir Salih ibn Mirdás na byzantské územie, vytiahol neskúsený Michael s vojskom aby sa stretol s plieniacou armádou, dokonca sa pokúsil o ofenzívu na Aleppo. Mirdás Spondyla porazil a zahnal na ústup.[2] O rok neskôr sa byzantským vojskám podarilo zajať arabského kmeňového vodcu Násira ibn Musharrafa al-Rawadifiho, ktorý výmenou za slobodu sľúbil Byzantskej ríši spojenectvo a zaviazal sa vystavať na svojom území pevnosť al-Maniqa, ktorá mala chrániť Byzanciu pred moslimami. Michael dokonca poslal do pevnosti tisícčlennú posádku, avšak po tom, čo bola pevnosť dostavaná, Arabi Spodyla zradili a s pomocou Fátimovcov posádku pobili.[2]

V júli 1029 Spondyles bez cisárovho povolenia a i napriek prosbám aleppských emirov o mier zaútočil na Aleppo. Mirdásovskí vodcovia, bratia Násir a Thimal Spondyla porazili a prinútili uzavrieť mier. Cisár Roman III. Spondyla pre jeho neúspechy odvolal a na jeho miesto dosadil svojho švagra Konštantína Karantena. Sám sa následne vydal do Sýrie, avšak jeho kampaň skončila ponižujúcim neúspechom.[2]

Následne sa Michael v prameňoch objavuje za vlády Michala IV., keď sa v roku 1038 spolu s Georgiom Maniakom zúčastňuje výpravy na Sicíliu. Tu pravdepodobne nahradil Konštantína Opa na pozícii talianskeho katepana pred menovaním Nikefora Dukeiana v roku 1039.[3]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Ján Skylitzes, Synopsis of Histories, 370–381
  2. a b c BOSWORTH, Clifford Edmund a spol. The Encyclopaedia of Islam. Zväzok 7. New York : Leiden, 1993. 1166 s. ISBN 90-04-09419-9. Kapitola Mirdás, s. 116/117. (anglický jazyk)
  3. Gay, Jules. L'Italie méridionale et l'empire Byzantin: Livre II. Burt Franklin: New York, 1904.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • G.H. Pertz, Lupus protospatharius, Monumenta Germaniae historica, Scriptores V, Hannover 1844, 52-63
  • I. Thurn, Ioannis Scylitzae Synopsis Historiarum, Corpus fontium historiae Byzantinae 5, Berlin & New York, 1973. (Skylitzova kronika)
  • I. Kratchkovsky, F. Micheau, G. Troupeau, Histoire de Yahya ibn Sa’id d’Antioche, Patrologia Orientalis 47.4 (no.212), Turnhout 1997 (kronika Yahiyu z Antiochie)

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Michael Spondyles na anglickej Wikipédii a Μιχαήλ Σπονδύλης na gréckej Wikipédii.