Roman III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman III. Argyros
byzantský cisár
Roman III.
Panovanie
DynastiaMacedónska dynastia
Panovanie10281034
PredchodcaKonštantín VIII.
NástupcaMichal IV.
Biografické údaje
Narodenie968
Úmrtie11. apríl 1034
Rodina
Manželka
Odkazy
Spolupracuj na CommonsRoman III.
(multimediálne súbory na commons)

Roman III. Argyros (* 968 – † 11. apríl 1034) bol byzantský cisár v rokoch 10281034 a prvý manžel cisárovnej Zoe. Pochádzal zo šľachtického rodu a na trón nastúpil potom, čo bol donútený umierajúcim cisárom Konštantínom VIII., aby si vzal jeho dcéru Zoe.

9. novembra 1028 bol Roman spolu so svojou vtedajšou ženou predvedení pred Konštantína VIII., ktorý mu dal na výber – buď sa rozvedie, alebo bude oslepený. Roman sa teda rozviedol a vzal si za manželku Zoe. Hneď na druhý deň po svadbe Konštantín VIII. zomrel a Roman sa stal jeho nasledovníkom.

Svoje prvé ťaženie začal v roku 1030, keď začal boj proti emirovi z Aleppa a to aj napriek tomu, že medzi nimi bola uzavretá mierová zmluva. Cisár však hneď v prvej bitke neuspel a len vďaka zásahu stratéga Georgia Maniakesa, ktorý Arabov porazil, čím sa Romanova porážka vyrovnala, nedošlo ku katastrofe. Roman ho preto menoval katapanom.

Smrť Romana III. Argyrosa

Po neúspešnom ťažení sa Roman zameral podľa vzoru Justiniána na zakonodárstvo a staviteľstvo. Investoval do stavby budov a podporoval mníchov. Po počiatočnom úspechu však jeho sláva začala upadať. Znižovaním odvodov totiž dostal ríšske peniaze do neporiadku. Jeho snahy mali nakoniec za následok vypuknutie povstania. Navyše sa narušil i jeho vzťah so Zoe. To využil Romanov priateľ Ioannes Orfanotrofos, ktorý priviedol do paláca svojho brata Michala. Michal sa stal Romanovým komorníkom. Zoe sa doňho okamžite zamilovala, zdalo sa však, že Roman to nebral na vedomie.

Zomrel 11. apríla 1034 pri kúpeli. Jeho smrť sa nevysvetlila a tak vznikli domnienky, že Roman zomrel v dôsledku dlhodobého podávania jedu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Roman III. Argyros na českej Wikipédii.


Roman III.
Vladárske tituly
Predchodca
Konštantín VIII.
cisár
10281034
Nástupca
Michal IV.