Michal Vyšný

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
PhDr. Michal Vyšný
slovenský evanjelický kňaz, novinár a čs.dôstojník
Narodenie14. január 1915
Sokolče, Slovensko
Úmrtie13. december 1980 (65 rokov)
Peterborough, Spojené kráľovstvo

Michal Vyšný PhDr. (* 1915 - † 1980, ) bol slovenský evanjelický kňaz, novinár a československý dôstojník. Otec britsko-slovenského historika Paula Vyšného.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pochádzal z národne uvedomelej liptovskej evanjelickej rodiny. Rodák zo zaniknutej obce Sokolče. V rokoch 1934-38 absolvoval Evanjelickú teologickú fakultu v Bratislave. Od roku 1938 študoval na Slobodnej protestantskej teologickej fakulte v Paríži. Od roku 1939 príslušník československej armády na Západe[1]. V jej rámci dosiahol hodnosť podporučíka duchovnej služby.

V roku 1940 sa stal vojenským duchovným 1. československej divízie vo Francúzsku. Po porážke Francúzka sa mu podarilo dostať do Veľkej Británie. Službu vojenského duchovného vykonával naďalej v Náhradnom telese československej armády. Podľa zachovaných správ bol jeho postoj k vnútorným pomerom československej armády na Západe pomerne kritický. V máji roku 1944 bol preradený na československé londýnske Ministerstvo sociálnej starostlivosti[1]. Zároveň pôsobil pod krycím menom ("Farár z Liptova") aj ako rozhlasový hlásateľ vysielania do okupovaného Československa. V roku 1945 sa s československou vládou cez Rumunsko vrátil do Košíc a potom pôsobil v štátnych službách na Ministerstve poľnohospodárstva v Prahe[1] ako vedúci tlačového odboru.

Po komunistickom prevrate v roku 1948 bol politicky prenasledovaný a musel pracovať v neadekvátnych zamestnaniach (napr. ako nočný vrátnik v uhoľných skladoch). Preto v roku 1962 (alebo 1964) legálne emigroval do Veľkej Británie, kde najprv pracoval na železnici ako úradník a v roku 1968 sa stal pracovníkom slovenskej redakcie BBC. Zároveň bol a prekladateľom a prednášal aj na viacerých britských školách. Jeho pôsobenie vo Veľkej Británii je zatiaľ málo zdokumentované, pretože povahovo bol skôr utiahnutejším človekom a v rámci spoločenského života nebol odkázaný na krajanskú komunitu, pretože jeho manželka bola Angličanka: Grace Mary Vyšná, rod. Royce (*1917- †2000). Zomrel v Anglicku a je pochovaný v meste Peterborough, kde žila rodina jeho manželky.

Jeho synovcami žijúcimi na Slovensku sú maliar a grafik Orest Dubay a novinár Vladimír Šmihula.


Rozhodnutím ministra obrany SR z mája 2010 bol poručík Michal Vyšný povýšený do vojenskej hodnosti kapitána in memoriam, bol mu priznaný štatút vojnového veterána a taktiež mu bola udelená pamätná medaila Za účasť v boji proti fašizmu a za oslobodenie vlasti.


Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c http://www.volny.cz/ipro/stripky/clanky/duchfr.htm prístup 5.7.2008

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]