Preskočiť na obsah

Mier z Campoformia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stredná Európa po uzavretí mieru v Campo Formio

Mier z Campoformia[1] (iné názvy: mier v Campoformiu[2], mier v Campo Formiu[3]) ukončil 17. októbra 1797 vojnu medzi Francúzskom a Rakúskom a potvrdil nové východné hranice Francúzska až k ľavému brehu Rýna. Rakúsko uznalo stratu svojho vplyvu v Taliansku a vzdalo sa Lombardska a Belgicka výmenou za Benátsko, Istriu a Dalmáciu.

Priebeh rokovania[upraviť | upraviť zdroj]

Rokovania o mierovej zmluve mali prebiehať v Udine. Hoci to mal Napoleon Bonaparte z Milána kúsok, nechal cisárovho splnomocnenca, najlepšieho rakúskeho diplomata grófa Ludwiga Cobenzla, deň čakať.

Rokovania začali 27. septembra. Postupovali veľmi pomaly a Napoleon musel vyvinúť veľké diplomatické úsilie. Pokúsil sa Cobenzla zastrašiť, že rokovania budú prerušené, Cobenzl bol však neústupný. Už počas predbežných leobenských rokovaní narazil na slabé miesto rakúskej diplomacie – Prusko.

Spoločne čeliť Prusku, rakúskemu rivalovi, sa Cobenzlovi pozdávalo. Napoleonovi na Prusku nezáležalo a splnenie tejto zmluvy tiež nepovažoval za záväzné. Cobenzl sa napriek tomu dohadoval o každý bod zmluvy a rokovania preťahoval. Z Paríža prichádzali každým dňom nové smernice, tá posledná prikazovala prerušiť rokovania a pokračovať na Viedeň do 29. septembra. Napoleon potreboval koniec výpravy a ponáhľal sa. Rozhodol sa teda riskovať. Nótu o „ultimáte do 29. septembra“ ukázal Cobenzlovi, ktorý ňou bol úplne zaskočený. Napoleon mohol prerušiť rokovania a jeho vláda by bola len spokojná. Vydesený Cobenzl bol ochotný súhlasiť so všetkým.

Bolo to otvorené delenie koristi. Benátska republika bola rozdelená medzi Rakúsko, Francúzsko a Cisalpinskú republiku. Mainz a ľavý breh Rýna pripadol Francúzsku. Rakúsko uznalo nové talianske republiky. Všetky otázky boli vyriešené, a tak sa 11. októbra obe strany zišli, aby zmluvu podpísali.

Vyskytli sa však nečakané ťažkosti. Napoleonovi sa nepáčil článok o Mainzi a rýnskej hranici a navrhol ho opraviť podľa seba, Cobenzl mal námietky. O dva dni bol text oficiálne schválený. Obe strany sa dohodli, že zmluvu podpíšu v mestečku Campo Formio, na polovičnej ceste medzi rezidenciami oboch strán. Keď bola zmluva 17. októbra hotová, gróf Cobenzl, ktorý sa obával ďalších Napolonových kúskov, nečakal v Campo Formio a odišiel do Codroipo za ním. Tam bola nakoniec zmluva 18. októbra podpísaná.

Hoci Napoleon ani Cobenzl v Campo Formia neboli, zmluva, ktorá ukončila päťročnú vojnu medzi Francúzskom a Rakúskom, vošla do dejín ako mier z Campo Formia.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Benátska republika. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 23.
  2. Harenberg, B. (ed.), Beier, B. et al.: Kronika ľudstva, 1994. ISBN 80-7153-038-7. s. 636.
  3. Slovensko: vojenská kronika

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mír v Campo Formio na českej Wikipédii.