Miguel de Icaza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miguel de Icaza
vývojár slobodného softvéru
vývojár slobodného softvéru
Narodenie1972
Mexico City, Mexiko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Miguel de Icaza

Miguel de Icaza (* 1972, Mexico City, Mexiko) je programátor slobodného softvéru, ktorý stál pri zrode projektov GNOME a Mono. Nedokončil štúdium na Mexickej Národnej Autonómnej univerzite (UNAM). Od roku 1992 vyvíja slobodný softvér. Podieľal sa na vývoji súborového manažéru Midnight Commander, jadra Linuxu a je autorom tabuľkového procesora Gnumeric. V roku 1997 sa uchádzal o prácu vo firme Microsoft, kde mal pracovať na porte prehliadača Internet Explorer pre Unix, ale nebol pre svoje nedokončené vzdelanie prijatý.

Federico Mena a de Icaza začali v auguste toho istého roku vyvíjať slobodné grafické prostredie GNOME pre GNU/Linux a ďalšie Unixové operačné systémy. V roku 1999 založil spolu s Nate Friedmanom spoločnosť Helix Code, kde zamestnali mnoho vývojárov pracujúcich na GNOME. V roku 2001 premenovali firmu na Ximian a začali projekt Mono, ktorý implementoval podľa štandardov firmy Microsoft vývojovú platformu .NET pre unixové operačné systémy. Realizácia tohto projektu a linuxové zameranie firmy boli pravdepodobne hlavnými dôvodmi, prečo bol Ximian kúpený v roku 2003 firmou Novell. De Icaza je v súčasnosti viceprezident vývojárskej sekcie vo firme Novell.

Miguel de Icaza dostal od Free Software Foundation v roku 1999 Ocenenie za rozvoj slobodného softvéru, od MIT Technology ocenenie Inovátor roka 1999 a bol uvedený ako jeden zo sto inovátorov nového storočia v časopise Time Magazine v septembri 2000.

Miguel mal v roku 2001 cameo úlohu vo filmoch Antitrust a The Code.

Miguel de Icaza bol veľmi kritický k Mexickým prezidentským voľbám v júli 2006. Kritizoval mexického prezidenta Felipe Calderóna a vyhlasoval, že je skorumpovaný politik. Článok s kritikou sa volal: "Fraude en las elecciones del 2 de julio de 2006" ("Podvod pri voľbách 2. júla, 2006").

V roku 2003 sa oženil s Brazílčankou Máriou Laurou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]