Mileva Marićová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mileva Marićová
srbská fyzička a matematička
srbská fyzička a matematička
Narodenie19. december 1875
Titel, Srbsko
Úmrtie4. august 1948 (72 rokov)
Zürich, Švajčiarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mileva Marićová

Mileva Marićová (* 19. december 1875, Titel, Srbsko – † 4. august 1948, Zürich, Švajčiarsko) bola srbská matematička, fyzička a manželka Alberta Einsteina.

Bola uzavretá, ale nesmierne nadaná pre matematiku a fyziku. Študovala v Novom Sade, Záhrebe, Berne, až sa nakoniec, ako len piata žena v dejinách, dostala na Polytechniku v Zürichu, kde študovala ako jediná žena svojej generácie.

Tu stretla Alberta Einsteina, s ktorým ju zo začiatku spájalo priateľstvo a podobné názory na fyzikálne problémy. Neskôr sa stali manželmi a mali spolu tri deti. V roku 1919 sa rozviedli.

Mileva bola veľmi nadanou študentkou, no kvôli vzťahu s A. Einsteinom sa vzdala vlastnej kariéry a stala sa oporou pre svojho manžela. Nesporné však je, že fyzikou sa zaoberala naďalej. Existujú isté indície, ktoré vedú k záverom, že bola spolutvorkyňou teórie relativity. Takéto tvrdenia rozpútali ostré diskusie, ktoré pretrvávajú ešte v súčasnosti. Faktom však zostáva skutočnosť, že Einstein ju v ďakovnej reči pri príležitosti prevzatia Nobelovej ceny v roku 1922 nespomenul, zato jej odovzdal finančnú odmenu v plnej výške 1 milión dolárov.

Skutočnosť, že v medzivojnovou období nemal Einstein žiadne rodinné záväzky, mu umožnila intenzívnejšiu prácu na všeobecnej teórií relativity.

Faktom zostáva, že sa význam Milevy Marić Einstein v dejinách vedy nivelizuje, a že si zaslúži omnoho väčšiu pozornosť, ako jej bola venovaná doteraz.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]