Miloslav Rybín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miloslav Rybín
slovenský učiteľ esperanta
Narodenie13. október 1926
Partizánska Ľupča, Slovensko
Úmrtie11. november 1995 (69 rokov)
Liptovský Mikuláš, Slovensko

Miloslav Rybín (* 13. október 1926, Partizánska Ľupča – † 11. november 1995, Liptovský Mikuláš) bol slovenský učiteľ esperanta a organizátor v esperantskom hnutí.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Partizánskej Ľupči, v rodine holiča. Otec Jozef pochádzal z Čiech z dedinky Bříství, matka Elena (rod. Obrcianová) bola rodáčka z Ľupče. Miloslav sa vyučil u otca za holiča. Neskôr pracoval na pošte v rodnej dedine, potom ako vedúci pošty v Demänovskej Doline.

Esperanto[upraviť | upraviť zdroj]

Esperantu sa začal venovať po skončení druhej svetovej vojny, v roku 1980 získal aprobáciu na vyučovanie esperanta. Prepracoval sa medzi uznávaných učiteľov tohto jazyka na Slovensku, dostával pozvania na vyučovanie v kurzoch a na letné školy do zahraničia (Bulharsko, Maďarsko, Česko). Vyučoval pomocou Csehovej metódy a dokopy učil viac ako 600 ľudí z 22 národov.[1] Až do svojej smrti v roku 1995 bol Miloslav Rybín aktívnym stúpencom esperanta a členom Liptovského esperantského klubu (LEK).

Bol delegátom a odborným delegátom UEA v Liptovskom Mikuláši a člen Internacia Poŝtista kaj Telekominikista Esperanto-Asocio (IPTEA).[1]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Za svoju prácu bol ocenený nielen medzi esperantistami, ale v roku 1989 dostal vysoké vyznamenanie „Vzorný pracovník kultúry“ od ministra kultúry Slovenskej republiky. Z príležitosti nedožitých osemdesiatych narodenín slovenskí esperantisti vyhlásili zbierku na pamätnú tabuľu na jeho rodnom dome v Partizánskej Ľupči, ktorá bola slávnostne odhalená 14. októbra 2006.

Ocenenia Slovenského esperantského zväzu:[1]

  • Strieborná medaila Slovenského esperantského zväzu - 1980
  • Zlatá medaila Slovenského esperantského zväzu - 1987

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c VAJS, Ján. 100 významných osobností - 100 gravaj personoj. Redakcia Peter Baláž; preklad Ľubomír Fajth; ilustrácie Eva Brezániová; Jazyková korekcia (II. vydanie) Katka Nosková. 2. opravené a doplnené vyd. Partizánske : Espero, 2009 (2009-12 tlač). 50 s. ISBN 978-80-89366-07-1. S. 38. (slovensky, esperantsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]