Preskočiť na obsah

Mission: Impossible

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mission: Impossible (Misia: Nemožná) je názov amerických, kultových, špionážnych seriálov a filmov. Podstatou týchto príbehov je, že skupina špeciálnych tajných agentov vykonáva tajné akcie proti rôznym veľkým formátom, medzinárodným zločincom, teroristom, obchodníkom so zbraňami, iným agresorom ohrozujúcim svet, aby ich zadržali alebo zneškodnili. Agenti sú súčasťou neformálneho orgánu CIA - Impossible Mission Force (IMF).

Priebeh misií

[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku príbehov, vedúci skupiny - najčastejšie Jim Phelps - dostane pásku na verejnom mieste, neskôr disk alebo iné médiá, ktoré dostane od obyčajného mediátora po krátkom, zdanlivo nevinnom rozhovore, aby dokázal, že je "príjemcom". Potom si vypočuje informácie o aktuálnej úlohe. V správa sa vždy hovorí: "Ak máte vy alebo vaši spoločníci problémy, organizácia bude popierať, že vie niečo o prípade!" a "Táto páska sa zničí za päť sekúnd," potom výjde z nosiča dym a je zničený. Vedúci skupiny potom načrtne podmienky pridelenia úloh členom skupiny a rozpracuje, kto je za úlohu zodpovedný. Zvyčajne je každý vložený go niektorej pozície niekde v organizácii nepriateľa, sleduje, čo potrebujú vedieť, a pomocou vhodných špeciálnych nástrojov a rekvizít, aby sa udalosti stali na správnom mieste a čase, aby cieľ bol zadržaný, zlikvidovaný alebo dokonca uniesený. Po dokončení úlohy sa skupina rozptýli.

Na začiatku a na konci seriálu znie skladba s rovnakým názvom: Mission: Impossible. Túto skladbu napísal hudobný skladateľ Lalo Schifrin [1][2][3]. Kvôli vyťaženosti autora piesne k filmom prearanžovali skladbu ďalší autori.

Mission: Impossible (seriál z 1966)

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible (seriál z 1966)

Pôvodná séria - Mission: Impossible (seriál z 1966) prebiehala v rokoch 1966 až 1973 s celkovým počtom 171 epizód. Na Slovensku sa zatiaľ nevysielala. Peter Graves sa predstavil v úlohe vodcu tímu Jima Phelpsa. Z dlhodobého hľadiska postava s Gravessom postúpila. Pôvodným vodcom tímu bol Dan Briggs, ktorý bol vytvorený Stevenom Hillom v prvých 28 epizód, potom Graves prevzal úlohu vodcu tímu. Členovia skupiny v prvej sezóne: Cinnamon Carter (Barbara Bain), modelka a herečka, Barnard "Barney" Collier (Greg Morris), technický expert, Willy Armitage (Peter Lupus), šampión vzpierania a Rollin Hand (Martin Landau), herec , kúzelník, expert na rôzne kamufláže. 4asť filmu sa odohráva aj ho nakrúcali v Prahe ahrali v ňom aj českí herci [4].

Mission: Impossible (seriál z 1988)

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible (seriál z 1988)

V roku 1988, pätnásť rokov po skončení pôvodnej série, sa rozhodlo v pokračovaní v sérii. Táto séria bola predstavená aj na Slovensku pod názvom Nulová šanca [5], takže domáce publikum spoznalo dobrodružných agentov. Séria mohla byť odvysielaná bez toho, aby diváci vedeli niečo o prvej sérii, ale nebola príliš úspešná v zahraničí (mimo USA) a skončila v roku 1990 po 35 epizódach. Z dôvodu znižovania nákladov bola táto séria vyrobená hlavne v Austrálii. Peter Graves zostal v postave Phelpsa. Grant Collier (Phil Morris), člen technického tímu, synom, člena starého tímu. Zaujímavosťou je, že otec a jeho syn v seriáli sú aj v skutočnosti otcom (Greg Morris) a synom (Phil Morris). V seriáli ďalej boli tiež Nicholas Black (Thaao Penghlis), maskovací majster, Max Harte (Antony Hamilton), "silný muž" a Casey Randall (Terry Markwell) dáma tímu. Neskôr ju nahradila Shannon Reed (Jane Badler).

Séria tiež predstavovala niekoľko hercov z prvej sérii, ako napr. Greg Morris, ktorý v tej dobe stváril Barneya Colliera.

Dokonca aj po skončení pôvodného seriálu premýšľali o tom, že sa natočí film do kín, ale materiálne a iné okolnosti zabránili vzniku tohoto projektu. Potom Tom Cruise, ktorý bol údajne nadšený fanúšik seriálu, kúpil práva od Paramount Pictures, aby vytvoril filmovú verziu so svojou vlastnou spoločnosťou, a hral hlavnú úlohu agenta Ethana Hunta. Filmu sa v predajnosti darilo dobre, kvalita nebola vysoká. Ale popularitu seriálu film nikdy nedosiahol. Okrem Toma Cruisa sa v filmoch vo všetkých častiach objavuje len Wing Rhames, ktorý hral postavu Luthera Stickella. Potom ako Tom Cruise, prehlasoval, že vraj je nadšeným fanúšikom seriálu sa vo filmovej sérii, zameriava na umiestnenie protagonistu Ethana Hunta v popredí, narozdiel od seriálu, ktorý je sústredení na celý tím. Takže bol tiež obvinený z používania licencie na to, aby skutočnosti viacmenej prezentoval sám seba.

Mission: Impossible

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible (film)

Prvý film, M:I bol predstavený v roku 1996, režíroval ho Brian De Palma. Film sa ukázal byť priemerným a mnohým divákom sa nový príbeh nepáčil, rovnako ako aj postava Jima Phelpsa, vodcu tímu zo seriálu, ktorý zradil. Sám Peter Graves urobil vyhlásenie, ktoré z tohto dôvodu vyslovil: "Keď pracovali na skorej inkarnácii prvého - nie na scenári, ktorý nakoniec urobili - chceli, aby bol celý tím zničený, odstránený po jednom a bol som proti tomu,". "Bol to v podstate akčný, dobrodružný film a nie Mission: Imposible [6]. Takže celá štruktúra Mission: Impossible sa zmenila. Z hľadiska zisku z predaja, bol film ziskový.

Postava Jima Phelpsa sa objavuje aj vo filme, ale je uplne odlišná od postavy v seriáli. Jima Phelps zjavne začína ako obvykle: Jim počúva inštrukcie z nosiča a potom komunikuje so svojím tímom, a hlavným protagonistom, agentom Huntom (Tom Cruise), akú majú úlohu. Teraz je potrebné chytiť ruského muža, ktorý chce predať zoznam s údajmi o rôznych tajných agentoch. Tím ide do akcie, ale niektorí agenti sú zabití, Hunt a pár agentov zostane nažive. Ale čoskoro si musí Hunt uvedomiť, že účelom akcie bolo skutočne odhaliť zradcu, a keďže zostal nažive, jeho nadriadení ho podozrievajú. Po tom, čo zostal takmer sám príde s protiútokom, ale ukáže sa, že mnohí nie sú tí, na ktorých vypadajú ...

Mission: Impossible 2

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible 2

Druhý film, M:I-2 vyšiel v roku 2000, režíroval ho John Woo. Po sprisahaní v prvej časti sa stala M: I 2 lineárnym, jednoduchým akčným filmom. Tento film bol však aj stredne veľkou skúškou, pre média hoci bol finančne rentabilný.

Vo filme, ruský vedec žiada Hunta, aby mu pomohli doručiť jeho nový vírus, Chiméra, na bezpečné miesto. Stretnú sa v lietadle, ale v lietadle, Sean Ambrose (Dougray Scott), ktorý sa vydáva za Hunta zabije vedca a ukradne vírus. Huntova úloha je potom "len" dostať ho naspäť. Akcia sa čoskoro stane osobným duelom medzi Huntom a Ambroseom, najmä potom čo sa spojí s milenkou Ambrosa, Nyah Hall (Thandie Newton). Huntovho šéfa stvárnil Anthony Hopkins.

Mission: Impossible 3

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible 3

Tretí film, M:I:III vyšiel v roku 2006 a a na režisérske kreslo si sadol J. J. Abrams, ktorého to bola prvá filmová réžia. Tretia časť sleduje akčnú časť druhej časti, ale je mierne odlišná. Z hľadiska príjmov je táto časť tiež úspešná, ale v niektorých ohľadoch sa stala paródiou sama na seba.

Hunt odišiel z IMF, zasnúbil sa so svojou priateľkou Juliou (Michelle Monaghan), ktorá nič nevie o jeho minulosti a práci agenta. Ale následne je kolegyňa z organizácie IMF, ktorej bol Hun patrónom zajatá medzinárodným obchodníkom so zbraňami Owenom Davianom (Philip Seymour Hoffman). Huntovi sa ju podarí vyslobodiť, ale napriek tomu zomrie. Poslala však Huntovi mikročip, aby zistil, že Davian bude blízko Vatikánu, a tam sa naskytne vhodný čas na jeho únos. Bude unesený, ale neskôr ho jeho prisluhovači vyslobodia. A zločinec potom unesie Huntovu manželku a vydiera ho, že ak ak mu v Šanghaji do 48 hodín nedonesie nástroj s názvom "zajačia labka", tak zomrie. Hunt to ide vykonať, ale prekvapenia môžu ešte prísť, a súčasný šéf MMF (Laurence Fishburne) to tiež sťažuje ...

Mission: Impossible 4

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible 4

Štvrtý film mal premiéru v roku 2011, s podtitulom Ghost Protocol . Film režíroval Brad Bird. Táto časť bola tiež zmiešaná, ale viac ľudí chválilo humorné narážky vo filme, čo prinieslo aj značné finančné výnosy. Zaujímavosťou filmu je, že Budapešť je súčasťou začiatku filmu a všetky scény z Moskvy sa nakrúcali v Prahe [7][8].

Na začiatku dobrodružstva je Hunt v ruskom väzení. Po úteku jeho spoločníci spolu s ním preniknú do Kremľa pre dôležité informácie, ale čoskoro sa ukáže, že akcia je súčasťou podvodu bláznivého jadrového fyzika Kurta Hendricka (Michael Nyqvist). Hendricks chce spustiť atómovú bombu, ktorá vyprovokuje jadrovú vojnu a ukradne odpaľovacie zariadenie z Kremľa a využije Huntha ako obetného baránka, najmä keď odpáli časť Kremľa, aby zahladil svoje stopy. Z výbuchu, každý podozrieva IMF, a preto prezident iniciuje "Ghost Protocol", ktorý vstúpi do platnosti, a na základe toho bude organizácia zrušená. Hunt a jeho tím potom majú len jednu úlohu: nájsť Hendricka a zabrániť jeho ničivému plánu.

Mission Impossible: Národ grázlov

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission Impossible: Národ grázlov

Piaty film vyšiel v roku 2015 s podtitulom Národ grázlov (Rogue Nation). Scenár napísal a režíroval ho Christopher McQuarrie[9]. Táto časť bola tiež zisková a bolo zdôraznené, že popri Tomovi Cruisovi sa konečne objaví v úlohe agenta vyrovnaný spoločník.

Hunt sleduje undergroundovú organizáciu, Syndikát, ale je vážne brzdený skutočnosťou, že riaditeľ CIA (Alec Baldwin) na základe návrhu je IMF rozpustené v CIA, ale Hunt pokračuje vo vyšetrovaní sám so svojim tímom. O niekoľko mesiacov neskôr sa zdá, že Hunt nájde cestu za pomoci svojho kolegu Benjiho (Simon Pegg): mal by nájsť svojho muža vo Viedenskej opere, ale proti rakúskemu kancelárovi, ktorý je zároveň syndikátom, sa vykoná atentát. Syndikát vykonal ďalšie podobné otrasy a atentáty po celom svete. Hunt hovorí Benjimu, že Syndikát pozostáva z bývalých agentov, ktorí organizujú organizáciu ako kvázi antitrustovú agentúru. Jedinou šancou Hunta je tajomná žena Ilsa Faust (Rebecca Ferguson), ktorá pozná lídra organizácie Solomona Laneho (Sean Harris). Avšak, musia urobiť niekoľko nemožných misií, zatiaľ čo ešte nevidia jasne celý obrázok udalostí ...

Mission: Impossible – Fallout

[upraviť | upraviť zdroj]
Bližšie informácie v hlavnom článku: Mission: Impossible – Fallout

Šiesty film bol vydaný v roku 2018, ktorý dostal podtitul Fallout, a tento film bol napísaný a režírovaný Christopherom McQuarriem. Dej je spojený s predchádzajúcou časťou a mnohé z predchádzajúcich postáv sa objavujú znova, s komplexnejšou históriou. Kritika film v podstate chválila, ohodnotila ho ako najlepší film M: I, a bol to najziskovejší film predchádzajúcej kariéry Toma Cruisa.

Tajná organizácia z predchádzajúcej sekcie, Syndikát (bývalí agenti, ktorí odišli z úradov ako napr. CIA), neprestal po tom, čo bol zadržaný ich vodca Solomon Lane, pokračovať v činnosti. Pod novým menomzločineckej organizácie Apoštoli, chcú vyhodiť bomby za pomoci pseudoanonymného teroristu Johna Larka, ktorého nikdy nikto nevidel.

Tri sféry plutónia boli ukradnuté, na výrobu bômb, identifikácia teroristov, ktorí ich ukradli spôsobuje problémy. Ak sa chcet Hunt pohnúť dopredu, musí Laneho, ktorý je vo väzbe použiť ako náhradu za plutónium. Kvôli chýbajúcemu plutóniu sa zúčastní prípadu aj CIA s agentom Augustom Walkerom (Henry Cavill). Je potrebné zabrániť tomu, aby bomby explodovali...

Séria Premiéra v televízií Epizódy
Mission: Impossible (1.) 1966 – 1973 171
Mission: Impossible (2.) 1988 – 1990 35

Filmové série

[upraviť | upraviť zdroj]
Názov Dátum premiéry
Mission: Impossible 1996, 6. jún
Mission: Impossible 2 2000, 24. máj
Mission: Impossible 3 2006, 4. máj
Mission: Impossible 4 2011, 13. december
Mission Impossible: Národ grázlov 2015, 23. júl
Mission: Impossible – Fallout 2018, 12. júl

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mission: Impossible na maďarskej Wikipédii.