Mississauga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mississauga

Mississauga je kanadské mesto s viac ako 700 000 obyvateľmi. Nachádza sa v provincii Ontário pri ústí rieky Credit do Ontárijského jazera. Názov „Mississauga“ je algonkinského pôvodu a znamená „severná rieka s mnohými ústiami“.

S populáciou 721 599 obyvateľov v roku 2016 je šiestym najväčším mestom v Kanade a tretím najväčším v provincii Ontário.[1][2]

Patrí do oblasti nazývanej Veľké Toronto, kde žije viac ako 5 miliónov obyvateľov. S Torontom je spojené na východe (oblasť spravovaná de facto ako jedno mesto).

Mesto ako také vzniklo spojením obcí Streetsville (najstaršia obec), Erindale (pôvodne Springfield do roku 1890), Port Credit, dediny Meadowvale, Cooksville, Clarkson, Lakeview, Dixie, Lorne Park, Sheridan a Summerville. U posledných piatich obcí je niekedy uvádzané, že patria pod správu mesta Toronto.

Podľa údajov z roku 2006 v meste žilo 704 000 obyvateľov, ale kvôli značnému prísunu obyvateľstva sa toto číslo za posledných 100 rokov neustále zvyšuje. Od roku 2001 do roku 2006 bol zaznamenaný rast obyvateľstva o 9,1% ročne.

Doprava a priemysel[upraviť | upraviť kód]

Mnohé veľké spoločnosti tu majú dôležité pobočky: Hewlett-Packard, Microsoft, PepsiCo, General Electric, Heidelberger Druckmaschinen, Fujitsu a Wal-Mart Canada.

Nachádza sa tu najväčšie kanadské letisko Pearson.

Mestom tiež prechádza najväčšia diaľnica Ontária, diaľnica 401 (Highway 401). Mesto je nielen najväčšou, ale aj najdôležitejšou dopravnou tepnou pre juh Ontária: spája všetky veľké mestá na juhu a pokračuje do susednej provincie Quebec a má i význam medzištátne. Je jedným z najrušnejších a najzaťaženejších dopravných úsekov na svete.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť kód]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. https://www12.statcan.gc.ca/census-recensement/2016/dp-pd/prof/details/page.cfm?Lang=E&Geo1=CSD&Code1=3521005&Geo2=PR&Code2=35&Data=Count&SearchType=Begins&SearchPR=01&B1=All
  2. Mississauga, City Ontario (Census Subdivision) [online]. Statistics Canada, 8 February 2012, [cit. 2012-02-08]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mississauga

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mississauga na českej Wikipédii.