Mladé ninja korytnačky (všeobecne)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mladé ninja korytnačky (iné názvy: Korytnačky ninja, Ninja korytnačky, angl. Teenage Mutant Hero Turtles, Teenage Mutant Ninja Turtles, Ninja Turtles, skr. TMNT, TMHT) je fiktívny tím štyroch antropomorfných korytnačích bojových mutantov.

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodný názov seriálu aj komiksu znel Teenage Mutant Ninja Turtles (TMNT). V Spojenom kráľovstve, Taliansku, Írsku, Švédsku, Nórsku, Fínsku, Francúzsku, Poľsku, Rakúsku a Nemecku bol seriál uvedený pod názvom "Teenage Mutant Hero Turtles" (TMHT).

V slovenčine sa seriál vysielal pod názvom Mladé ninja korytnačky, komiks vyšiel pod názvom Teenage Mutant Hero Turtles a filmy (pokiaľ vôbec majú slovenský názov) pod názvom Korytnačky ninja alebo alternatívne Mladé ninja korytnačky. O názvoch ďalších diel s týmito korytnačkami pozri Mladé ninja korytnačky.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Tím 4 korytnačiek bol vycvičených ich učiteľom (sensei) Majstrom Splinterom. Ich domovom sú kanály Manhattanu. Štyroch hlavných korytnačích hrdinov majster Splinter pomenoval po talianskych renesančných umelcoch.

Podľa prvého komiksu si chlapec menom Chester Manley (Chet) jedného dňa kúpil štyri korytnačky, na ceste domov ale uvidel slepého chodca pred rozbehnutým nákladným autom prevážajúcim hmotu Mutagen, na poslednú chvíľu ho zachránil, ale upustil korytnačky, ktoré spláchol Mutagen do kanála, čím zmutovali do dnešnej podoby.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvýkrát sa korytnačky objavili v máji 1984 vo forme komiksu vydaného spoločnosťou Mirage Studios v neveľkej sérii 3000 výtlačkov. Prebal 1. série bol paródiou na sériu komiksov Ronin od Franka Millera.

U nás sa však korytnačky preslávili až vďaka seriálovému spracovaniu, ktorého sa americkí diváci dočkali v päťdielnej minisérii už ku koncu roku 1987. O tri roky neskôr už existovalo epizód viac ako 70.

Na úspechy komiksov a seriálu sa pokúsil nadviazať film. Zatiaľ boli na tému ninja korytnačiek nakrútených šesť filmov (1990, 1991, 1993, 2007, 2014 a 2016).

Ninja korytnačky sa objavili aj v mnohých počítačových hrách, prvá bola v roku 1989 vyvinutá pre NES, ale portovaná bola aj na PC, Commodore 64, ZX Spectrum aj Amigu.

Prehľad seriálov, filmov, komiksov a pod.[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Mladé ninja korytnačky

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Leonardo (modrá páska cez oči, skrátene Leo) - Z celej štvorice je najstarší a plní úlohu jej nemenovaného vodcu. Najlepšie si tiež rozumie s majstrom Splinterom. Jeho zbraňou je dvojica mečov ninjato.
  • Raphael (červená páska, skrátene Raph) - Večný rebel, vyzbrojený dvojicou trojzubých dýk sai. Je druhý najstarší po Leonardovi a medzi oboma bratmi často panuje rivalita. Je veľmi horkokrvný a zo všetkých štyroch je asi najbojovnejší. Na druhu stranu mu nie je cudzí zmysel pre humor, aj keď trochu cynický.
  • Michelangelo (oranžová páska, skrátene Mikey) - Najmladší z bratov. Vtipkár a smieško, ktorý neskazí žiadnu zábavu. Na rozdiel od Raphaela je ale jeho humor dobrosrdečný. Je známy tiež pre svoju vášeň k pojedaniu pizzy s najrôznejšími šialenými kombináciami prísad. Bojuje dvoma nunčakmi.
  • Donatello (fialová páska, skrátene Donnie) - Po Michelangelovi druhý najmladší. Je tichý a premýšľavý, s dušou technika a vedca, a zo všetkých štyroch bratov najmenej inklinuje k násilnému riešeniu problémov. Väčšina techniky, ktorú korytnačky používajú, je jeho výtvorom (napr. vysielačky, auto...). Veľmi dobre si rozumie s April. Vyzbrojený je dlhou drevenou palicou bo.
  • Majster Splinter - Učiteľ (sensei) a adoptívny otec korytnačiek v podobe obrej antropomorfnej krysy. V niektorých verziách príbehu je majster Splinter v skutočnosti bývalý japonský bojovník a majster ninjutsu Hamato Yoshi, ktorý bol po zrade svojho žiaka Oroku Sakiho vyhnaný do USA, v iných bol pôvodne len Yoshiho krysím mazlíčkom. V oboch prípadoch potom zmutoval rovnakým spôsobom ako korytnačky.
  • Shredder - Úhlavný nepriateľ korytnačiek. Pôvodne sa volal Oroku Saki a predtým, než ho zaslepila moc, bol žiakom Hamato Yoshiho (majstra Splintera). Rovnako ako on sa presunul do USA, kde sa ale vydal na dráhu zločinu. Je veľmi schopným bojovníkom a vodcom klanu Foot, zločineckej bandy zloženej z bojovníkov ninja. Väčšinou je zobrazovaný ako vysoký muž v samurajskej zbroji a s kovovou maskou cez tvár.
  • Krang - Zloduch v podobe obrieho ružového mozgu. V svojej domovskej dimenzii X býval generálom a velil obriemu pojazdnému zariadeniu, zvanému Technodrom. Potom, čo pri záhadnej nehode prišiel o svoje telo a spolu s Technodromom sa ocitol na Zemi, spojil sa so Shredderom a výmenou za prísľub nového tela mu poskytoval svoje technické vybavenie.
  • Bebop a Rocksteady - Dvojica Shredderových poskokov. Pôvodne boli členmi pouličného gangu, ale po hanebnej porážke, ktorú utŕžili v boji s korytnačkami, sa ponúkli ako dobrovoľníci pre Shredderov pokus s vytvorením vlastných mutantov. Rocksteady tak zmutoval do podoby humanoidného nosorožca a Bebop do humanoidného prasaťa bradavičnatého.
  • April O'Neilová - Statočná mladá reportérka 6. kanálu. Potom, čo ju korytnačky zachránia pred v tom čase ešte ľudsky vyzerajúcimi Rocksteadym a Beebopom, ktorí jej chcú zabrániť vo vyšetrovaní zločinov spáchaných klanom Foot, stane sa ich veľmi dobrou priateľkou a spojkou s okolitým svetom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Želvy Ninja na českej Wikipédii.