Preskočiť na obsah

Monserrat (Buenos Aires)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Monserrat
mestská časť Buenos Aires
Štát Argentína Argentína
Autonómne mesto Buenos Aires
Komúna Komúna č. 1
Rozloha 2,21 km² (221 ha)
Obyvateľstvo 39 175 (2014)
Hustota 17 726 obyv./km²
Časové pásmo ART (UTC-3)
Poloha v rámci Buenos Aires
Poloha v rámci Buenos Aires
Wikimedia Commons: Monserrat, Buenos Aires
Webová stránka: Monserrat
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Monserrat je mestská časť ("barrio") Autonómneho mesta Buenos Aires. Nachádza sa vo východnej časti mesta.

Pôvodne sa táto mestská časť nazývala Montserrat. Tento názov bol odvodený od kostola postaveného v roku 1750 na objednanie katalánskeho statkára Juana Pedra Serru. Kostol bol zasvätený Panne Márii Montserratskej, ktorá sa uctieva predovšetkým v oblasti pohoria Montserrat v Katalánsku. Katalánska jazyková verzia názvu sa postupne zmenila na španielsku Monserrat, ktorá sa používa do súčasnosti.

V pôvodných mestských záznamoch sa oblasť, kde sa v súčasnosti nachádza časť Monserrat uvádza ako San Juan. Až z dôvodu nárastu obyvateľstva, keď sa mesto začalo postupne administratívne členiť, dostala oblasť pomenovanie Montserrat.

Monserrat je jednou zo 48. mestských častí ("barrios") tzv. Autonómneho mesta Buenos Aires. Nachádza sa vo východnej časti mesta. V rámci tejto mestskej časti sa nachádza historická časť Buenos Aires, predovšetkým Májové námestie vrátane niektorých budov, ktoré sú okolo tohto námestia. Východne sa nachádza časť Puerto Madero, severnú hranicu zaberá štvrť San Nicolás, na západe tvorí väčšinu hranice mestská časť Balvanera a čiastočne aj San Cristóbal. Na juhu susedí s dvoma mestskými časťami a to Constitución a San Telmo.

História mestskej časti Monserrat siaha do úplných počiatkov mesta Buenos Aires. Keď v roku 1580 expedícia pod vedením Juana de Garaya druhýkrát založila Buenos Aires, bola hlavná časť novej osady a pevnosť umiestnená práve na území tejto mestskej časti[1]. Samotná pevnosť bola postavená v roku 1594, v roku 1608 na miesto dorazili misionári z rádu Jezuitov. Tí začali v roku 1686 budovať prvý kostol v meste, ktorý bol dokončený v roku 1722 a vysvätený v roku 1734. Súčasne otvorili prvú školu a knižnicu, kde sa v tých časoch poskytovalo jediné vzdelanie v meste. Následne sa začali do rastúceho mesta presúvať aj iné kresťanské rády. Z nich najvýznamnejším bolo katalánske Bratstvo Panny Márie Montserratskej, ktorej kostol dal pomenovanie celej štvrti[2].

Počas 18. storočia a časti 19. storočia bola štvrť známa ako "Barrio del Tambor" alebo "Barrio del Mondongo" z dôvodu veľkého počtu afrických otrokov, ktorí tu v tej dobe žili[3].

V Monserrate sa nachádza budova Cabilda, teda mestského úradu, kde začala v roku 1810 Májová revolúcia, ktorá znamená začiatok nezávislosti Argentíny. Následný vývoj Buenos Aires však nebol až taký rýchly, keďže krajina čelila dlhým vnútorným, ale i vonkajším konfliktom. Väčší rozvoj nastal po roku 1875, kedy sa začala Argentína ekonomicky vzmáhať. V roku 1886 bola dokončená stavba prezidentského paláca Casa Rosada, následne dostalo aj priľahlé námestie pomenovanie Májové námestie, teda Plaza de Mayo, po úspešnej revolúcii z mája 1810[4]. S rozvojom mesta a krajiny už bolo historické centrum v Monserrate nedostačujúce pre novú metropolu. Začalo sa teda s masívnymi búracími prácami, ktorých cieľom bolo predovšetkým vytvoriť miesto pre nový bulvár Avenida de Mayo, ktorý bol otvorený v roku 1894[5]. Následne boli na tomto bulvári otvorené prvé stanice nového metra, ktoré bolo budované na začiatku 20. storočia. Keďže aj historicky je táto mestská časť centrom vlády mesta a krajiny, aj mnohé nové vládne budovy boli teda budované práve tu. Vďaka tomu dostal Monserrat vzhľad európskych metropol. V polovici 20. storočia sa štvrť začala meniť, z jej západnej časti začali odchádzať úrady a obyvatelia a prichádzali sem skôr umelci, ktorí západ Monserratu pretvorili na bohémsku časť, kde je množstvo miest určených pre tango a iné umelecké aktivity. Umelci sem prichádzali predovšetkým pre nízke nájomné a blízkosť k úplnému centru mesta.

V poslednom období sa Monserrat stal jedným z cieľov turistov, ktorí vyhľadávajú nie len oblasť okolo Májového námestia, ale aj iné časti tejto štvrti, napríklad obchodné ulice, ktorých je tu niekoľko. Monserrat je tiež centrom španielskej kultúry v Buenos Aires. Na konci 20. storočia začala vláda investovať do obnovy historickej časti Buenos Aires, vďaka čomu sa aj časť Monserrat začala revitalizovať a obnovovať.


Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Juan de Garay [online]. biografiasyvidas.com, [cit. 2017-10-06]. Dostupné online.
  2. Las iglesias de la ciudad de Buenos Aires [online]. curiosamonserrat.com.ar, [cit. 2017-10-06]. Dostupné online. Archivované 2017-12-05 z originálu.
  3. EL BARRIO DEL TAMBOR [online]. jorgealgorta, [cit. 2017-10-06]. Dostupné online.
  4. Historia de la Casa Rosada [online]. casarosada.gob.ar, [cit. 2017-10-06]. Dostupné online.
  5. La Avenida de Mayo [online]. arcondebuenosaires.com.ar, [cit. 2017-10-06]. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]