Preskočiť na obsah

Mops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mops

Ch Eastonite Mägdebrunnen Duke
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo/Čína

FCI kód = 9/11/253

FCI kód 253
Výška 30 cm (suky)
35 cm (psy)
Hmotnosť 6,3-8,1 kg
Pôvodné určenie spoločenský a rodinný pes
Terajšie určenie spoločenský a rodinný pes
Názov v krajine pôvodu pug
Synonymá mopslík
Zaužívaná skratka MOPS
Zoznam psích plemien
Psí portál


Mops alebo mopslík je psie plemeno uznané v FCI pod číslom 253.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Nie je celkom jasný. Pravdepodobne pochádza z Číny a ide o veľmi staré plemeno (údajne sa podobné psy v Číne vyskytovali pred začiatkom nášho letopočtu). Do Európy sa dostal roku 1516, rýchlo si ho obľúbili najvyššie spoločenské vrstvy. V 17. a 18. storočí patril medzi najpopulárnejšie plemená. V 19. storočí záujem o mopsov prudko klesol a plemeno takmer vyhynulo.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Malý, ale veľmi svalnatý a kompaktný pes zhustených proporcií. Hlavu má veľkú a guľatú, s veľmi krátkou ňucháčovou partiou, so slabým predhryzom a so zreteľne vyznačenými vráskami. Oči tmavé, veľké, guľaté, uši malé, zamatovo mäkké, padajúce dopredu. Nohy veľmi silné, svalnaté a rovné. Telo krátke, kompaktné, so širokým hrudníkom. Chvost vysoko nasadený, skrútený nad chrbtom. Srsť jemná, lesklá a mäkká. Farba svetlohnedá s čiernou maskou alebo čierna. Hmotnosť je okolo 4,1 – 5,8 kg, výška v kohútiku 30 – 35 cm.

Povaha a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Je veselý, priateľský k ľuďom aj ku zvieratám, bez stopy agresivity . Nenáročný na priestor a na pohyb. Je spätý s človekom, dožaduje sa fyzického kontaktu. Je ideálny spoločník pre všetky vekové kategórie. Zvláštnosťou mopsa je že v roku 2005 bol prehlásený za najspoločenskejšieho psa. Je to veľmi spoločenský pes.

Bez problémov ho možno chovať jednotlivo. Vzhľadom na skrátený ňufák mu hrozí v horúčavách prehriatie. Pri dlhších prechádzkach je potrebné mu dopriať prestávky a poskytnúť misku s vodou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mops