Mops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mops
Mops-duke-mopszucht-vom-maegdebrunnen.jpg
Ch Eastonite Mägdebrunnen Duke
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo
FCI kód 9/11/253
Štandardy
Výška 30 cm (suky)
35 cm (psy)
Hmotnosť 6,3-8,1 kg
Pôvodné určenie spoločenský a rodinný pes
Terajšie určenie spoločenský a rodinný pes
Názov v krajine pôvodu Pug
Synonymá {{{Synonymá}}}
Zaužívaná skratka MOPS
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Mops alebo mopslík je psie plemeno uznané v FCI pod číslom 253.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Nie je celkom jasný. Pravdepodobne však pochádza z Číny a ide o veľmi staré plemeno (údajne sa podobné psy v Číne vyskytovali pred začiatkom nášho letopočtu). Do Európy sa dostal roku 1516, rýchlo si ho obľúbili najvyššie spoločenské vrstvy. V 17. a 18. storočí patril medzi najpopulárnejšie plemená. V 19. storočí záujem o mopsov prudko opadol a plemeno takmer vyhynulo.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Malý, ale veľmi svalnatý a kompaktný pes zhustených proporcií. Hlavu má veľkú a guľatú, s veľmi krátkou ňucháčovou partiou, so slabým pred hryzom a so zreteľne vyznačenými vráskami. Oči tmavé, veľké, guľaté, uši malé, zamatovo mäkké, padajúce dopredu. Nohy veľmi silné, svalnaté a rovné. Telo krátke, kompaktné, so širokým hrudníkom. Chvost vysoko nasadený, skrútený nad chrbtom. Srsť jemná, lesklá a mäkká. Farba svetlohnedá s čiernou maskou alebo čierna. Hmotnosť je okolo 6,3-8,1 kg, výška v kohútiku 30-35 cm.

Povaha a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Druh mopsla je veselý, veľmi priateľský k ľuďom aj ku zvieratám, bez stopy agresivity len na nové zvieratá. Nenáročný na priestor a na pohyb. Je spätý s človekom, dožaduje sa fyzického kontaktu. Je ideálny spoločník pre všetky vekové kategórie najmä pre deti a mládež pre dospelé osoby. Zvláštnosťou mopsa je jeho hlasový prejav: šteká aj krochká, fŕka a v noci chrápe.

Bez problémov ho možno chovať jednotlivo, ale najlepšie sa cíti v spoločnosti viacerých psov, najradšej opäť mopsov. S ohľadom na skrátený ňufák hrozí v horúčavách nebezpečenstvo prehriatia. Nemôže chodiť na dlhé prechádzky, pokiaľ už by ste sa ho rozhodli zobrať na dlhšiu prechádzku je potrebné dopriať mu prestávky a poskytnúť mu misku s vodou. Pokiaľ chcete zobrať psa ku vode, tak vo veľkých horúčavách je potrebné ho postupne zvlažiť, aby nedostal tepelný šok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]