Mops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Mops
Mops-duke-mopszucht-vom-maegdebrunnen.jpg
Ch Eastonite Mägdebrunnen Duke
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo
FCI kód 9/11/253
Štandardy
Výška 30 cm (suky)
35 cm (psy)
Hmotnosť 6,3-8,1 kg
Pôvodné určenie spoločenský a rodinný pes
Terajšie určenie spoločenský a rodinný pes
Názov v krajine pôvodu Pug
Synonymá {{{Synonymá}}}
Zaužívaná skratka MOPS
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Mops alebo mopslík je psie plemeno uznané v FCI pod číslom 253.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Nie je celkom jasný. Pravdepodobne však pochádza z Číny a ide o veľmi staré plemeno (údajne sa podobné psy v Číne vyskytovali pred začiatkom nášho letopočtu). Do Európy sa dostal roku 1516, rýchlo si ho obľúbili najvyššie spoločenské vrstvy. V 17. a 18. storočí patril medzi najpopulárnejšie plemená. V 19. storočí záujem o mopsov prudko opadol a plemeno takmer vyhynulo.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Malý, ale veľmi svalnatý a kompaktný pes zhustených proporcií. Hlavu má veľkú a guľatú, s veľmi krátkou ňucháčovou partiou, so slabým pred hryzom a so zreteľne vyznačenými vráskami. Oči tmavé, veľké, guľaté, uši malé, zamatovo mäkké, padajúce dopredu. Nohy veľmi silné, svalnaté a rovné. Telo krátke, kompaktné, so širokým hrudníkom. Chvost vysoko nasadený, skrútený nad chrbtom. Srsť jemná, lesklá a mäkká. Farba svetlohnedá s čiernou maskou alebo čierna. Hmotnosť je okolo 6,3-8,1 kg, výška v kohútiku 30-35 cm.

Povaha a využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Druh mopsla je veselý, veľmi priateľský k ľuďom aj ku zvieratám, bez stopy agresivity len na nové zvieratá. Nenáročný na priestor a na pohyb. Je spätý s človekom, dožaduje sa fyzického kontaktu. Je ideálny spoločník pre všetky vekové kategórie najmä pre deti a mládež pre dospelé osoby. Zvláštnosťou mopsa je jeho hlasový prejav: šteká aj krochká, fŕka a v noci chrápe.

Bez problémov ho možno chovať jednotlivo, ale najlepšie sa cíti v spoločnosti viacerých psov, najradšej opäť mopsov. S ohľadom na skrátený ňufák hrozí v horúčavách nebezpečenstvo prehriatia. Nemôže chodiť na dlhé prechádzky, pokiaľ už by ste sa ho rozhodli zobrať na dlhšiu prechádzku je potrebné mať naozaj veľmi často dlhšie prestávky pri ktorých je potrebné dať psovi misku vody a nejakú maškrtu (maškrta nemusí byť). Na dlhšie prechádzky je tiež potrebné zobrať si uteráčik a navlhčiť ho vodou,prehodiť cez psa, a aj takto si dať prestávku na zvlaženie psa. Pokiaľ chcete zobrať psa ku vode tak vo veľkých horúčavách je potrebné nie ho hneď hodiť do vody ale najprv zvlažiť aby si jeho organizmus zvikol na studenú vodu v takej horúčave, aby nedostal tepelný šok alebo podobné veci.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]