Mukl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Mukl (skratka z čes. muž určen k likvidaci[1]) je výraz pre komunistami a nacistami uväznených politických väzňov, u ktorých sa predpokladalo, že nikdy nebudú prepustení a že majú vo väzení alebo koncentračnom tábore zomrieť. Neskôr sa toto označenie rozšírilo na všetkých politických väzňov.

V nemeckých koncentračných táboroch sa na záznam týchto väzňov v kartotéke pridávala skratka RU (z nem. Rückkehr unerwünscht, návrat nežiaduci). Mali prísnejší režim ako ostatní, nesmeli napríklad dostávať žiadne balíky z domova a dostávali stravu, ktorá sama o sebe nemohla stačiť na prežitie. Ak boli "zastrelení pri úteku" alebo pri "odopretí poslušnosti" (rozumej napríklad, že padli vysilením a nemohli už vstať), nikto sa spravidla na nič nepýtal.

V komunistickom Československu (najmä v 50. rokoch) boli desaťtisíce muklov. Tí najprísnejšie postihnutí boli umiestňovaní na najhoršie miesta, napr. v koncentračných táboroch pri uránových baniach, a tolerovala sa u nich vysoká úmrtnosť prakticky z akýchkoľvek príčin.

Sú evidované stovky muklov, ktorí boli priamo pred očami ostatných väzňov zavraždení, zomreli v dôsledku mučenia, bez stopy zmizli, alebo boli zastrelení na úteku (či už skutočnom alebo fingovanom), prípadne "spáchali samovraždu". Mnohí tiež zomreli vo väzení z toho dôvodu, že im bol odmietnutý prísun liekov či poskytnutie potrebnej lekárskej starostlivosti.

Tí, čo sa dožili uvoľnenia pomerov a boli prepustení, si spravidla odniesli zo svojho väznenia doživotné zdravotné následky či už kvôli mučeniu a krutému zaobchádzaniu alebo napr. ako dôsledok práce v prostredí zvýšenej radiácie bez akýchkoľvek ochranných pomôcok alebo v dôsledku dlhodobého odopieranie potrebnej liečby. Niektorých neľudské zaobchádzanie poznamenalo tak, že zomreli krátko po prepustení.

Názov "mukl" sa používal v československom väzenstva po celú dobu socializmu, teda až do roku 1990. Bol určený kriminálnym aj politickým väzňom, ktoré boli väznení do krutých pracovných táborov aj v 70. a 80. rokoch Husákovej normalizácie, napr. do väznice Minkovice pri Liberci. Odtiaľto boli poslední politickí väzni (muklovia) prepustení až v roku 1990.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. mukl. In: ŠALING, Samo; IVANOVÁ-ŠALINGOVÁ, Mária; MANÍKOVÁ, Zuzana. Veľký slovník cudzích slov. 5. revid. a dopl. vyd. Bratislava – Prešov : SAMO, 2008. 1184 s. ISBN 978-80-89123-07-0. S. 749.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mukl na českej Wikipédii.