Murár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Murári pri práci.

Murár je robotník ukladajúci na stavbe tehly alebo kameň, ktoré spája maltou. Murári sa podieľajú na stavbách a oprave betónových aj tehlových stavieb, ako sú obytné domy, mosty alebo iné zariadenia z prírodných alebo umelých stavebných materiálov. Zvyčajne odborník v murovaní resp. murárstve a iných základných stavebných prácach.

Murárske remeslo je jedno z najstarších. Murári pôvodne používali ako stavebný materiál kameň a boli úzko previazaní s kamenárstvom, o čom svedčia aj spoločné cechy. Spočiatku murári pracovali najmä na stavbe cirkevných objektov. Práce na svetských stavbách a meštianskych domoch boli známe až od 15. storočia.[1] Profesionálne zručnosti si murári často predávali z pokolenia na pokolenie. Rozvoj stavebníctva najmä vo väčších mestách Uhorska koncom 19. storočia si vyžiadal veľké množstvo námezdných robotníkov. Murárstvo bolo od konca 19. storočia jedným z typických slovenských remesiel. Slovenskí murári napr. z Liptova boli zruční stavitelia, žiadaní v celom Uhorsku aj zahraničí. Spomedzi murárov z Liptova sa vyprofilovalo niekoľko významných slovenských podnikateľov a verejných činiteľov ako Ján Hlavaj alebo Ján Nepomuk Bobula.[1]

Za patróna murárov sú považovaní sv. Štefan a sv. Tomáš.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c murárstvo. In: Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska 1. Vyd. 1. Bratislava : Veda, 1995. 484 s. ISBN 80-224-0234-6. S. 377-378.