My Little Pony: Friendship Is Magic

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
My Little Pony: Priateľstvo je magické
Slovenský názov My Little Pony: Priateľstvo je magické
Originálny názov My Little Pony: Friendship Is Magic
Žáner animovaná komédia
Námet Lauren Faust
Réžia Jayson Thiessen
James Wootton
Titulná pieseň Daniel Ingram
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 9
Počet častí 222
Produkcia
Dĺžka časti 22 minút
Vysielanie
Pôvodné 10. október 2010
Discovery Family
Slovenské 2012
Plus, TV Joj
Obsadenie
Externé odkazy
https://mylittlepony.hasbro.com/worldwide

My Little Pony: Priateľstvo je magické (angl. My Little Pony: Friendship Is Magic – Môj malý pony: Priateľstvo je magické) je kanadsko-americký animovaný seriál, ktorý vysiela americká televízna stanica The Hub od 10. októbra 2010 až do súčasnosti.

Seriál vznikol na motívy sveta My Little Pony, vytvoreného spoločnosťou Hasbro, pričom Friendship is Magic je štvrtá a najnovšia generácia týchto animovaných poníkov. Za vznikom tejto generácie stojí americká animátorka Lauren Faust, ktorú Hasbro vybralo ako výkonného producenta tohoto seriálu.

Dej sa odohráva okolo šestice hlavných aktérok, ktoré sa často dostávajú do výnimočných situácií, počas ktorých sa naučia morálne poučenia o priateľstve.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Twilight Sparkle je hlavná protagonistka seriálu. Je jednorožec (neskôr sa stane alicorn) mimoriadne nadaný schopnosťou mágie. V prvom diele prvej série sa presťahuje z Canterlotu (hlavného mesta Equestrie) ešte ako jednorožec do malého mestečka Ponyville, kde žije a pracuje v knižnici spoločne zo svojím dračím asistentom Spikom a sovou Owloysius. Takisto tu pokračuje vo svojich štúdiách. Reprezentuje element mágie.
  • Rarity je jednorožec so záľubou v móde. Túži sa v tomto odvetví presláviť a dostať sa do lepšej spoločnosti. Je starostlivá a (občas až príliš) dbá na detaily. Prevádzkuje vlastný obchod s oblečením a vlastní perzskú mačku Opalescence. Reprezentuje element veľkorysosti.
  • Rainbow Dash je pegasus, žijúci v oblačnom meste Cloudsdale, v Ponyville je však spoločne so svojimi kolegami zodpovedná za údržbu počasia. Je atleticky založená a miluje rýchlosť a lietanie. Je veľmi sebavedomá a priebojná. Jej zvieratkom sa paradoxne stane korytnačka pomenovaná Tank, ktorá taktiež symbolizuje lojalitu svojej majiteľky. Rainbow Dash teda reprezentuje element lojality.
  • Fluttershy je rovnako ako Rainbow Dash pegasus. Oproti nej je však úplne pokojná, trpezlivá, dobrá a bojácna, ale je ochotná riskovať čokoľvek pre dobro svojich priateľov. Nežije ako ostatní pegasovia v Cloudsdale, ale na zemi v Ponyville. Často je doprevádzaná svojim svojráznym králikom Angelom. Vďaka svojej miernej a láskavej povahe reprezentuje element dobrosrdečnosti.
  • Applejack je ďalšia z hlavných aktérok. Žije a pracuje na farme na okraji Ponyville, spoločne so svojim bratom Big Macintoshom, babičkou Smithovou, mladšou sestrou Apple Bloom a svojim psom Winonou. Jej rodina je však omnoho početnejšia a venuje sa pestovaniu a spracovávaniu jabĺk po celej Equestrii. Veľmi nerada skladá svoj klobúk a hovorí typickým južanským prízvukom. Spoločne s Rainbow Dash je tiež veľmi pohybovo nadaná a rady spolu súťažia, povahou je však úprimná, dobromyseľná, niekedy však až príliš tvrdohlavá. Reprezentuje element úprimnosti.
  • Pinkie Pie, celým menom Pinkamena Diane Pie, je poník so záľubou v oslavách, ktoré organizuje pri každej príležitosti. Má veselú, bezstarostnú, často až chaotickú povahu. Pomáha v miestnej pekárni a stará sa o deti majiteľov. V celom seriáli je pravdepodobne najvýraznejším komickým prvkom, zvlášť vďaka svojim úplne neadekvátnym reakciám na dané situácie. Reprezentuje element radosti.

Medzi ďalšie často sa objavujúce postavy patrí malý drak Spike, mladá trojice Cutie Mark Crusaders – Apple Bloom (sestra Applejack), Sweetie Belle (sestra Rarity), Scootaloo (veľká fanynka Rainbow Dash) a Babs seed, ďalej princezná Celestia a jej mladšia sestra princezná Luna, zebra Zecora a plno ďalších.

V celom seriály sa objavuje aj veľké množstvo vedľajších postav. Ale väčšina z nich stále plní iba funkciu komparzistov, niektorí naopak dostali, pre veľkú obľubu u divákov, väčší priestor. Medzi najobľúbenejších „vedľajších poníkov“ patrí predovšetkým Big Macintosh (ktorý sa neskôr dočkal aj vlastnej epizódy), Derpy Hooves, DJ Vinyl Scratch, Doctor Whooves, Lyra Heartstrings, BonBon, Spitfire, Shining Armor, Cadence, Colgate,...

Fanúšikovia - Bronies[upraviť | upraviť zdroj]

Bronies (Bro [brother = brat] + Pony = Brony) sú dospelí (priemerne 20-roční) fanúšikovia seriálu My Little Pony. Väčšinou ide o fanúšikov 4. generácie My Little Pony s podtitulom Friendship Is Magic.

Podľa výskumov z celkového počtu Bronies (ktorý sa odhaduje na 8 miliónov) tvoria len 16 % ženy (nazývané tiež Pegasisters).

História Bronies začala na internetovom image boarde 4chan.org, kde sa v rôznych vláknach začali sporadicky vyskytovať obrázky s tématikou práve tohto seriálu. Táto tvorba zo začiatku nebola braná príliš vážne, čoskoro sa však rýchlo rozšírila až natoľko, že moderátori fóra dávali 2-týždenný ban, len za spomenutie slova 'pony'. Neskôr však od toho upustili. V súčasnosti je na 4chan samostatná miestnosť venujúca sa pony tématike nazývaná /mlp/. Akýkoľvek materiál týkajúci sa MLP:FIM mimo /mlp/ je trestaný okamžitým IP banom. Bronies komunita ďalej rýchle preniká naprieč všetkými spoločenskými vrstvami (zasiahla už aj americkú armádu ako je NAVY Seals a iných).

Činnosť Bronies zahrnuje hudobnú tvorbu – prevažne Dubstep, Pony Rock, Fundub, Ponydub – čo sú subžánre elektronickej hudby. Medzi najznámejších skladateľov a DJ-ov patria: The Living Tombstone, DJ Alex S., Sim Gretina, Silva Hound, JackleApp, Wooden Toaster, Eurobeat Brony, DBPony, Black Gryph0n, Vinyl Scratch, Acoustic Brony, Aviators atď. Ich činnosť taktiež zahrňuje aj grafickú tvorbu vo forme kresieb, animácií, videoklipov (nazývaných PMV [Pony Music Video]) a fanúšikovských epizód ako Double Rainboom (vytvorenej pod vedením Zachari Richa) alebo Snowdrop (od Silly Filly Studios). Grafickú tvorbu môžete nájsť hlavne na stránkach DeviantArt alebo rôznych blogoch. Zaujímavosťou je, že Bronies je celosvetovo veľmi rozšírená skupina – majú napríklad vlastné internetové rádiá (Everfree Radio, Everypony radio, Celestia Radio), vlastné hlasy do GPS, počítačové hry, hry pre Android/iOS, skiny pre Steam alebo Facebook, veľmi veľa hudby, videí, fór, blogov (napríklad pod Tumblr),...

Friendship Is Witchcraft[upraviť | upraviť zdroj]

My Little Pony: Friendship Is Witchcraft (doslova Môj malý pony: Priateľstvo je bosoráctvo) je jedna z najlepších paródií na My Little Pony: Friendship Is Magic. Bolo vytvorených 8 episód pred tým, než Hasbro zakročilo a požiadalo o stiahnutie všetkých videí z internetu, pretože poškodzovali obraz postáv z MLP:FIM. V súčasnosti sa ale stále tvoria nové diely a spolu ich je už 9. Hlavným autorom je Sherclop Pones. Väčšinou ide o 12 až 16 minútové zostrihané a predabované časti z originálneho seriálu. Niektoré časti majú aj vlastné skladby ako napr. Gypsy Bard, Pinkie's Brew alebo Princess of the Night.

Na motívy Bronies a BroNYCon-u bol natočený aj film Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony (Bronies: Extrémne neočakávaní dospelí fanúšikovia My Little Pony) skrátene BronyDoc. Film bol financovaný zo zbierky verejnosti na stránkach Kickstarter a za podpory herca John de Lancie (hral vo filme Star Trek a nadaboval Discorda zo seriálu My Little Pony: Friendship Is Magic).

Zrazy Bronies[upraviť | upraviť zdroj]

Medzinárodné[upraviť | upraviť zdroj]

Usporadúvajú sa rôzne zrazy s tématikou My Little Pony, medzi najznámejšie patrí Americký BroNYCon, Nemecký GalaCon, Britský BUCK, Fínsky Crystal Fair, Francúzsky Brony Days, Švédsky Crystal Con, a ďalšie.

Česko[upraviť | upraviť zdroj]

Bronies majú spoločnú česko-slovenskú webovú stránku a prezentujú sa ako CZ/SK Bronies. Oficiálnych zrazov zatiaľ prebehlo 5, a to v Prahe a v Brne. Kvôli jednoduchšiemu poriadaniu zrazov, česko-slovenská komunita založila občianske združenie bronies.cz, ktorého konateľmi sú Jamis, Melgarh a Darm. Lokálne zrazy sa usporadúvajú vo väčších mestách po predchádzajúcej diskuzií na internete. Miestom pravidelného stretávania je bar Skanzen na ulici Sokolovská v Prahe 8. Zrazy organizuje združenie CZ/SK bronies z.s.My Little Pony mali svoje línie v rámci multifandomových akcii, ako napríklad: Fancity, PragoFFest, Festival Fantazie, atď.

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa brony zrazy usporadúvajú po predošlom dohovore na Facebooku, alebo na oficiálnom webe www.bronies.cz. Miestom najčastejšieho stretávania je bar KGB na Obchodnej ulici v Bratislave, alebo Mamut Pub na Ferienčíkovej ulici. Organizátori bratislavských zrazov a stretnutí sú Schimy, Equerio a Lattellerr. Mimo toho sa uskutočnili aj väčšie zrazy. Konkrétne:

Bratislava: 9x, organizátori: Kiraa, Lattellerr, Schimy

Košice: 6x, organizátor: Hotsteppa

Banská Bystrica: 1x, organizátor: Kocúr

Kováčová: 1x, organizátor: Jerry

Nitra: 1x, organizátor: Pink-Bobik

Poprad: 1x, organizátor: Hotsteppa

Smolenice: 1x, organizátor: Schimy

Trenčín: 1x, organizátor: Lolopolko

Trnava: 2x, organizátori: Andromeda, Schimy,

Vyhne: 2x, organizátor: Creepy River

Prešov: 1x, organizátor: Sei, TeadeF

My Little Pony mali svoje línie v rámci multifandomových akcii, ako napríklad: Istrocon, Animeshow, ComicSalon.

Webové stránky zamerané na Bronies[upraviť | upraviť zdroj]

Equestria Daily[upraviť | upraviť zdroj]

Equestria Daily (skrátene EqD) je jedna z najpopulárnejších stránok určená pre Bronies. Zakladateľom je Sethisto, ktorý ju založil aj kvôli tomu, že v tom čase moderátory na fóre 4chan.org dávali bany za akékoľvek spomenutie pony tématiky. Na stránke Equestria Daily sa každý deň objavujú rôzne pony obrázky (najčastejšie zo stránky deviantART), odkazy na videá na YouTube, fotky zo zrazov Bronies a mnoho iného.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]