Naľčik

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pamätník "Navždy s Ruskom."

Naľčik (rus. Нальчик; po kabardsky: Налшык; po balkarsky: Нальчик) je mesto na juhu Ruskej federácie, severne od Kaukazu. Je hlavným mestom Kabardsko-balkarskej republiky. Naľčik v kabardčine znamená podkovička, tá je aj v erbe Naľčika. Žije tu 269 641 obyvateľov (2008). Ekonomiku tvorí najmä strojársky, hutnícky, drevospracujúci, potravinársky priemysel a mesto je tiež turistickým centrom. Má vlastnú univerzitu.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Naľčik bol osídlený pred rokom 1743. V roku 1818 tu bola založená ruská pevnosť a potom vojenská osada (1838). V 19. storočí bol nevýznamnou osadou a jeho veľký rozvoj sa začal až po vzniku Sovietskeho zväzu. Naľčik získal štatút mesta a stal sa centrom novovzniknutej autonómnej oblasti v roku 1921. Počas Druhej svetovej vojny bol obsadený Nemcami a v bojoch z veľkej časti zničený. V mestskom parku horí večný oheň na pamiatku obetí Veľkej vlasteneckej vojny a na viacerých miestach možno nájsť pamätníky krvavých bojov. V marci 1944 postihol miestne balkarské obyvateľstvo podobný osud, ako v Karačajevsku. Na nariadenie Stalina boli deportovaní do vnútrozemných stepí Sibíri. V roku 1966 sa mesto stalo turistickým a liečebným strediskom, nedávno bolo vyhlásené za druhé najčistejšie mesto v Rusku.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Rusi tvoria približne 30 % populácie, najväčšou (43 %) skupinou sú Kabardi (staršie Kabardínci). Balkari tvoria iba asi 14 % obyvateľstva.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]