Nagroda Fundacji im. Kościelskich

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nagroda Fundacji im. Kościelskich (tiež Nagroda Kościelskich, „Cena nadácie Kościelských“) je poľská literárna cena udeľovaná od roku 1962 Nadáciou Kościelských (Fundacja im. Kościelskich) so sídlom v Ženeve.

Vývin a činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Nadácia Kościelských vznikla na základe poslednej vôle Moniki Kościelskiej, ktorá zomrela v júli 1959. Bola vdovou po Władysławovi Augustovi Kościelskom, vydavateľovi, básnikovi a mecenášovi umenia. Cieľom nadácie je podpora rozvoja poľskej literatúry a poézie vďaka udeľovaniu ocenení mladým poľským tvorcom (najmä spisovateľom a literárnym kritikom), do 40 rokov (s niekoľkými výnimkami), obyvateľom Poľska, alebo poľským emigrantom. Nositeľov vyberá porota zvolená správnou radou nadácie. Členmi poroty boli mimo iných aj Kajetan Dzierżykraj-Morawski, Konstanty Jeleński, Zygmunt Estreicher, Krzysztof Górski, Maria Danilewicz-Zielińska, Jan Błoński, Maciej Morawski, Andrzej Vincenz, Jacek Woźniakowski, nakrátko Jan Parandowski a Ludwik Hieronim Morstin, ktorí odstúpili vzhľadom na nemožnosť vycestovať z Poľska a zúčastniť sa zasadaní. Porota je zložená z členov rady ako aj znalcov súčasnej poľskej literatúry. Všetky funkcie v rade a porote sú čestné. Prostriedky na činnosť sú pokryté z pozostalosti Kościelských. Výška finančnej odmeny sa mení každoročne, v závislosti od príjmov z cenných papierov a počtu laureátov.

Nadácia pokračuje v tradícii mecenášstva umenia, založenej Władysławom Kościelskim (1819 – 1895), známym ako Sefer Paşa, ktorý nadobudol obrovský majetok. Zdedil ho budúci svokor zakladateľky nadácie Józef (1845 – 1911), politický činiteľ, básnik a dramaturg. Bol zakladateľom a dlhoročným predsedom Združenia poľských literátov a novinárov (Towarzystwo Literatów i Dziennikarzy Polskich) v pruskom Poľsku, viedol aj širokú osvetovo-kultúrnu činnosť. Jeho syn Władysław August (1886 – 1933), básnik, prekladateľ a vydavateľ bol tiež mecenáš umenia a literatúry. Jediný syn Władysława Augusta a Moniky Kościelských, Wojciech, zomrel v mladom veku (1947). Bol posledným predstaviteľom tej línie rodiny.

Nadácia Kościelských má veľké zásluhy v poľskej kultúre. Ňou udeľované ceny sú najvyšším pravidelným ocenením poľskej literatúry za hranicami štátu. Medzi laureátov patria najvýnimočnejší poľskí prozaici, básnici a literárni kritici. Do roku 1989 sa slávnostné odovzdávanie cien odohrávalo v Ženeve, neskôr premenlivo vo Varšave, Krakove a veľkopoľskom Miłosławe (v paláci, ktorý býval majetkom Kościelských).

V súčasnosti patria do poroty mimo iných: François Rosset (predseda), Anna Estreicher, Ewa Bieńkowska, Włodzimierz Bolecki, Jerzy Jarzębski, Jacek Sygnarski, Tomasz Różycki, Ewa Zając a Jan Zieliński.

Laureáti[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]