Narcos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Narcos
Originálny názov Narcos
Žáner Kriminálny triler
Biografický
Námet Chris Brancato
Carlo Bernard
Doug Miro
Réžia Andi Baiz (12)
Josef Wladyka (5)
Fernando Coimbra (4)
Gerardo Naranjo (3)
Guillermo Navarro (2)
José Padilha (2)
Gabriel Ripstein (2)
Titulná pieseň Rodrigo Amarante
Krajina USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Španielčina
Počet sérií 3
Počet častí 30 (zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent Chris Brancato
Carlo Bernard
Doug Miro
Katie O'Connell
Eric Newman
José Padilha
Elisa Todd Ellis
Producent José Luis Escolar
Paul Eckstein
Dĺžka časti 43 – 60 minút
Produkčná spoločnosť Gaumont International Television
Vysielanie
Pôvodné 28. august 2015 –
1. september 2017
Netflix
Slovenské 6. január 2016 –
1. september 2017
Netflix
Formát obrazu 4K (Ultra HD)
Externé odkazy
Narcos na Netflixe

Narcos je americký kriminálny televízny seriál vyprodukovaný pre Netflix. Prvá séria (10 epizód) bola vydaná 28. augusta 2015. Seriál sleduje osud kolumbijského drogového magnáta Pabla Escobara z pohľadu agentov americkej Drug Enforcement Administration (DEA) spolupracujúcich s čestnými kolumbijskými policajtmi. Od 6. januára 2016 je seriál dostupný aj na Slovensku prostredníctvom Netflixu. 3. septembra 2015 bola potvrdená druhá séria, ktorá bola vydaná 2. septembra 2016.[1] 6. septembra 2016 bolo oznámené, že Narcos bude mať aj tretiu a štvrtú sériu. Tretia bola vydaná 1. septembra 2017.[2][3] 18. júla 2018 bolo oznámené, že pripravovanú štvrtú sériu Netflix uvedie ako nový seriál s názvom Narcos: Mexico.[4]

Vysielacie práva kúpila aj RTVS a 11. januára 2020 na Dvojke začala vysielať prvé dve série so slovenským dabingom.[5][6]

Španielsky výraz „Narco“ je skratkou slova „narcotraficante“, čo znamená „priekupník s drogami“.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

1. séria[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá séria Narcos je kronikou života Pabla Escobara od konca 70-tych rokov 20. storočia, kedy sa začal zaoberať výrobou kokaínu, až po júl 1992, kedy utiekol z väznice La Catedral. Táto séria sleduje podstatné udalosti, ktoré sa udiali počas tohto obdobia v Kolumbii a ich spojitosť s Escobarom. Dej je rozprávaný z perspektívy amerického agenta DEA Steva Murphyho, ktorý v Kolumbii pracoval.

Prvé časti zobrazujú ako sa Escobar zapojil do obchodu s kokaínom v Kolumbii. Pohyboval sa na čiernom trhu v Medellíne, v kamiónoch pašoval do Kolumbie ilegálny tovar (alkohol, cigarety a domáce spotreiče). Stretol sa s čilským vyhnancom a ilegálnym chemikom Mateom „Cockroach Švábom” Morenom, ktorý mu ponúkol obchodnú spoluprácu na výrobe a distribúcii novej výnosnej drogy — kokaínu. Neskôr svoje pôsobenie rozšírili z Morenových malých laboratórií na spracovanie kokaínu do ďalších veľkých laboratórií v dažďovom pralese a využitím znalostí Carlosa Lehdera začali kokaín dovážať vo veľkom do Miami, kde si droga získala priazeň u bohatých a slávnych. Postupne otváral väčšie laboratóriá a zriaďoval rozsiahle distribučné tresy do USA aby uspokojil zvyšujúci sa dopyt.

Kokaín sa postupne stal dôležitou drogou na americkom trhu, tvoril veľký tok amerických dolárov do Kolumbie a zvyšoval drogovú kriminalitu v USA. Američania poslali do Kolumbie jednotku agentov DEA — agenta (a zároveň rozprávača príbehu) Steva Murphyho a jeho partnera Javiera Peñu. Úlohou Murphyho jednotky je pracovať s Kolumbijskými úradmi za účelom zastaviť tok koaínu do Spojených Štátov Amerických.

V čase Murphyho príchodu do Kolumbie sa už Escobar a jeho partneri zaoberali závažnejšími problémami ako DEA. Boli vo vojne s M-19, čo je revolucionárska skupina komunistických partizánov. Keď M-19 uniesla člena rodiny Ochoa, Escobar sa ujal príležitosti a založil strategickú alianciu s ďalšími kriminálnikmi z čierneho trhu, zvanú „Smrť únoscom”, ktorá bola počiatkom Medellínskeho kartelu. Jeho sľub spojencom bol jednoduchý: získať späť Martu Ochoa bez ujmy na zdraví a zabrániť ďalším únosom. Postupne sa začína Escobar angažovať do politiky a jeho túžbou je sa nakoniec stať prezidentom Kolumbie. Zvolia ho ako kongresmana, no spravia z neho hlupáka, keď vyjdú najavo jeho kriminálne styky s rozrastajúcim sa drogovým priemyslom. Escobar začína snovať odplatu.

Kolumbijský kongres zavedie do platnosti plán vydávania zločincov, čím je umožnené vydávanie narcos Spojeným Štátom, v prípade ich dolapenia. Toto je veľkou výhrou pre Murphyho, Peñu a DEA a devastujúcou ranou Madellínskemu kartelu. Po neustálych vyhrážkach voči Kolumbijskej vláde, aby anulovali vydávanie zločincov, zakročí Escobar proti Rodrigovi Larovi Bonillovi, kolumbijskému ministrovi spravodlivosti a prominentnému právnikovi v trestnom stíhaní členov kartelu, keď naňom spácha úspešný atentát.

Murphymu a Peñovi sa podarí chytit Escobarovho účtovníka „Čiernu bradu” spolu s hromadou inkriminujúcich dôkazov. Dôkazy sú uschované na jedinom mieste s dostatočne veľkými priestormi a ochranou voči akémukoľvek vniknutiu — v Paláci spravodlivosti. Escobar však najme bývalých nepriateľov, M-19, ktorí zaútočia na Palác spravodlivosti a spália všetky dôkazy. Po Escobarovom útoku nezostáva agentom DEA nič v rukách.

V šiestej časti sa Escobarovi nájomní vrahovia pokúšajú o atentát na prezidentského kandidáta, Césara Gaviriu, ktorý je pre vydávanie zločincov. Majú v pláne nechať vybuchnúť bombu počas letu Avianca 203. Zachránia ho agenti DEA, keď varujú jeho prezidentský tím. Lietadlo však aj tak zhodia a zabijú 107 ľudí na palube. Kolumbijská verejnosť je nesmierne pobúrená nezvládateľnou úrovňou násilia, najmä z dôvodu zhodenia lietadla. Agentom DEA sa takisto podarí vystopovať Gachu, jedného z Escobarových hlavných partnerov, a kruto ho zastrelia spolu s jeho synom.

Politici a obchodní partneri sa začnú Escobarovi otáčať chrbtom, no nájde spôsob ako na nich naraz zaútočiť: unesie žurnalistku Dianu Turbay, dcéru bývalého prezidenta Julia Césara Turbaya. Escobar využije Dianu ako politickú páku v boji proti vydávaniu zločincov, ktorý zaviedol prezident César Gaviria, a taktiež aby vyjednal mierovú zmluvu medzi Medellínskym kartelom a vládou. Po niekoľkých mesiacoch sa vláda posledný krát pokúsi o chytenie Escobara, no vládne zložky omylom zabijú rukojenmíčku Dianu Turbay. Zatiaľ čo Kolumbia trúchli nad smrťou Diany Turbay, prezident Gaviria odsúhlasí Escobarove podmienky o dohode, čím umožní Escobarovi väzbu v jeho vlastnej väznici La Catedral, stráženej jeho vlastnými mužmi. Dohoda taktiež zastaví vydávanie zločincov. Escobar a jeho kolegovia sa nechajú zatknúť a prinesú Kolumbii neistý mier.

Escobar však zažije osobnú tragédiu, keď jeho pravú ruku — bratranca Gustava Gaviriu brutálne zavraždí „Search Bloc” špeciálna jednotka kolumbijských agentov, ktorej úlohou je dolapenie vysokopostavených drogových magnátov. Medzitým čelí Escobar konkurencii od Cali kartelu a opozícii z jeho vlastných radov. V La Catedral je však chránený pred úradmi a žije v pokoji bez neustáleho prenasledovania Search Blocom. Escobar vyzdobí La Catedral podľa svojho vkusu a frekventovane prijíma hostí, vrátane sudcov, prostitútiek a jeho rodiny.

Agentom DEA sa podarí vystopovať pohyb ľudí z a do La Catedral a spozorujú, že dvaja z Pablových partnerov, Moncada a Galeano, vstúpili do väznice, no nikdy sa nedostali von. Začnú sa šíriť zvesti o tom, že Escobar ich zavraždil v La Catedral, čo využije vláda na to, aby presvedčila Escobara presunúť sa to väznice v Bogote, aby mohla „opevniť” La Catedral. Escobar s týmto nesúhlasí, pretože vie, že keď bude v rukách vlády, bude trestne stíhaný a vydaný Spojeným štátom. Armáda však napriek tomu obkľúči La Catedral. Vice-minister spravodlivosti Eduardo Sandoval sa bezhlavo rozhodne vstúpiť do väznice a odviesť Escobara von. Mylne predpokladá, že Pablo bude spolupracovať a je prekvapený, keď ho Escobar zajme ako rukojemníka a prinúti hovoriť s prezidentom v Escobarovom mene. Prezident Gaviria je otrávený Escobarovými neustálymi požiadavkami a pošle špeciálne sily do väznice aby zabili Escobara a jeho mužov. Tímu sa podarí zachrániť Sandovala, no Escobarovi sa podarí utiecť z La Catedral spolu s hŕstkou jeho mužov. Mimo La Catedral je Esocbar omnoho zraniteľnejší, pretože nie je obkolesený stovkami jeho mužov.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Postava Herec Séria
1 2 3
Pablo Escobar Wagner Moura Hlavná
Steve Murphy Boyd Holbrook Hlavná
Javier Peña Pedro Pascal Hlavná
Connie Murphy Joanna Christie Hlavná
Gustavo Gaviria Juan Pablo Raba Hlavná Hosť
Horacio Carrillo Maurice Compte Hlavná Vedľajšia
Juan Diego „La Quica“ Diaz Diego Cataño Hlavná
Roberto „Poison“ Ramos Jorge A. Jimenez Hlavná
Tata Escobar Paulina Gaitan Hlavná
Hermilda Gaviria Paulina García Hlavná
Valeria Vélez Stephanie Sigman Hlavná Vedľajšia
Fernando Duque Bruno Bichir Hlavná
César Gaviria Raúl Méndez Hlavná
Eduardo Sandoval Manolo Cardona Hlavná
Judy Moncada Cristina Umaña Vedľajšia Hlavná
Hélmer „Pacho“ Herrera Alberto Ammann Vedľajšia Hlavná
Gilberto Rodríguez Orejuela Damián Alcázar Hlavná
Bill Stechner Eric Lange Hlavná
Hugo Martínez Juan Pablo Shuk Hlavná Vedľajšia
Miguel Rodríguez Orejuela Francisco Denis Hosť Hlavná
José „Chepe“ Santacruz-Londoño Pêpê Rapazote Hlavná
Jorge Salcedo Matias Varela Hlavná
Guillermo Pallomari Javier Cámara Hlavná
María Salazar Andrea Londo Hlavná
Cristina Jurado Kerry Bishé Hlavná
Chris Feistl Michael Stahl-David Hlavná
Daniel Van Ness Matt Whelan Hlavná
David Rodríguez Arturo Castro Hlavná
Franklin Jurado Miguel Ángel Silvestre Hlavná

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Wagner Moura ako Pablo Escobar – kolumbijský drogový magnát a vodca Medellínskeho Kartelu. (1. – 2. séria)
 • Boyd Holbrook ako Steve Murphy – agent DEA, ktorého úlohou je zosadiť Escobara.
 • Pedro Pascal ako Javier Peña – agent DEA, ktorý pracuje spolu s Murphym.
 • Joanna Christie ako Connie Murphy – Stevova žena a zdravotná sestra.
 • Juan Pablo Raba ako Gustavo Gaviria – Escobarov bratranec a jeden zo zakladateľov Medellínskeho Kartelu. (1. séria – hlavná rola; 2. séria – hosť)
 • Maurice Compte ako Horacio Carrillo – kolumbijský policajný veliteľ (postava založená na plukovníkovi Hugovi Martinezovi).
 • Diego Cataño as Juan Diego „La Quica“ Diaz – vrah, ktorého často najíma Medellínsky Kartel (postava založená na Dandenym Muñozovi).
 • Jorge A. Jimenez as Roberto „Poison“ Ramos – nájomný vrah Medellínskeho Kartelu. (1. séria)
 • Paulina Gaitán as Tata Escobar – Escobarova manželka (postava založená na Marii Henao).
 • Paulina García ako Hermilda Gaviria – Escobarova matka a bývalá učiteľka.
 • Stephanie Sigman as Valeria Vélez – kolumbijská novinárka a Escobarova milenka (postava založená na Virginii Vallejo). (1. séria – hlavná rola; 2. séria – vedľajšia rola)
 • Damian Alcazár ako Gilberto Rodríguez Orejuela – vodca Kartelu v Cali a jeden z hlavných nepriateľov Escobara. (2. séria)

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Séria Časti Dátum vydania USA
1 10 28. august 2015
2 10 2. september 2016
3 10 1. september 2017

1. séria (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Dátum vydania
USA
1
1
Descenso
José Padilha
Chris Brancato, Carlo Bernard & Doug Miro
28. august 2015
2
2
The Sword of Simón Bolivar
José Padilha
Chris Brancato
28. august 2015
3
3
The Men of Always
Guillermo Navarro
Dana Calvo
28. august 2015
4
4
The Palace in Flames
Guillermo Navarro
Chris Brancato
28. august 2015
5
5
There Will Be a Future
Andi Baiz
Dana Ledoux Miller
28. august 2015
6
6
Explosivos
Andi Baiz
Andy Black
28. august 2015
7
7
You Will Cry Tears of Blood
Fernando Coimbra
Dana Calvo & Zach Calig
28. august 2015
8
8
La Gran Mentira
Fernando Coimbra
Allison Abner
28. august 2015
9
9
La Catedral
Andi Baiz
Nick Schenk & Chris Brancato
28. august 2015
10
10
Despegue
Andi Baiz
Nick Schenk & Chris Brancato
28. august 2015

2. séria (2016)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Dátum vydania
USA
11
1
Free at Last
Gerardo Naranjo
Adam Fierro
2. september 2016
12
2
Cambalache
Gerardo Naranjo
Zachary Reiter
2. september 2016
13
3
Our Man in Madrid
Andi Baiz
Zachary Reiter & Steve Lightfoot
2. september 2016
14
4
The Good, the Bad, and the Dead
Andi Baiz
Storyline: T.J. Brady, Rasheed Newson & Steve Lightfoot
Scenár: Zachary Reiter, Carlo Bernard & Doug Miro
2. september 2016
15
5
The Enemies of My Enemy
Josef Wladyka
Storyline: T.J. Brady & Rasheed Newson
Scenár: T.J. Brady, Rasheed Newson, Carlo Bernard & Doug Miro
2. september 2016
16
6
Los Pepes
Josef Wladyka
Julie Siege
2. september 2016
17
7
Deutschland 93
Josef Wladyka
Carlo Bernard & Doug Miro
2. september 2016
18
8
Exit El Patrón
Gerardo Naranjo
Storyline: Gideon Yago
Scenár: Gideon Yago & Curtis Gwinn
2. september 2016
19
9
Nuestra Finca
Andi Baiz
Julie Siege & Clayton Trussell
2. september 2016
20
10
Al Fin Cayó!
Andi Baiz
Carlo Bernard & Doug Miro
2. september 2016

3. séria (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

# Názov
USA
Réžia Scenár Dátum vydania
USA
21
1
The Kingpin Strategy
Andi Baiz
Carlo Bernard, Doug Miro & Eric Newman
1. september 2017
22
2
The Cali KGB
Andi Baiz
Carlo Bernard, Doug Miro & Eric Newman
1. september 2017
23
3
Follow the Money
Gabriel Ripstein
David Matthews
1. september 2017
24
4
Checkmate
Gabriel Ripstein
Andy Black
1. september 2017
25
5
MRO
Josef Wladyka
Ashley Lyle & Bart Nickerson
1. september 2017
26
6
Best Laid Plans
Josef Wladyka
Jason George
1. september 2017
27
7
Sin Salida
Fernando Coimbra
Santa Sierra & Clayton Trussell
1. september 2017
28
8
Convivir
Fernando Coimbra
Andy Black
1. september 2017
29
9
Todos Los Hombres del Presidente
Andi Baiz
Jason George, Carlo Bernard & Doug Miro
1. september 2017
30
10
Going Back to Cali
Andi Baiz
Carlo Bernard & Doug Miro
1. september 2017

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2016-06-13]. Dostupné online. Archivované 2018-12-26 z originálu.
 2. http://www.ew.com/article/2016/09/06/narcos-season-3-4
 3. http://www.indiewire.com/2017/07/narcos-season-3-release-date-photos-netflix-1201855252/
 4. https://www.hollywoodreporter.com/live-feed/narcos-first-look-at-mexico-reset-season-1127997
 5. https://www.rtvs.sk/televizia/program/15088/209020
 6. https://refresher.sk/78997-RTVS-kupila-od-Netflixu-serial-Narcos-Ako-znie-Pablo-Escobar-v-slovencine?gdpr-accept=1

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]