Nation of Islam

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Nation of Islam (Islamský národ) je americké združenie moslimov černošského pôvodu. Ide v podstate o moslimskú sektu, ktorej vnímanie islamu sa podstatne odlišuje od ortodoxného hlavného prúdu tohto náboženstva a v niektorých ohľadoch má bližšie ku kresťanstvu. Hnutie zastávalo radikálne názory ohľadom postavenia černochov, ktorých považuje za prvotný a nadradený národ.

Hnutie založil v júli 1930 Wallace Fard Muhammad, v michiganskom Detroite. V júni 1934 záhadne zmizol a vodcom hnutia sa stal Elijah Muhammad, ktorý ho viedol až do svojej smrti v roku 1975. Na jeho miesto nastúpil syn Warith Deen Mohammed, ktorý hnutie viackrát premenoval a začal transformovať ku tradičnej islamskej viere.

Po smrti Elijaha Muhammada hnutie prijalo novú doktrínu. Louis Farrakhan ju odmietol a postavil sa na čelo odštiepeneckej skupiny, ktorá sa vrátila k názvu Nation of Islam a k jeho ponímaniu viery. Farrakhan a jeho žiaci zachovávali postoje černošskej nadradenosti a separatizmus. Farrakhan je tiež známy svojimi antisemitskými výpadmi.

Na začiatku 60. rokov preslávil hnutie jeho hovorca a významný politický aktivista Malcolm X (neskôr zavraždený členmi hnutia pre odpadlíctvo).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]