Neal Stephenson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Neal Stephenson
Neal Stephenson
Neal Stephenson
Narodenie31. október 1959 (63 rokov)
Fort Meade, Maryland
Odkazy
Webstránkanealstephenson.com
CommonsSpolupracuj na Commons Neal Stephenson

Neal Town Stephenson (* 31. október, 1959) je americký spisovateľ, známy hlavne pre svoje science fiction práce zamerané na skúmanie spoločnosti, matematiky, obeživa a histórie vedy v žánri postkyberpunk. Publikuje tiež nevedecké články do časopisov ako Wired Magazine (http://wired.com), čiastočne spolupracoval ako poradca pre firmu Blue Origin (http://blueorigin.com), (založenú Jeff Bezos) vyvíjajúcu suborbitálny štartovací systém s ľudskou posádkou.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Fort George G. Meade|Fort Meade, Maryland. Pochádza z rodiny inžinierov a vedcov, ktorých žartom prezýva "propeller heads", vrtule. Jeho otec bol profesorom elektrotechniky, starý otec profesorom fyziky, matka pracovala v laboratóriu biochemie a starý otec z matkinej strany bol profesorom biochémie. Stephensonova rodina sa presťahovala do Champaign-Urbana, Illinois v 1960, potom do Ames, Iowa v 1966 kde maturoval na Ames High School v roku 1977. Následne študoval na Boston University kde sa najprv zaoberal fyzikou, avšak po zistení, že by mu to umožnilo stráviť viac času na univerzitnom sálovom počítači, prestúpil na geografiu. Promoval v 1981 ako bakalár (Bachelor of Arts |B.A.) geografie s fyzikou ako vedľajším predmetom. Jeho prvý román Veľké U, The Big U, vyšiel v roku 1984. Tomu sa dostalo veľmi malej pozornosti a jeho tlač bola pozastavená až do znovuvydania, ktoré Stephenson povolil až v roku 2001. Do roku 1984 žil na tichomorskom severozápade, jeho súčasné trvalé bydlisko je Seattle, kde žije s rodinou.

Literárna práca[upraviť | upraviť zdroj]

Po The Big U Veľkom U, Stephenson vydal eco-thriller Zodiac Zverokruh. Pred vstupom medzi prominentov 1990 románom Snow Crash Sneh ( v roku 1992), ktorý zlučuje memetiku, počítačové vírusy, a ďalšie high-tech témy, so sumerskou mytológiou a s analýzami rozdielov medzi ideológiami ako indeterminizmus (libertarianizmus), individualizmus (laissez-faire kapitalizmus) a komunizmus. Napísal v priemere jeden román každé štyri roky, menovite tieto:

 • The Diamond Age: or A Young Lady's Illustrated Primer (1995), Diamantový vek: Obrazová čítanka pre urodzené slečny, ktorá sa potýka s budúcnosťou pretkanou nanotechnológiou a dynamickými knižnicami. SciFi Channel a George Clooney sa chystajú vytvoriť televízne mini série Diamantového Veku, ktoré napíše Stephenson.[1]
 • Cryptonomicon (1999), román týkajúci sa rozsahom konceptov od Turingovho výskumu Alan Turing po rozbíjanie šifier codebreaking a kryptografie počas druhej svetovej vojny v Bletchley Park, až do novodobého pokusu o založenie Neba údajov data haven. Následne bol vydaný v troch oddelených vydaniach v mnohých krajinách, vrátane francúzskeho a španielskeho prekladu.
 • The Baroque Cycle Barokový cyklus je rad historických fikcií či románov a v určitom ohľade predohra do Kryptonomikonu. Skladajúci sa z ôsmich kníh a bol originálne vydaný v troch zväzkoch:
  • Quicksilver [(2003) (obsahujúci knihy Quicksilver, King of the Vagabonds (Kráľ tulákov), a Odalisque (Odaliska)];
  • The Confusion Záhuba (2004) (obsahujúci knihy Bonanza and Juncto);
  • The System of the World Usporiadanie sveta (2004) [(obsahujúci knihy Solomon's Gold (Šalamúnove zlato), Currency, (Obeživo) a System of the World (Usporiadanie sveta)].
 • Barokový cyklus bol následne znovuvydaný ako osem samostatných kníh (vo francúzskom i španielskom preklade).

S publikáciou roku 2003 Quicksilver, Stephenson debutoval The Metaweb ([1], main page čiastočne uchovaný v Wayback Machine 5 apríla 2006), a wiki (používajúci ten istý software ako Wikipedia) popisujúci myšlienky a historickú periódu skúmanú v románe. Od 25 apríla 2007 stránka metaweb.com už viac nie je aktívna wiki.

Štýl[upraviť | upraviť zdroj]

Vedeckofantastický prístup neznamená že je len o budúcnosti, je to uvedomenie si inakosti. Neal Stephenson


Stephenson, vo svojích raných románoch, rozpráva v pop culture ladených metaforách a vyobrazeniach, v rýchlom, melancholickom dialógu, taktiež v podrobne výpravných monológoch. Povaha jeho kníh je všeobecne viac neúctivá a menej sebavážna ako v predchádzajúcich cyberpunk románoch v porovnaní s tými od William Gibson.

Stephensonove knihy sú podrobne prepracované vynaliezavé zápletky rysujúce sa v rovnakom čase, v početných technologických a spoločenských ideách. To ho odlišuje od iných tradične science fiction autorov, ktorí majú tendencie sústreďovať sa na zopár technologických alebo sociálnych zmien, izolovane od ostatných. Sklony pre ucelenosť a detail ovplyvnili baroque (barokového) spisovateľa. Kniha The Diamond Age vykazuje "neo-Victorian" (neoviktoriánske) črty, využíva sebavedomie viktoriánskej éry a čo by snáď mohlo byť považované aj za žáner steampunk (steam-para). V súlade z barokovým štýlom, po tom ako sa stal uznávaným, sa knihy stali aj dlhšími. Výtlačok Cryptonomicon je viac ako tisíc strán dlhý a obsahuje rozličné úchylky, vrátane podrobného erotického príbehu starožitného nábytku a punčošiek. Charakteristickou črtou jeho štýlu sú zlomové udalosti, zvyčajne prítomné v troch štvrtinách jeho románov. Rýchlo sa rozvíjajúce zápletky v spoločnosti chaosu, zmätku, častého násilia a náhleho neobvyklého rozuzlenia, či neurčitého ukončenia sa stali pre jeho šýl typické. Takýto vzorec si udržujú všetky Stephensonove knihy vrátane Barokového cyklu.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Fikcia:

Náučná literatúra:

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Vonkajšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Rozhovory

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Neal Stephenson na anglickej Wikipédii.