Jeff Bezos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeff Bezos

Jeffrey Preston Bezos (* 12. január 1964, Albuquerque, Nové Mexiko, USA) je americký podnikateľ, investor a filantrop, zakľadatel a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon.com a Blue Origin. Od roku 2017 je najbohatším človekom planéty s majetkom prevyšujúcim 160 miliárd dolárov (september 2018). [1]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Albuquerque v Novom Mexiku, no väčšinu mladosti strávil v Texaskom Houstone. Vyštudoval na Princetonskej univerzite, kde v roku 1986 získal titul z elektrotechnického inžinierstva a informatiky. Medzi rokmi 1986 a 1994 pracoval hlavne ako informatik pre rôzne spoločnosti na Wall Street. Spoločnosť Amazon založil koncom roka 1994, pričom začala ako online kníhkupectvo, no neskôr rozšírila svoje zameranie na celý rad produktov a služieb, vrátane video a audio streamingu. V súčasnosti je najväčším internetovým obchodom na svete, ako aj najväčším svetovým poskytovateľom služieb pre cloudovú infraštruktúru prostredníctvom divízie Amazon Web Services. Bezos je tiež jedným z prvých veľkých investorov do spoločnosti Google, ktorej v roku 1998 poskytol viac ako 250 000 dolárov.

V roku 2000 založil Bezos technologickú spoločnosť Blue Origin, pôsobiacu v aerokozmickom priemysle so zameraním na suborbitálnu kozmickú turistiku a vývin znovupoužiteľných kozmických nosičov.

Časopis Forbes zaradil Bezosa do rebríčka miliardárov prvýkrát už v roku 1999, vtedy s odhadovným majetkom vo výške 10,1 miliardy dolárov.[2] V lete 2017 prevýšilo Bezosove bohatstvo majetok dovtedajšieho lídra rebríčka miliardárov Billa Gatesa a s následným rapídnym rastom sa stal Bezos s majetkom prevyšujúcim 160 miliárd najbohatším človekom v novodobej histórii.

So svojou ženou MacKenzie uzavrel manželstvo ešte v roku 1993, má s ňou 4 deti.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]