Streaming

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Streaming (z anglického streamprúd) je technológia kontinuálneho prenosu audiovizuálneho materiálu medzi zdrojom a koncovým užívateľom. V súčasnej dobe streaming slúži predovšetkým k prenášaniu audiovizuálneho materiálu po internete (webcasting). Webcasting môže prebiehať v reálnom čase (internetová televízia alebo rádio), alebo systémom Video on demand (napr. YouTube). Pre streamovanie videa viacerým užívateľom zároveň musí mať prevádzkovateľ k dispozícii okrem obsahu aj streamovací server, ktorý zaisťuje plynulé vysielanie dát a komunikáciu s cieľovými počítačmi.

Kvalita videa[upraviť | upraviť kód]

Pre prenos audiovizuálneho obsahu cez internet sú potrebné kodeky, ktoré slúžia na zmenšenie objemu dát. K streamingu sa najčastejšie používajú flashové kodeky, MPEG-4, Windows Media, Real Time alebo Quick Time. Aj napriek tomu je prenos záznamu v televíznom rozlíšení (720×576 pixelov) veľmi náročné. Preto bol najviac rozšírený streaming v rozlíšení 320×240 pixelov pri dátovom toku 256 až 512 Kbps. Prenos vo vysokom rozlíšení dnes poskytujú rôzne streamovacie servery (napr. YouTube, Twitch, Myspace, Stream.cz).

Kvalita zvuku[upraviť | upraviť kód]

K streamingu zvukov sa využíva predovšetkým kodeky Windows Media Audio (WMA), MP3, OGG, AAC+ najčastejšie pri 16-320 kbps. Zvuk môže byť streamovaný ako single bitrate (jeden konštantný dátový tok) alebo multibitrate (viac konštantných dátových tokov prenášaných dohromady medzi koderom streamu a serverom). Prehrávač prehrávajúci multibitrate stream zo servera dokáže potom automaticky meniť kvalitu zvuku v prípade zhoršenia alebo zlepšenia kvality internetového pripojenia poslucháča.

Pseudostreaming[upraviť | upraviť kód]

Keďže streamovanie je zo strany prevádzkovateľa streamovacieho servera finančne a technologicky náročné, bola vyvinutá jednoduchšia alternatíva pre streamovanie audiovizuálneho záznamu, ktorá sa nazýva pseudostreaming. Pseudostreaming simuluje chovanie skutočného streamingu, a to najmä zo strany servera. Svojimi možnosťami a schopnosťami sa ale ani zďaleka nevyrovná skutočnému streamingu. Cieľom používania pseudostreamingu je obyčajne dosiahnuť, s prijateľnými nákladmi a štandardnými softvérovými technológiami, možnosť v prehrávači záznamu zo strany klienta prechádzať v časovej osi audiovizuálneho záznamu na akúkoľvek pozíciu bez toho, aby užívateľ musel čakať na načítavanie dát celého záznamu.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Streaming na českej Wikipédii.


Vonkajšie Odkazy[upraviť | upraviť kód]