Internetové rádio

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Internetový rádio prijímač

Internetové rádio alebo e-rádio je rádio, pri ktorom je jeho program šírený v digitálnej forme cez internet. Čo sa týka vysielania a prijímania zvuku je podobné klasickému rádiu. Na druhej strane ale je odlišné od podcastingu, pri ktorom sa vyžaduje sťahovanie relácií (dát) a takisto nemá nič spoločné s poskytovaním obsahu na želanie (zo zoznamu). Mnohé internetové rádiá existujú súbežne so svojimi klasickými terestriálnymi verziami, existujú však aj čisto internetové rádiá.

Internetové rádio je dostupné z akéhokoľvek miesta na svete s pripojením na internet. To z neho robí populárnu službu pre ľudí, ktorým tradičné lokálne stanice nedokážu poskytnúť požadovaný druh hudby (ako world music, jazz, heavy metal, elektronickú hudbu, operu, atď.). Niektoré rádia ponúkajú nonstop spravodajstvo, šport, politiku a množstvo rôznych iných žánrov.

Technologické pozadie[upraviť | upraviť zdroj]

Streaming[upraviť | upraviť zdroj]

Jeden z najbežnejších spôsobov ako distribuovať internetové rádio je streaming (kontinuálne prúdenie dát) a využitie stratového zvukového kodeku. MP3 formát je najpopulárnejší, nasledovaný Ogg Vorbis, Windows Media Audio a RealAudio.

Bity sú "streamované" (transportované) cez internetovú sieť v TCP alebo UDP paketoch, potom spojené a hrané v priebehu asi 2-10 sekúnd, v závislosti od serverových charakteristík. Toto oneskorenie je označované ako „lag“ (bežný jav v IT, pakety sa len niekde zdržia).

3 hlavné zložky pre fungovanie audio streamu
  1. zdroj zvukového streamu (toku dát).
  2. server (opakovač) audio streamu
  3. prehrávanie zvukového streamu.

Všeobecne je multimediálny obsah dátovo objemný, a tak skladovať a prenášať ho je náročné. Kvôli tomu sa uskladňované aj streamované dáta komprimujú.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pokusy zobraziť média na počítačoch siahajú až do ich začiatkov - polovice 20. storočia Akademické experimenty v roku 1970 preukázali len základné koncepty a možnosti streamovania médií na počítačoch. Ku koncu 80 rokov boli spotrebiteľsky orientované počítače dostatočné výkonné na to, aby spúšťali rôzne médiá.

Primárne technické problémy so streamovaním boli mať dostatočne výkonný CPU a a podporu pre taký veľký tok dát a vytvoriť operačný systém, ktorý by nemal problémy s prehrávaním médií. Avšak v tej dobe sa média distribuovali na CD nosičoch a nie cez internet.

Koniec 90-tich rokov 20.storočia priniesol väčšiu priepustnosť siete, zvýšila sa prístupnosť k Internetu a rozšírilo sa použitie štandardných protokolov a formátov, ako TCP/IP, HTTP a HTML. Došlo tiež ku komercionalizáciii Internetu.

Pokroky v pripojeniach počítačov do siete v kombinácii so silnými domácimi počítačmi a modernými operačnými systémami sprístupnili streamované média obyčajným spotrebiteľom.